Dzielnica Bardejowa, Bardejów-Zdrój (Bardejovske Kupele), to znane uzdrowisko. Głównym jego bogactwem są naturalne wody mineralne.

Wcześniej zwiedziłam miasto Bardejów z wpisaną na listę UNESCO starówką.

ujęcie wód mineralnych

Na teren uzdrowiska nie można wjechać samochodem. Na początku dzielnicy znajduje się duży płatny parking i tam zostawiamy auto. Bardejovske Kupele to właściwie wielki park z rozrzuconymi budynkami – zabytkowymi oraz niestety, również z czasów „radosnej twórczości”.

Pierwsza wzmianka o bardejowskich źródłach pochodzi z 1247 r. W 1505 roku pobierano już opłaty za kąpiel w źródłach. W końcu XVIII wieku uzdrowisko posiadało łazienki kąpielowe z metalowymi wannami..

Oprócz miejscowych, częstymi gośćmi była polska i węgierska szlachta. Przybywały tu również koronowane głowy Europy. W 1683 r. w uzdrowisku przebywała Maria Kazimiera (królowa Marysieńka) oczekując na powrót męża Jana III Sobieskiego z wyprawy wiedeńskiej.

W późniejszych latach korzystali z kuracji m.in. austriacki cesarz Józef II, rosyjski car Aleksander I, Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa (znana jako Sisi). W 1903 r., pięć lat po jej śmierci, wystawiono cesarzowej pomnik znajdujący się przed domem zdrojowym „Alżbeta”.

Najbardziej okazałym zabytkowym budynkiem jest hotel „Astoria”, który oglądam przy dźwiękach muzyki dochodzącej z pobliskiego amfiteatru.

Hotel „Astoria”

Hotel „Astoria”

a orkiestra gra

Teren jest rozległy, można długo spacerować ulicami i alejkami uzdrowiska. 

Bardejovske Kupele

Ulica w uzdrowisku

Alejki

Ulica w uzdrowisku

W uzdrowisku znajduje się także zaplecze gastronomiczno – sklepowo – usługowe.  Aż chciałoby się powiedzieć – przebudujcie jak najprędzej ten paskudny budynek.

restauracje, bary, sklepy

Bardejów-Zdrój do bardzo przyjemne miejsce aby odetchnąć wśród zieleni i, jeśli ktoś lubi, przy muzyce klasycznej granej na świeżym powietrzu.

.

Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , ,

Related Article

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MariolaDorota Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dorota
Gość

Nigdy tu nie byłam. Patrząc na zamieszczone zdjęcia, czuje się klimat uzdrowiska i widać, że to dobry punkt na odpoczynek.

Zaprenumeruj Blog przez e-mail

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Dołącz do 27 pozostałych subskrybentów

Obserwuj mnie

GOOGLE PLUS

INSTAGRAM

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.