W poprzednim wpisie opisałam wizytę w wieży ratuszowej i kościele św. Wojciecha w Krakowie. Ponieważ mieliśmy jeszcze trochę czasu zwiedziłam także wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej oraz Muzeum Bursztynów.
Szuflada Szymborskiej
W Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9) odwiedziłam wystawę poświęconą poetce Wisławie Szymborskiej nazwaną „Szuflada Szymborskiej”.
.
..
..
.
Na wejściu spotykam Panią Wisławę na drabinie oraz zerkam na drzewo genealogiczne Noblistki.
Nie ma tu wielu pamiątek, i dobrze. Jest trochę przedmiotów odnośnie których sama poetka stwierdziła, że „Zawsze miałam serce do kiczu”. Wśród zbiorów są książki, wyklejanki które sama wykonywała, zdjęcia, stare widokówki. Wystawa choć niewielka, jest ciekawie zaprojektowana. Aby obejrzeć zbiory trzeba zaglądać do szuflad, schowków a nawet przez wizjer w drzwiach.
Jest to wystawa czasowa otwarta do 04.02.2018 r. Wstęp bezpłatny.
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu – Amber Muzeum znajduje się kilka kroków od Rynku na ul. Świętego Jana 2.
.
.
.
.
Otwierając drzwi wchodzimy najpierw do sklepu z wyrobami z bursztynu.
Należy przejść w głąb pomieszczenia i tam dopiero oglądamy wystawę – naturalne bryły bursztynu, przedmioty użytkowe, biżuterię. Wyeksponowano nie tylko naturalny polski bursztyn ale również pochodzący z innych krajów. Można również pogłębić wiedzę na temat obróbki oraz powstania bursztynu.
W muzeum w ciepły dzień można usiąść w małym ogródku i napić się kawy.
Muzeum Bursztynu: wstęp bezpłatny; otwarte codziennie w godzinach 9-20.
.
W Krakowie odwiedziłam jeszcze innego sławnego mieszkańca – Dom Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej, gdzie spędził wraz z rodziną znaczną część swojego życia.
Jeśli ktoś chciałby przenieść się w dalekie kraje to można zajrzeć do Muzeum Sztuki i Techniki Manggha, choćby po to aby wypić dobrą herbatę z widokiem na Wawel. Muzeum znajduje się w dzielnicy Dębniki.
.