wtorek, 19 marca, 2024

Od Siewierza jechał wóz,
Malowane panny wiózł,
Wszystkie pięknie wystrojone,
Chciałbyś jedną mieć za żonę.

To pierwsza zwrotka piosenki spopularyzowanej przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Kto ją słyszał? Piosenkę w wykonaniu zespołu „Śląsk” można wysłuchać na kanale YouTube.

Tylko czemu zespół śpiewa piosenkę wciśnięty w kopalniane wagoniki? U nas żadnej kopalni nie ma, a i przestrzeni też jest znacznie więcej.

Zapraszam na spacer po moim miasteczku

(Zdjęcia wykonywane w różnych porach roku)

Rynek

Zacznijmy od rynku, na którym zobaczymy roztańczone w fontannie „pięknie wystrojone” panny z piosenki.

Siewierz
Fontanna przed sezonem – bez wody
Tańczące dziewczyny

Obecnie panuje moda na zaszczytne ławeczki, więc u nas też taka jest. Przy fontannie siedzą autor tekstu „Od Siewierza jechał wóz” Zdzisław Pyzik oraz kompozytor utworu Stanisław Hadyna. Obaj panowie stworzyli wiele innych znanych piosenek dla zespołu „Śląsk”.

Autor i kompozytor piosenki „Od Siewierza jechał wóz”

W rynku mamy wyróżniającą się spośród pozostałej zabudowy kamienicę z XVIII w. Łatwo ją rozpoznać po ciekawym falistym szczycie. Pełniła rolę zajazdu a w 1823 roku zatrzymał się tu car Aleksander wracając z Werony.

Rynek

Na środku rynku wyeksponowano fragment muru nieistniejącego ratusza z wmurowaną tablicą pamiątkową. Dowiadujemy się z niej, jak wyglądał ówczesny budynek i że istniał do 1869 roku. 

Tu stał ratusz

Kościół św. Macieja Apostoła i Izba Tradycji

Tuż za rynkiem znajduje się kościół św. Macieja Apostoła. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w 2 połowie XIII w., kiedy zmieniono lokację miasta Siewierza (później udamy się na pierwotne miejsce). Obecny kościół pochodzi z końca XVIII wieku i jest otoczony murem z trzema bramami. Najbardziej ozdobna to Brama Biskupia, kiedyś mieściła się w niej dzwonnica. 

Kościół św. Macieja Apostoła
Kościół św. Macieja Apostoła i Brama Biskupia

Obok kościoła, w dworku z przełomu XVIII/XIX wieku urządzono Izbę Tradycji i Kultury Dawnej. Wewnątrz znajduje się także punkt informacji turystycznej. Czynne: maj-wrzesień pn.-pt. od 10.00-15.00, październik-kwiecień pn.-pt. od 10.00-14.00. W czasach mojego dzieciństwa budynek pełnił funkcję przedszkola.

Muzeum

Zamek

Przejdziemy teraz trzysta metrów dalej, gdzie znajduje się najciekawszy zabytek Siewierza – zamek. Po zmianie lokalizacji Siewierza książęta śląscy postawili w tym miejscu drewnianą warownię (około 1276 r.), a następnie w XIV w. przebudowano zamek na murowany otoczony fosą.

W XV w. zamek nabył biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Z biegiem lat obiekt stał się centrum administracyjnym ówczesnego Księstwa Siewierskiego. Zamek rozbudowano i wyposażono w armaty. W czasie potopu szwedzkiego stacjonowały tu wojska Stefana Czarnieckiego. Od XIX w. zaczął popadać w ruinę. Obecnie po renowacji zamek można zwiedzać.

Zamek

Wiele lat temu, kiedy stał sobie i niszczał też go „zwiedzaliśmy”. Nie było mostu więc trzeba było przejść przez fosę i wdrapać się do bocznych drzwi w barbakanie. Później drzwi zabezpieczono, ale obok pozostało małe okienko, którym wchodziliśmy do środka, ewentualnie od tyłu przez gruzowisko częściowo zawalonej ściany.

Obecnie do środka wchodzimy po zwodzonym moście. Naprawdę, jest zwodzony i czasem można obejrzeć jego podnoszenie. Według podanych informacji w Polsce są dwa zrekonstruowane mosty zwodzone: w Malborku i Siewierzu.

Wejście do zamku

Przez barbakan wchodzimy na dziedziniec, gdzie w podziemiach znajduje się niewielka wystawa.

Widok z okna wieży zamkowej na dziedziniec
Zamek od środka
Wystawa w podziemiach

Można także wejść na wieżę i spojrzeć z góry na okolicę.

Widok na centrum Siewierza – rynek i kościół św. Macieja

Dziedziniec i błonia zamkowe wykorzystuje się na imprezy plenerowe. A tuż obok zamku znajduje się teren rekreacyjno-sportowy. Dla mniejszych dzieci przygotowano fajny plac zabaw, dla większych skatepark, a dla wszystkich siłownię i boiska.

Widok z wieży zamkowej na teren rekreacyjno-sportowy

Kościół św. Barbary i Walentego

Przejdźmy teraz kawałek dalej i popatrzmy na kościół św. Barbary i Walentego z XVII w. Ciekawa historia wiąże się z jego istnieniem, przecież w odległości 300 metrów funkcjonował już wspomniany wcześniej kościół św. Macieja.

Z inicjatywy i darowizn szlachty i mieszczan wybudowano szpital i przytułek dla biednych i chorych. Postawiono również kościół pełniący funkcję kościoła szpitalnego. Była to odrębna parafia mająca swojego proboszcza. Odbywały się tu również sejmiki szlachty Księstwa Siewierskiego. W 1840 r. parafię zlikwidowano. Obecnie kościół otwierany jest okazjonalnie m.in. 4 grudnia w dzień św. Barbary.

Kościół św. Barbary i Walentego

Teraz udamy się poza miasto obejrzeć pierwszą lokację i najstarszy zabytek Siewierza. Do pokonania mamy 1,5 km więc albo udamy się na dłuższy spacer spokojną ulicą, albo wsiadamy w samochód i jedziemy na parking przy cmentarzu.

Kościół św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Jana Chrzciciela wybudowany około 1140 r. To nie tylko najstarszy murowany obiekt w Siewierzu, ale także jeden z najstarszych w skali kraju. Właśnie tutaj wokół kościoła św. Jana zlokalizowany był gród siewierski. Obecnie obiekt znajduje się na terenie cmentarza. Jak mówią podania, w 1241 r. po spaleniu grodu przez Tatarów, Siewierz przeniesiono w obecne miejsce. W tamtych czasach aktualna lokalizacja wydawała się bardziej bezpieczna ze względu na otoczenie bagien i płynącą obok rzekę.

Kościół jest widoczny z drogi krajowej relacji Częstochowa – Katowice.

Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela

Zalew Przeczycko-Siewierski

Wyjeżdżając z miejscowości możemy jeszcze zatrzymać się nad zalewem Przeczycko-Siewierskim, który powstał jako sztuczny zbiornik na rzece Czarnej Przemszy. Służy plażowiczom, wędkarzom oraz do uprawiania sportów wodnych. Niestety nie jest zbyt czysty. 

Zalew Przeczycko-Siewierski

Co dalej

A w odległości około 20 km znajduje się Jura Krakowsko-Częstochowska, którą można dostrzec przy dobrej pogodzie z jednego z okolicznych wzgórz, co opisała Justyna w gościnnym wpisie Zaskakujący plan C.

Inne lokalne atrakcje w pobliżu:
– w odległości 23 km Góra św. Doroty w Będzinie
– w odległości 35 km Geopark w Jaworznie
– w odległości 35 km Pustynia Siedlecka
Miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Tags: , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
5 lat temu

Wspomnianą trasą przejeżdżałam kilkakrotnie. Pamiętam Siewierz, bo skojarzył mi się właśnie z tą ludową melodią, ale teraz wiem, jak ciekawe i historyczne jest to miejsce. Pozdrawiam!

Globtroterek
5 lat temu

Nigdy tam nie byliśmy, miejscowość wydaje się jednak bardzo sympatyczna i ciekawa 🙂

Justyna
Justyna
5 lat temu

To wpis na który czekałam od dawna i bardzo mi się podoba. Świetnie, że napisałaś o mało znanym kościele św. Walentego. Jego historii nie pamiętałam, a przecież mój ojciec wychował się tuż obok niego.
Dodałabym jeszcze , że jest w Siewierzu znana restauracja ” Złota Gęś ” , i że na Rynku turyści bez problemu mogą zjeść dobry obiad . Nie wiem jak to jest teraz np. w Niepołomicach, ale pamiętam jak głodni szukaliśmy tam choćby fast-fooda.

Dorota
5 lat temu

W pod zamkiem w Siewierzu byłam podczas pobytu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Był zamknięty i mogłam zobaczyć go tylko z zewnątrz. Szkoda, że nie miałam czasu by zajrzeć do miasteczka. Lubię takie ławeczki. My w Łomży mamy z Hanką Bielicką.

Jula
5 lat temu

Zamek jest moim ulubieńcem 🙂 Lubię takie klimaty. I jest naprawdę ładnie odrestaurowany.

Barbarossa
Barbarossa
4 lat temu

Pięknie opisałaś swoje miasto i ciekawe miejsca.:)
Muszę się wreszcie zmobilizować i opisać kiedyś swoje.
Przez Siewierz kilka razy przejeżdżaliśmy, ale nigdy go nie zwiedziłam. Teraz wiem, że na pewno je zwiedzę w przyszłości.
Pozdrawiam cieplutko!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

12
0
Would love your thoughts, please comment.x