12 fontann Ołomuńca (Olomouc) – tyle znalazłam.
Olomouc zwany jest „miastem fontann”. Wikipedia informuje:
Łącznie obecnie na terenie Ołomuńca znajduje się co najmniej 25 fontann i innych podobnych, ogólnodostępnych zdrojów wody.
Odnalazłam ich 12, czyli prawie połowę.
Najcenniejsze to sześć barokowych fontann, zdobionych rzeźbami przedstawiającymi motywy z mitologii antycznej.
Na Górnym Rynku znajdują się trzy fontanny (2 barokowe, 1 współczesna):
1. Fontanna Cezara
Fontanna Caesara jest najbardziej znaną ołomuniecką fontanną. Przedstawia Gajusza Juliusza Cezara, mitycznego założyciela miasta. Postać przedstawiająca Cezara zwrócona jest w kierunku Wzgórza św. Michała, gdzie według legendy stacjonowały rzymskie legiony.
2. Fontanna Herkulesa
Zabytkowa barokowa rzeźba przedstawia herosa Herkulesa, który walczy kijem z Hydrą lernejską, trzymając w lewej ręce tarczę z orłem.
3. Fontanna Ariona
Fontanna współczesna. Dekoracja rzeźbiarska ilustruje antyczny mit o Arionie, poecie i kitarzyście greckim, cudownie ocalonym przez delfiny, które ukochały sobie jego śpiew.
Na Dolnym Rynku znajdują się dwie fontanny (obie barokowe):
4. Fontanna Neptuna
Rzeźba pokazuje Neptuna trzymającego w swoich rękach trójząb, który skierowany jest w dół, by uspokoić wodę i ochronić miasto. Otaczają go cztery konie, z których tryska woda.
5. Fontanna Jowisza
Rzeźba przedstawia posąg antycznego boga, trzymającego w prawej dłoni wiązkę piorunów. Fontanna Jowisza zaliczana jest dzisiaj do najcenniejszych zabytków epoki baroku na Morawach.
Z sześciu zabytkowych fontann do odnalezienia pozostały jeszcze dwie. Następne fontanny które udało mi się odszukać – zabytkowe i współczesne – ulokowano w różnych miejscach miasta.
6. Fontanna Merkurego
Fontanna uważana jest za najcenniejszą artystycznie fontannę barokową w Ołomuńcu. Posąg przedstawia rzymskiego boga handlu, zysku i kupiectwa. Merkur trzyma w swojej prawej dłoni laskę herolda oplecioną dwoma wężami. Fontanna znajduje się w pobliżu kościoła św. Maurycego.
7. Fontanna Trytonów
8. Fontanna Źródło Wody Żywej
Fontanna ilustruje triumf dobra nad złem, nawiązuje w sposób symboliczny do miejsca męczeństwa i śmierci Jana Sarkandra. Usytuowana jest na niewielkim dziedzińcu przed wejściem do kaplicy Jana Sarkandra.
9. Fontanna
Nie wiem jak się nazywa i czy wogóle się nazywa. Zobaczyłam ją idąc ulicą Sokolską obok kościoła Niepokalanego Poczęcia Marii Panny.
10. Fontanna
Fontanna – misa znajduje się na dziedzińcu budynku Uniwersytetu im. Palackiego w pobliżu Pałacu Arcybiskupiego.
11. Fontanna w parku
Fontanna w parku „Smetanovy sady”.
12. Fontanna w parku
Fontanna w parku „Smetanovy sady” obok restauracji „Fontana”.
12 fontann. Tyle widziałam spacerując po starówce i okalającym ją parku Smetanovy sady. I był to bardzo przyjemny spacer. A teraz zapraszam do Ogrodu Botanicznego.
Jeśli dotarłeś na koniec tego wpisu, to może zainteresują Cię pozostałe:
- Ołomuniec – Górny i Dolny Rynek
- Ołomuniec sakralnie
- Ulice, uliczki i zaułki Ołomuńca
- 12 fontann Ołomuńca
- Ogród Botaniczny w Ołomuńcu
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
.