Jest słoneczny i wyjątkowo ciepły lutowy dzień. Zabieramy wnuka na wycieczkę. Celem jest góra św. Doroty w Będzinie, dzielnica Grodziec. Zdobycie góry to tylko lekki spacerek, natomiast samo miejsce ma dużą wartość historyczną.

Ulicą Fryderyka Chopina dojeżdżamy do znajdującego się na jej końcu małego parkingu. Dalej idziemy pieszo.

Droga na górę św. Doroty

W drodze na górę Doroty

Aby osiągnąć szczyt należy pokonać jeszcze tylko 500 metrów. Góra, zwana przez okolicznych mieszkańców Dorotką wznosi się 382 m n.p.m. i jest jednym z najwyższych wzniesień Wyżyny Śląskiej. Całe wzgórze objęto ochroną jako Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórze Doroty.

Widoczny szczyt góry

Droga na górę Doroty

Pierwsze ślady osadnictwa na szczycie góry zostawiła kultura łużycka około IV – III w. p.n.e., co potwierdziły wykopaliska archeologiczne z 1805 r. W pewnym okresie łużyczanie znikają, natomiast pojawia się średniowieczne grodzisko. Obecnie na szczycie stoi kościół św. Doroty wybudowany w 1635 r. Obiekt jest zamknięty, a jedyna możliwość zobaczenia wnętrza to przyjście na mszę, które odbywają się każdego 6-tego dnia miesiąca o godzinie 15.00.

Droga na Dorotkę

Kościół św. Doroty

Mimo, że z dala od domostw obiekt nie miał „spokojnego żywota”. Przeżył pożar, kradzieże, w czasie I wojny światowej pełnił rolę stajni. Jednak góra i kościół były zawsze związane z mieszkańcami Grodźca.

Kościół św. Doroty

Wycieczka z wnukiem

Mój mąż, Krzysztof wspominał, że w dzień swojej Pierwszej Komunii Świętej (lata 60-te) szedł w białym ubranku na popołudniową mszę na Dorotkę. A w zimę zjeżdżał z góry na sankach i nartach, na specjalnie przygotowanym stoku.

Kościół św. Doroty

Obecnie wzgórze porośnięte jest drzewami i właściwie z samego szczytu nie ma żadnych widoków. Trzeba zejść niżej, poza linię lasu aby roztoczyła się przed nami panorama okolicy. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu kościół św. Doroty widoczny był z daleka.

Widok z góry

Przez wzgórze biegnie Droga św. Jakuba (Via Regia). Ten pielgrzymkowy szlak znakowany muszlą św. Jakuba lub żółtą strzałką zwany z hiszpańska Comino de Santiago ma wiele przebiegów i wiele miejsc startowych. Ale cel jest jeden: katedra w Santiago de Campostela w Hiszpanii, tam gdzie pochowano Apostoła Jakuba.

Muszla św. Jakuba

Tablica z opisem szlaku pielgrzymkowego

Góra jest także popularnym miejscem sportów rowerowych.

Sporty rowerowe

Stąd już niedaleko do miejsc, gdzie w razie niepogody można z dziećmi fajnie spędzić czas jak Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu czy „Na tropie Tomka” w Katowicach.

.

Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , ,

Related Article

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
InkaMariolaEdi i Marco VoyagerUrszula Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Urszula
Gość

A ktoś by pomyślał, że jakaś górka i kościół… Ale gdy się wgłębić i poczytać, to okazuje się, że to kawał pięknej historii!

Edi i Marco Voyager
Gość

W sumie to nie tak daleko od nas, a jeszcze nie mieliśmy okazji udać się do Będzina.
Ostatnio moja przyjaciółka pokazywała nam zdjęcia z zamku w Będzinie – też to urokliwe miejsce.

Inka
Gość

Tropienie dawnych grodzisk, to trochę taka moja pasja. bo lubię miejsca z bogatą historią. To daje takie pole dla wyobraźni… Pozdrawiam

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.