Kraków: wieża ratuszowa i kościół św. Wojciecha

Gołębie na krakowskim rynku

Wieża ratuszowa i niepozorny kościół św. Wojciecha znajdują się na Rynku Głównym w Krakowie. Choć odwiedzam Kraków kilka razy w roku dotąd nie udało mi się zwiedzić tych miejsc. Dopiero teraz podczas październikowego weekendu. Sprzyjała temu wyjątkowo paskudna pogoda – deszcz i zimny wiatr. Nawet gołębie chowały się gdzie tylko mogły.

 

.

.

Wieża ratuszowa

Model ratusza

Gotycka wieża ratuszowa z XIV wieku to ocalały fragment ratusza zburzonego 1820 roku.  Ma 75 m wysokości i jest krakowską krzywą wieżą – odchylenie od pionu wynosi 55 cm.

 

 

 

.

.

Wieża jest filią Muzeum Historycznego miasta Krakowa a wystawy urządzono na czterech poziomach. Wchodzimy wąską i stromą klatką schodową liczącą 110 stopni, przytrzymując się poręczy z łańcucha.

Rynek Główny w Krakowie

Na pierwszym piętrze znajduje się przestronna sala z ciekawym sklepieniem. Oglądamy tu reprodukcje widoków dawnego ratusza.

Wieża ratuszowa
Wieża ratuszowa

Salę na drugim piętrze oglądamy z wewnętrznego balkonu. Chyba służy jako sala wykładowa. Prezentowana jest m.in. broń oraz stroje średniowieczne.

Wieża ratuszowa

W sali na trzecim piętrze wystawiono zdjęcia krakowskiego Rynku.

Wieża ratuszowa
Spojrzenie na kościół św. Wojciecha z wieży ratuszowej

Z ostatniego czwartego piętra możemy spojrzeć na Kraków w trzech kierunkach. Nie ma możliwości wyjścia na zewnątrz, spoglądamy przez szyby z wewnętrznych podestów.

Wieża ratuszowa
Widok na Kraków z wieży ratuszowej

Ceny biletów wstępu:   bilet normalny 6 zł,  bilet ulgowy 4 zł

Dzieje Rynku Głównego i kościoła św. Wojciecha

Kościół św. Wojciecha

Kościół św. Wojciecha należy do najstarszych w Krakowie, powstał na przełomie XI/XII wieku. Pod jego murami znajdują się ślady wcześniejszej budowli, zaś pod tymi murami odkryto szczątki drewnianych kościołów.

Według przekazów miał tu głosić kazania św. Wojciech. Kościół kilkukrotnie remontowano, obecnie oglądamy barokowy wystrój wnętrza.

 

 

Kościół św. Wojciecha

Aby obejrzeć wystawę „Dzieje Rynku Głównego” schodzimy poniżej płyty Rynku a następnie wchodzimy po bardzo starych nierównych stopniach.

Kościół św. Wojciecha

Wchodząc z obecnego poziomu Rynku do podziemi przenosimy się do okresu, w którym w miejscu obecnej świątyni romańskiej znajdowała się niewielka drewniana budowla sakralna. Legendy wiążą to miejsce z praskim biskupem Adalbertem (późniejszym św. Wojciechem). Miało się tu znajdować źródło i samotny dąb, pod którym biskup nauczał mieszkańców zespołu grodowego.*

*http://www.ma.krakow.pl/artykuly.php?i=3.55.198&gl=2&j=0

Ekspozycja „Dzieje Rynku Głównego” jest niewielka. Oglądamy głównie plansze i zdjęcia, z których mnie najbardziej zaciekawiły te z życia codziennego.

Wystawa
Wystawa w kościele św. Wojciecha
Wystawa w kościele św. Wojciecha
Wystawa w kościele św. Wojciecha

Wystawa „Dzieje Rynku Głównego” w kościele św. Wojciecha jest nieczynna w niedzielę.

Bilety wstępu:  bilet normalny 4 zł,  bilet ulgowy 2 zł

Podczas tego pobytu odwiedziłam jeszcze dwa miejsca: Wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej i Muzeum Bursztynu o czym w następnym wpisie.

 

Podziel się z innymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

6 komentarzy

  1. Kilka lat studiowania w tym mieście chyba spowodowało, że zobojętniałam na jego piękno. A przecież Kraków jest taki magiczny, co świetnie widać na powyższych zdjęciach 🙂 Chyba czas wybrać się do Krakowa i na nowo odkryć jego czar.

  2. W Krakowie byłam kilkukrotnie, ale jeszcze nie miałam okazji wejść do żadnego z muzeów. Ostatnio planowałam zobaczyć podziemia Rynku, ale niestety trochę późno się zdecydowaliśmy i byśmy nie zdążyli na autobus powrotny, więc i tym razem się nie udało. Ale wierzę, że jeszcze będzie wiele okazji.

    1. Je pewnie też jeszcze bym na wieżę nie weszła. To wszystko przez deszczową i wietrzną pogodę. Zaczęliśmy szukać w okolicy miejsc aby się schować pod dach i coś zobaczyć. Bo ile można siedzieć w kawiarni. Serdecznie pozdrawiam.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *