Niemodlin w województwie opolskim i jego Książęcy zamek. Ogromny zamek. Wręcz nie pasuje do tej niewielkiej miejscowości i przytłacza ją. Takie jest moje pierwsze wrażenie, kiedy zatrzymujemy się w pobliżu bramy wejściowej. Nie spodziewałam się aż tak dużej budowli.

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy został wzniesiony na polecenie księcia Bolesława I. Pozostawał własnością książąt piastowskich do 1532 r. W latach późniejszych właścicielami były rody niemieckie a ostatnim z nich, do 1945 roku był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, szkoły, później wiele lat stał opuszczony. W 2015 roku zamek trafił w ręce nowego właściciela i od tego czasu rozpoczęły się prace remontowe.

Zamek Książęcy w Niemodlinie w swej historii był wielokrotnie burzony, palony, podbijany i odbudowywany. Skrywa wiele nieodkrytych tajemnic: fragmenty tuneli nie wiadomo dokąd prowadzących, krypty, kilku poziomowe piwnice (ile?).

Zamek zwiedza się z przewodnikiem. Wchodząc na jego teren widzimy piękną budowlę, do której prowadzi most nad nieistniejącą obecnie fosą.

Zamek Książęcy

W trakcie wycieczki obejrzymy fragment piętra, dziedziniec wewnętrzny, zajrzymy do kaplicy oraz piwnicy. Zobaczymy też imitację Bursztynowej Komnaty dla przypomnienia, że w pobliżu przebiegał bursztynowy szlak.

W wielu miejscach widzimy spękania, podparcia stropów, rozkute ściany i podłogi.

Korytarz

Sala balowa

Pokój

Bursztynowa Komnata

Widok z piętra na dziedziniec

Dziedziniec

Krużganek

Kaplica

W trakcie zwiedzania przewodnik, oprócz historii obiektu i różnych ciekawostkach, mówi o planowanych przedsięwzięciach dotyczących przywrócenia zamkowi dawnej świetności. Do tej pory wykonano m.in. nowy dach. 

Po obejrzeniu zamku wewnątrz, już samodzielnie obchodzimy go wokoło. Teren otaczający zamek jest niewielki i zaniedbany. W bieżącym  roku planowane jest rozpoczęcie rewitalizacji ogrodu.

Zamek

Boczne wejście

W czasie naszego pobytu na dziedzińcu otoczonym przez budynki gospodarcze działał punkt gastronomiczny typu fast food.

Dziedziniec

 

Z przyjemnością wrócę tu za jakiś czas aby zobaczyć odnowione budowle.

Godziny otwarcia i cennik na zdjęciu obok.

 

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

W kasie znajdują się broszurki informacyjne z planem zamku.

.

.

Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , , ,

Related Article

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
DorotaMariolaJula Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jula
Gość

Gdzieś już słyszałam o tym zamku. Przepiękny, ma potencjał, teraz tylko potrzeba pieniędzy i chęci, żeby przywrócić mu jego dawny wygląd.

Dorota
Gość

Dobrze, że znajdują się inwestorzy dający drugie życie takim zabytkom.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.