W trakcie naszego pobytu na Riwierze Tureckiej zwiedziliśmy starożytne Perge. Ruiny miasta znajdują się 30 km na zachód od miejscowości Belek, w której mieszkaliśmy. Samochód zostawiamy na dużym parkingu znajdującym się przed wejściem na teren wykopalisk.

Jak żyli mieszkańcy starożytnego Perge? Te ruiny są miejscem gdzie nawet osoby z nikłą wiedzą dostrzegą warunki oraz standard życia mieszkańców.

Perge

Starożytne Perge było dużym i bardzo bogatym miastem. Położone jest 12 km od morza, ale dzięki żeglownej w tamtych czasach rzece, mieszkańcy czerpali zyski z handlu morskiego.

 

 

.

.

Pierwszy zapis potwierdzający istnienie miasta odnotowano w IV wieku p.n.e. W swej historii miasto było pod władaniem persów, następnie Aleksandra Macedońskiego, a od 129 p.n.e. stało się częścią nowej prowincji rzymskiej – Azji Mniejszej. Wtedy rozpoczął się okres prosperity. W I i II wieku Perge było jednym z najpiękniejszych miast Azji Mniejszej. To z tego okresu historii pochodzi większość najlepiej zachowanych budowli.

.

Perge

I właśnie do takiego bogatego Perge przybywa Apostoł Paweł wraz ze swoimi współpracownikami, rozpoczynając chrześcijański okres historii miasta:

Odpłynąwszy z Pafos, Paweł i jego towarzysze przybyli do Perge w Pamfilii, a Jan wrócił do Jerozolimy, odłączywszy się od nich (Dz. Ap. 13;13)

Jednak szybko wyruszają w dalszą drogę do Antiochii Pizydyjskiej.

Oni zaś przeszli przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej… (Dz. Ap. 13;14)

Dopiero w drodze powrotnej na wybrzeże Apostoł Paweł zatrzymał się w Perge na dłużej, głosząc kazania i nauczając.

Potem przeszli przez Pizydię i przybyli do Pamfilii. Nauczali w Perge, zeszli do Attalii (Dz. Ap. 13;14)

Apostoł Paweł nie miał łatwo (jak wszędzie zresztą), miasto było jednym z ważniejszych ośrodków kultu Artemidy, bogini natury, która miała wielkie uznanie wśród mieszkańców.

Trasę wędrówki św. Pawła upamiętnia rozpoczynający się w Perge (druga odnoga rozpoczyna się w Aspendos) szlak wędrowny o łącznej długości około 500 km.

Wchodzę na teren starożytnego miasta i zaraz na początku napotykam bizantyjski kościół.

Bizantyjski kościół

Tuż obok znajduje się brama, agora oraz pozostałości innych ważnych budynków. W tym rejonie prowadzone są prace restauratorsko-konserwacyjne. 

Perge

Nieopodal rozpoczyna się główna ulica kolumnadowa. Spójrzcie na poniższe zdjęcie. Na środku znajdował się kanał, którym płynęła czysta górska woda zasilająca łaźnie, domy i fontanny. Pod nim biegły rury odprowadzające ścieki.

Główna droga w Perge

W celu umożliwienia przejścia nad kanałem wybudowano kilka kładek. Po obu stronach kanału znajdują się wybrukowane ulice, następnie kolumnady oraz chodniki, wzdłuż których ulokowano sklepy.

Kładki nad kanałem

Sklepy

Ulica kończy się w miejscu zwanym fontanną Hadriana. To tutaj górska woda opadała kaskadą do kanału rozprowadzającego wodę po Perge.

Główna ulica

Fontanna Hadriana

Fontanna Hadriana

Kanalizacja

Główna droga krzyżuje się z nieco węższą ulicą kolumnadową, również wyposażoną w kanał.

Ulica

Ciąg pomieszczeń sklepowych

Pozostałości fontanny

A jak mieszkano? W zależności od „zasobności portfela” domy miały różną powierzchnię i ilość pokoi. Ale, w dużym uproszczeniu, podstawowym i zarazem centralnym pomieszczeniem było atrium, wokół którego budowano pokoje mieszkalne. Zwykle podłogę wykładano mozaiką, ściny malowano a wnętrze zdobiono posagami i zielenią. Niektóre budynki były dwukondygnacyjne. Każdy dom posiadał zbiornik na wodę, toaletę oraz – współcześnie byśmy powiedzieli – instalację wodno-kanalizacyjną. Czasem ogrzewanie podłogowe.

Czy dwa tysiące lat temu standard (bogatych) mieszkań bardzo różnił się od współczesnych?

Kanał doprowadzający wodę

Mozaika

Pozostałości po kanalizacji

W VIII wieku miasto zostało zniszczone przez Arabów i już nigdy więcej nie odbudowane.

Bilety wstępu kosztuje 25 TYR (22 zł).

Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , ,

Related Article

8 Comments

Marysia 20 lutego 2018 at 7:42 am

Bardzo chciałabym odwiedzić Turcję i móc podobnie jak Ty podążać śladami apostołów, ale ciągle mam wewnętrzne obawy dotyczące bezpieczeństwa w tym kraju.
Pozdrawiam:)

  Mariola 20 lutego 2018 at 9:16 pm

  W tym rejonie Turcji jest bezpiecznie. Na ile w obecnych czasach można mówić o bezpieczeństwie gdziekolwiek, również w Polsce.

Katarzyna 20 lutego 2018 at 8:45 am

Jeszcze kilkadziesiąt lat, a po tym pięknym miejscu za wiele nie zostanie. Niestety czas robi swoje, a ziemia zakrywa stare cywilizacje.

  Mariola 20 lutego 2018 at 9:20 pm

  Prowadzą prace restauracyjne na tym terenie więc może nie dopuszczą do całkowitego zniszczenia.

Sylwia 24 lutego 2018 at 5:05 pm

Podoba mi się nowa strona wizualna bloga 🙂
A wpis jak zawsze bardzo ciekawy.
Pozdrawiam!

  Mariola 25 lutego 2018 at 7:24 pm

  Dziękuję. A strona jest w przebudowie i jeszcze się odrobinę zmieni.

Jula 7 marca 2018 at 6:29 pm

Musiało to być naprawdę piękne miasto.

  Mariola 8 marca 2018 at 4:58 pm

  Na pewno było piękne. Potrafiono zadbać o jego wygląd ale też o ułatwiającą życie instalację wodno-kanalizacyjną. Kilka tysięcy lat temu! Duży udział w rozkwicie Pege za czasów rzymskiego panowania miała kobieta Plankia Magna. Była odpowiedzialna za rozbudowę miasta.

Leave a Comment

Zaprenumeruj Blog przez e-mail

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Dołącz do 9 pozostałych subskrybentów

Obserwuj mnie

GOOGLE PLUS

INSTAGRAM

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.