Drewniane kościoły czy cerkwie spotkamy w wielu krajach Europy. Jednym z rejonów gdzie znajdziemy większe ich skupisko, jest wschodnia Słowacja oraz południowo-wschodnia Polska. Najcenniejsze perełki krainy drewnianych kościołów wpisano na listę UNESCO. Ale są i takie, w których zostało niewiele starego, oryginalnego drewna. Jednak każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok. Najczęściej spotkamy je w centrum malowniczo położonych wiosek.

Droga w Słowacji

W Słowacji zatrzymaliśmy się przy 3 obiektach. Tak po prostu, bo były po drodze. Żadnego nie udało się zobaczyć w środku. Jednak budowle są na tyle interesujące, że nawet z zewnątrz warto na nie spojrzeć. Zwykle są malowniczo położone, otoczone ciszą przerywaną świergotem ptaków.

Trocany

Cerkiew greckokatolicka z 1739 r., użytkowana przez kościół katolicki od lat 50 XX w.

Zatrzymujemy się przy ulicy naprzeciwko kościoła. Teren jest ogrodzony. Otwieram furtkę zamkniętą na haczyk. Na terenie świątyni ustawiono tablicę z informacją również w języku polskim. Takie tablice spotykam później przy innych obiektach.

Trocany

Trocany

Trocany

W przypadku tej świątyni wyraźnie widać różnicę między starym drzewem w obrębie wejścia, a znacznie nowszym na dachu i zasadniczej części kościoła.

Trocany

Trocany

 

 

Można na chwilę przysiąść przy kościele, w cieniu rozłożystego drzewa.

.

.

 

 

 

Krive

Cerkiew greckokatolicka z 1826 r. Tym razem będzie pieszo pod górkę. Z terenu otaczającego świątynię jest ładny widok na okolicę.

Krive

Cerkiew w miejscowości Krive

 

Hervartov

Drewniany kościół wpisany na listę UNESCO. Pochodzi z końca XV w. i jest podobno najstarszą drewnianą świątynią na Słowacji.

Kościół znajduje się w centrum wioski przy niewielkim placyku. Okazało się, że warto tu przyjechać nie tylko dla zabytkowej świątyni. Sama wioska jest interesująca.

Hervartov

Hervartov

Zaraz po wjeździe do centrum wioski, zwracają uwagę małe budynki w większości pomalowane na niebiesko – niektóre odnowione, inne zaniedbane. Widziałam ich chyba kilkanaście.

spichlerze?

Hervartov

Jaką rolę pełniły? a może dalej pełnią?  czy to małe spichlerze?

Budynki posadowiono na murowanym z kamienia fundamencie. Od tyłu znajdowało się wejście do piwniczki (nie w każdym budynku).

wejście do piwniczki

Mury zostały wykonane z drewna z otynkowanymi ścianami. Nad niektórymi drzwiami wypisano daty: 1915, 1898. Budynki wyglądały jak mini-domki z tarasami.

spichlerz

W wiosce Hervartov można również zobaczyć zabytkowe budynki mieszkalne.

Hervartov

Hervartov

Widok na wioskę

Przyjemne miejsce na krótki pobyt wśród malowniczych wzgórz. 

W pobliżu warto wpaść do zabytkowego Bardejowa

.

Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , , ,

Related Article

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MariolaJula Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jula
Gość

W Hervartovie panuje ciekawy klimat. Tak przynajmniej mi się wydaje. Ale chyba czułabym się tam trochę nieswojo.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.