Toskania, San Gimignano

San Gimignano

San Gimignano to jedno z najbardziej znanych miast Toskanii, zwane „Manhattanem średniowiecza” z powodu strzelistych wież.

San Gimignano

Po co te wieże?  W XIII-XV w. mieszkańcy miasta obok domów budowali wieże, które pełniły funkcje obronne, jak również miały podkreślić znaczenie i zamożność właściciela. W przypadku zagrożenia uciekano na górę, wciągano drabinę i w ten sposób odcinano drogę dostępu. Do obecnych czasów zachowało się 14 wież z pierwotnych 72. Podobnie budowano w innych miejscowościach Toskanii, lecz w San Gimignano zachowało się ich najwięcej. Starówka znajduje się na liście UNESCO.

Samochód zostaje na parkingu P3 (płatnym 2 euro/godz.). Podejście do miasta można pokonać schodami lub windą.

Najpierw trafiam na Piazza S. Agostino przy którym znajduje się kościół św. Augustyna (Chiesa di Sant’Agostino). Można też wejść na dziedziniec klasztoru augustianów, który przylega do kościoła. Ta część starówki jest oddalona od centrum, jest spokojnie i niewielu turystów.

San Gimignano
Kościół św. Augustyna
Wnętrze kościoła
Dziedziniec klasztoru augustianów

Uliczkami starówki kieruję się w stronę jej centralnej części.

San Gimignano
San Gimignano
Galeria obrazów

Na główny placu Piazza del Duomo i przylegającym do niego Piazza della Cisterna spotykam liczne wycieczki. Znajduje się tu kolegiata (wstęp 4 euro), w środku prawie w całości zamalowana freskami. Niestety, nie dane mi było obejrzeć wnętrze. „Wciągnęły” mnie uliczki miasta a jak wróciłam, była już zamknięta.

Piazza del Duomo
Piazza della Cisterna

Po drodze trafiam na pracownię ceramiczną. Można przyjrzeć się pracy mistrza a także kupić gotowe wyroby.

Pracownia ceramiczna
Gotowe wyroby

Jeszcze jeden bajeczny widok na fragment starówki San Gimignano oraz Toskańskie wzgórza.

Widok na kościół św. Augustyna

San Gimignano to bardzo ciekawa miejscowość, która często pojawia się w programie zorganizowanych wycieczek po Włoszech. Z tego powodu to popularne i dosyć znane miasto. A może przereklamowane? Nie wiem może coś mi umknęło, ale San Gimignano bardziej podobało mi się z daleka niż z bliska.

Wieczorny powrót do domu.

Toskania o zachodzie słońca
Toskania o zachodzie słońca
Spodobały Ci się Włochy, to może przeczytaj pozostałe wpisy z tej podróży:
..
2. Toskania, San Gimignano
Podziel się z innymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

8 komentarzy

    1. W San Gimignano było najwięcej ludzi – turystów indywidualnych i wycieczek. W pozostałych odwiedzonych miejscowościach było znacznie spokojniej.

  1. Miasteczka położone w Toskanii są do siebie dość podobne, dlatego najbardziej cenne wydają mi się chwile spędzone na łonie natury. Pięknie to wygląda na Twoich zdjęciach 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *