Piotrków Trybunalski cz.1

Kwietniowy spacer po Piotrkowie Trybunalskim rozpoczynam od dworca kolejowego.

Dworzec kolejowy

Stacja kolejowa powstała w poł. XIX w. na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – pierwszej linii kolejowej na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego. Dzięki temu nastąpił w Piotrkowie znaczny rozwój przemysłu.

Wieża ciśnień

 

 

 

.

Nieopodal dworca oglądam wieżę ciśnień wybudowaną w 1926 r.

 

 

 

.

..

.

Idąc w stronę rynku Starego Miasta mijam cerkiew z XIX w. Powstanie parafii prawosławnej zapoczątkowała grupa Greków przybyła do miasta w XVIII w.

Cerkiew

Trochę dalej, przy Placu Kościuszki znajdują się dwa klasztory: oo. Bernardynów i dobudowany do murów miejskich ss. Dominikanek.

Klasztor oo. Bernardynów
Klasztor ss. Dominikanek

W Klasztorze Dominikanek mieszka obecnie 4 czy 5 sióstr. Jednak większą część zabudowań przeznaczono na cele kulturalno-wystawiennicze tworząc Centrum idei „Ku Demokracji”. Odbywają się tu koncerty, wystawy, konferencje itp.

Dziedziniec klasztoru
Dziedziniec klasztoru

Oprowadza nas pan zaangażowany w funkcjonowanie kompleksu. Opowiada o historii klasztoru, jego przystosowaniu do obecnej działalności, wystawach. W niedługim czasie będzie udostępniona część hotelowa z kilkoma pokojami do wynajęcia. Przechodzimy krużgankiem do kościoła wybudowanego wraz z całym kompleksem w XVII w. Odnowiony, kameralny kościół ma głównie barokowe zdobienia.

Piotrków filmowym miastem

Nakręcono tu sceny do blisko 40 filmów np. „Ewa chce spać”, „Vabank”, „Akademia Pana Kleksa”, „Uprowadzenie Agaty”, „Pan Tadeusz”.

Przy kamienicy widocznej na poniższym zdjęciu kręcono scenę napadu na jubilera do filmu „Vabank”.

Jedna z tablic „Traktu Filmowego”

W miejscach prac ekip filmowych umieszczono tabliczki. Można udać się „Traktem filmowym” odnajdując tablice z pomocą pobranego planu.

 

Ławka Vabank

Centralnym punktem Starego Miasta jest Rynek Trybunalski. Na środku widoczny jest zarys fundamentów dawnego ratusza.

Rynek Trybunalski
Rynek Trybunalski

Na rynku robię chwilę przerwy, spotkamy się w części 2.

..

Podziel się z innymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

8 komentarzy

   1. Piotrków jest bardzo starym i pięknym miastem, choć zaniedbanym i zapomnianym w Polsce. Jest tu wiele miejsc i budynków wartych odwiedzenia. Szczerze polecam zobaczyć.

    1. Zapomniany napewno. Niewiele osób wie, że Piotrków ma starówkę i to całkiem sporą. Sama jestem ciekawa co pominęłam, co jeszcze można zobaczyć. Nie mówię o budynkach, kościołach ponieważ tych jest sporo a nie sposób umieścić zdjęcia wszystkich ale o miejscach.

    1. Widziałam kilka zaułków, które wyglądały gorzej niż fatalnie. Jak cała starówka tak wyglądała to”strach się bać”. W tej chwili rynek i wiele ulic jest odnowionych.

 1. Moje rodzinne miasto 😁 choć nie mieszkam tam od kilku lat zawsze wracam wspomnieniami. Jak opowiadam o Piotrkowie zawsze mówię „u mnie” to czy tamto. Zawsze będę z nim związana i nie pozwolę moim dzieciom zapomnieć skąd pochodzą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *