Bardejów-Zdrój

Dzielnica Bardejowa, Bardejów-Zdrój (Bardejovske Kupele), to znane uzdrowisko. Głównym jego bogactwem są naturalne wody mineralne.

Wcześniej zwiedziłam miasto Bardejów z wpisaną na listę UNESCO starówką.

ujęcie wód mineralnych

Na teren uzdrowiska nie można wjechać samochodem. Na początku dzielnicy znajduje się duży płatny parking i tam zostawiamy auto. Bardejovske Kupele to właściwie wielki park z rozrzuconymi budynkami – zabytkowymi oraz niestety, również z czasów „radosnej twórczości”.

Pierwsza wzmianka o bardejowskich źródłach pochodzi z 1247 r. W 1505 roku pobierano już opłaty za kąpiel w źródłach. W końcu XVIII wieku uzdrowisko posiadało łazienki kąpielowe z metalowymi wannami..

Oprócz miejscowych, częstymi gośćmi była polska i węgierska szlachta. Przybywały tu również koronowane głowy Europy. W 1683 r. w uzdrowisku przebywała Maria Kazimiera (królowa Marysieńka) oczekując na powrót męża Jana III Sobieskiego z wyprawy wiedeńskiej.

W późniejszych latach korzystali z kuracji m.in. austriacki cesarz Józef II, rosyjski car Aleksander I, Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa (znana jako Sisi). W 1903 r., pięć lat po jej śmierci, wystawiono cesarzowej pomnik znajdujący się przed domem zdrojowym „Alżbeta”.

Najbardziej okazałym zabytkowym budynkiem jest hotel „Astoria”, który oglądam przy dźwiękach muzyki dochodzącej z pobliskiego amfiteatru.

Hotel „Astoria”
Hotel „Astoria”
a orkiestra gra

Teren jest rozległy, można długo spacerować ulicami i alejkami uzdrowiska. 

Bardejovske Kupele
Ulica w uzdrowisku
Alejki
Ulica w uzdrowisku
W uzdrowisku znajduje się także zaplecze gastronomiczno – sklepowo – usługowe.  Aż chciałoby się powiedzieć – przebudujcie jak najprędzej ten paskudny budynek.
restauracje, bary, sklepy

Bardejów-Zdrój do bardzo przyjemne miejsce aby odetchnąć wśród zieleni i, jeśli ktoś lubi, przy muzyce klasycznej granej na świeżym powietrzu.

.

Podziel się z innymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *