Desery lodowe są szczególnie chętnie kupowane w ciepłe dni, ale nie tylko.

Polski deser lodowy

Kojarzą nam się ze szklanym pucharem wypełnionym 2-3 gałkami lodów, owocami, czasem orzechami i czekoladą oraz bitą śmietaną. Lodowe kulki są słodkie, najczęściej mleczne, rzadziej jest to sorbet.

.

 

.

Deser lodowy w Malezji

Z zupełnie innym deserem lodowym spotkałam się kilka lat temu w Malezji. Po zamówieniu dwóch różnych smaków otrzymaliśmy puchary z dość dziwną zawartością.

Podstawą był lód, a jakże, tylko że była to zamarznięta woda zupełnie bez smaku. Lód konsystencją przypominał lodową breję. To tak jak zimą się ociepla i lód jeszcze jest lodem ale takim rozmiękłym. Na tym lodzie miałam coś o smaku budyniu w kolorze czekoladowym i zielonym. Krzysztof natomiast to zielone miał na spodzie, a całość polana była sokiem owocowym. Nie daliśmy rady tego zjeść. To budyniowate nawet było dobre, ale ta zmrożona woda …

Malezyjskie lody

Drugi raz z azjatyckimi lodami spotkałam się kilka dni temu w Polsce, w czasie weekendowego wyjazdu do Gdańska. Weszliśmy na kawę do pierwszej napotkanej kawiarni. W menu w części desery widniał napis: bingsu – wyjaśniono, że chodzi o lody koreańskie. Zamówiłam z ciekawości, zupełnie nie pamiętając o lodach w Malezji. Zresztą kraje są dość od siebie odległe. Jednak desery lodowe okazały się być podobne, z tą różnicą, że w Polsce przygotowano je z dużo większą starannością. Podstawą oczywiście był lód bez smaku lecz tym razem zrobiony z mleka. Konsystencja była bardzo lekka, puszysta – to były cieniusieńkie zmrożone igiełki. Na górze znajdowała się gałka polskich mlecznych owocowych lodów. Całość obłożono owocami i polano musem owocowym. Na tacy znajduje się jeszcze malutki dzbanuszek ze skondensowanym mlekiem. Służy do polania lodu jak już zjemy to co na górze.

Koreański deser lodowy do kupienia w Polsce

Jeśli kiedyś spotkam nieznane mi desery lodowe, chętnie spróbuję, ale raczej w celach poznawczych. Na razie zostaję wierna naszym lodom mlecznym.

Ciekawa jestem Waszych lodowych doświadczeń.

.

Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , ,

Related Article

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.