Dworki, pałacyki. Czasem odremontowane w zadbanym ogrodzie, czasem opuszczone, schowane wśród zarośli. Większość z nich ma to coś, co przyciąga. Taki ulotny czar.

Jadąc lokalnymi drogami województwa łódzkiego w okolicach Radomska odwiedziłam 3 takie miejsca. Niestety dwa z nich były w opłakanym stanie. Najbardziej prawdopodobny los jaki je czeka to stanie się kupą gruzu. A szkoda.

Kobiele Wielkie

Dwór w miejscowości Kobiele Wielkie z początku XX w. stoi w otoczeniu modrzewiowego parku. W skład majątku wchodziły: stajnia wyścigowa (przebudowana potem na łaźnię), młyn, wiatrak, kuźnia, majsternia, spichlerz i ślusarnia. Po wojnie w dworze znajdował się ośrodek zdrowia, przedszkole, urząd gminy. Budynek jest w ruinie a do obecnego stanu przyczyniły się również pożary (znalezione w internecie).

Zespół dworski znajduje się tuż za Urzędem Gminy.

Urząd Gminy – w głębi widać fragment dworku.

Dwór w m. Kobiele Wielkie

Dwór w miejscowości Kobiele Wielkie

Dwór jest w stanie ruiny, ma zawalone stropy, dach. Żal, że kilkadziesiąt lat temu nie dbano o takie zabytkowe obiekty, a czasem je wręcz niszczono. Szkoda mi takich miejsc, choć zdaję sobie sprawę z kosztów i trudności odremontowania zabytkowego budynku. W tym przypadku właściwie odbudowania.

Podobno na budynku był umieszczony rok ukończenia budowy – 1905. Nie widziałam go, może był na zniszczonym szczycie? Ktoś wie?

Dwór w m. Kobiele Wielkie

Widok z boku na dwór

Zdobione schody

Dwór od strony parku

Dwór od strony parku

Kolejny dwór znajduję w miejscowości Żytno, oddalonej o 12 km od m. Kobiele Wielkie.

Żytno

Dwór w Żytnie jest starszy od odwiedzonego wcześniej. Wybudowany został w połowie XIX w. Posiadał duży salon z ogromną biblioteką, w którym odbywały się patriotyczne spotkania w okresie przygotowań do Powstania Styczniowego. Po 1945 r. we dworze była szkoła. Część dworskiego parku wycięto pod boisko. W końcu lat 80. szkoła opuściła dwór, gdyż zbutwiałe drewniane stropy groziły zawaleniem (znalezione w internecie).

Na pierwszy rzut oka wydaje się w dosyć dobrym stanie. Dostęp jest swobodny, spotkałam rowerzystów przejeżdżających przez teren obiektu. Podchodząc bliżej zauważam brak okien i drzwi.

Dwór w Żytnie

Dwór ma ciekawą fasadę nawiązującą do starożytnych budowli.

Dwór w Żytnie

Wejście główne

Front budynku

Widok z boku na dwór

Niestety dwór z boku i od strony parku wygląda znacznie gorzej. Widać zawalone fragmenty ścian i dachu. Od tyłu próbowano zniszczoną ścianę wypełnić deskami. Trochę dziwi brak zabezpieczenia budynku, częściowo już zawalonego. Właściwie z każdej strony można do niego wejść.

Żytno

Po przejechaniu 7 km zatrzymuję się przy dworze w Ciężkowicach.

Ciężkowice

Dwór w Ciężkowicach powstał na przełomie XIX i XX wieku.  Posiada charakterystyczną, ośmioboczną wieżyczkę. Obiekt stoi w otoczeniu parku.

Tutaj niewiele zobaczę. Dwór znajduje się na zamkniętym, ogrodzonym terenie. Wygląda nieźle, ma nowy dach. Natomiast zastanawia brak widocznych śladów użytkowania wjazdu. No chyba, że jest drugi wjazd na teren dworu. Oby właściciel nie dopuścił z zrujnowania tego ciekawego obiektu.

Dwór w Ciężkowicach

Dwór w Ciężkowicach

Taki to ulotny dworków czar.

W pobliżu znajdują się jeszcze inne zapomniane pałace i dworki, może je kiedyś odnajdę. Jak zdążę zanim znikną.

W województwie łódzkim spędziliśmy także ciekawy weekend w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie zwiedziliśmy między innymi „Groty Nagórzyckie”, muzeum rzeki Pilicy, pospacerowaliśmy nad jeziorem Sulejowskim. 

Ciekawym, pobliskim miastem jest Piotrków Trybunalski. Miasto niedoceniane, mające ładną starówkę, fragment murów obronnych oraz  zamek, choć ten akurat nie wygląda zbyt „zamkowo”. 

.

Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , ,

Related Article

12
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
PrzemoTeamJulaAga z podróży szczyptaArekMarysia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Beata
Gość
Beata

Czy próbowałas sie dowiedziec czyja własnościa były te dworki? Bardzo ciekawy artukuł:)

Marysia
Gość

Oj gdyby go odnowić, byłoby to istne cudeńko.
Szkoda, że u nas niszczeje tyle pięknych zabytków. Chociaż i tak idzie ku lepszemu:)
Bardzo podobają mi się ażurkowe, zdobione schody.
Pozdrawiam:)

Marysia
Gość

Jako miejsce zamieszkania, wybrałabym dwór w Ciężkowicach – zdecydowanie moje klimaty:)

Arek
Gość

Ooo jakby mi się marzyło coś takiego kupić i mnieć jeszcze kase na generalny remont. Tam mieszkać marzenie ;D A nie jakieś bloku chłop na chłopie:)

Aga z podróży szczypta
Gość

jeżeli kiedyś faktycznie zostanie po nich kupa gruzu to przynajmniej uratowałaś je swoją relacją i zdjęciami od zapomnienia. A ich właściciele patrzą z góry i niedowierzają…

Jula
Gość

Mogłyby być takie piękne. Ciekawe, czy ich stan jest skutkiem braku pieniędzy, czy może problemów prawych. Szkoda, że podupadają miejsca, które naprawdę mogłyby przyciągnąć turystów.

PrzemoTeam
Gość
PrzemoTeam

Najnowsze informacje prosto z wczorajszej wycieczki rowerowej. Dwór z Żytnie od 2016 roku jest własnością prywatnej firmy z Warszawy. Na teren dworu wejść już się nie da. Wejście zamknięte. Rozpoczęły się też pierwsze prace remontowe. Podobno ma być tam sala balowa.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.