Największa złomownia do zwiedzania w Europie? Być może.
Właśnie takie było pierwsze wrażenie kiedy przyjechałam do DOV (Dolny Obszar Witkowic) w Ostrawie. Unikalny kompleks przemysłowy funkcjonował od 1828 – 1998 roku. Składał się z kopalni węgla, zakładów produkcji koksu, zakładów przetwórczych oraz produkcji surówki żelaza. Obecnie jest to centrum kulturalne i edukacyjne. Organizowane są konferencje, wystawy, koncerty. A dla dzieci i młodzieży stworzono Mały i Duży Świat Techniki.
Spośród kilku tras do zwiedzania wybrałam Trasę Wysokiego Pieca z nadbudową czyli śladami produkcji surówki żelaza (nieźle brzmi?). Bilet normalny kosztuje 190 CZK, ulgowy 130 CZK, czas zwiedzania 100 min. Wejścia o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.
Na zdjęciu poniżej widać nadbudowę pieca – tam mamy dotrzeć.
Co można robić 1h 40 min. ?
Najpierw wyposażają nas w kaski i ruszamy… nie ruszamy. Pan przewodnik /zbyt/ długo opowiada o historii kompleksu, jego właścicieli itd. Mało rozumiem z wykładu. W bezpośrednich kontaktach z Czechami język wydaje się bardziej zrozumiały. W dalszej części zwiedzania było łatwiej, ponieważ ustawiono tablice informacyjne m.in. w języku polskim.
Wreszcie ruszamy. Idziemy wśród ogromnych pordzewiałych konstrukcji. Teren jest ogólnodostępny – tutaj można poruszać się bez biletu.
No ale miał być Wielki Piec. Z nadbudową.
Piec jest ogrodzony. Pan przewodnik otworzył bramę i znaleźliśmy się w miejscu gdzie transportowano wsad do gardzieli pieca. Teraz po pochylni wjeżdża winda transportująca turystów.
Widok na teren kompleksu z niższego poziomu.
Windą, schodami i znów windą ale taką zwykłą jak w budynkach docieramy na sam szczyt.
Okrągły budynek to Gong – dawny zbiornik gazu. Przekształcony został w nowoczesną aulę gdzie organizowane są koncerty, kongresy itp.
Widok na Ostrawę ze szczytu nadbudowy pieca.
Poniżej kładki nadbudowy oraz poprzedzająca nas grupa.
Po dotarciu na szczyt mamy ok. 20 min. przerwy. Można podziwiać widoki lub nieco niżej odpocząć w kawiarni.
Przed nami jeszcze zaglądanie do pieca na różnych wysokościach.
Wnętrze Wielkiego Pieca
Dolna część gdzie spuszczano surówkę żelaza.
Ubranie i akcesoria hutnika.
Jak dla mnie było ciekawie choć pierwsze wrażenie mocno mieszane.
Oprócz Wielkiego Pieca można jeszcze wybrać Trasę węgla i zwiedzić Gong. Czy warto? Chętnie posłucham opinii.
..