poniedziałek, 17 czerwca, 2024

6 porad jak przygotować się do podróży to podstawowe wskazówki dla osób chcących rozpocząć przygodę z podróżami na własną rękę. W tym poście opiszę moje przygotowania do podróży – tych zagranicznych.

Port w miejscowości Bastia na Korsyce we Francji
Francja – Korsyka – port w miejscowości Bastia

Dla wielu podróżników nie będą to żadne nowości, ale może przydadzą się początkującym.

.

 

.

Sokrates powiedział: „Wiem, że nic nie wiem”.
Ja powiem: „Wiem, że wielu rzeczy nie wiem”.

Dlatego ja również proszę o wszelkie rady, linki, o każdą informację pomocną w przygotowaniu i realizacji podróży.

 

 
Lotnisko w Bangkoku
Tajlandia – Bangkok – lotnisko

Zanim wyruszę w podróż

Uwagi ogólne

Tak jak pisałam w „O mnie” jedynym językiem obcym jakim się posługuję w bardzo ograniczonym zakresie jest angielski. Niejednokrotnie spotykani w podróżach ludzie podpowiadali odwiedzenie interesujących (być może?) miejsc, inny (lepszy?) dojazd lub po prostu chcieli pogadać ale bariera językowa czasem była nie do przeskoczenia – niewiele rozumiałam.

Mimo wszystko, przynajmniej na razie, wolę podróżować na własną rękę. Z tego powodu cieszy mnie każde spotkanie z osobami mówiącymi w języku polskim lub innym słowiańskim. W każdej, dosłownie każdej dłuższej podróży takich ludzi spotykaliśmy. Zagadywali do nas po polsku, słowacku, czesku. Z oczywistych względów najczęściej w restauracjach, pensjonatach, hotelach.

Największym zaskoczeniem był Włoch, właściciel pizzerii w Bangkoku, ulokowanej z dala od turystycznych miejsc – mówił trochę po polsku, miał żonę Polkę.

lot do Bangkoku
Lot do Bangkoku

Kiedyś w podróżach wystarczył nam namiot i czysty kemping ale z wiekiem człowiek staje się trochę wygodny.

I tak:

  – jeśli będę miała lot z długą przesiadką to przenocuję w hotelu, raczej nie będę spać na lotnisku;

– jeśli lecę na krótko (kilka dni), i mam wybrać między tańszym hotelem na peryferiach miasta a droższym w centrum, wybiorę ten drugi; szkoda mi czasu na dojazdy;

– jeśli nocuję jedną noc może być pokój ze wspólną łazienką, ale jeśli zostaję dwie lub więcej nocy rezerwuję pokój z łazienką.

Jednak zanim cokolwiek zarezerwuję, szukam promocji. Jak i gdzie? – piszę poniżej.

6 porad

jak przygotowuję się do podróży

 1. Szukanie informacji w internecie 

Tablica odjazdów statków po jeziorze Bodeńskim w Friedrichshafen
Niemcy – Friedrichshafen – tablica „odjazdów” statków po jeziorze Bodeńskim

Rozpoczynam od czytania relacji, przeglądam fora i wyciągam to co jest mi akurat potrzebne.

Najczęściej zaglądam na strony:

www.fly4free.pl/forum/  promocje lotnicze, autobusowe i inne; forum jest kopalnią wiedzy również na temat gdzie nocować, jak dojechać, co zwiedzić i wiele, wiele innych; 
www.travelbit.pl
www.globtroter.pl

a także na wiele blogów podróżniczych

2. Ubezpieczenie 

start samolotu w Abu Dhabi
Kołowanie na pas startowy w Abu Dhabi

   Nigdy nie ruszam się bez ubezpieczenia od kosztów leczenia. Warto porównać oferty kilku firm ubezpieczeniowych ponieważ różnią się one m.in. tym na jaki kontynent się udajemy (wysokość kwoty ubezpieczenia), czy podróżujący ma przewlekłe choroby itp.

Ja najpierw udaję się do Biura Ubezpieczeń i proszę o przygotowanie kilku ofert. Wtedy dopiero wybieram tą najkorzystniejszą. 


     

     Jeśli chodzi o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zamieszczam cytat ze strony NFZ

„UWAGA!

  • W wielu miejscowościach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie i nie honorują EKUZ.
  • Przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie zapewniają pokrycia przez NFZ kosztów transportu do Polski . Pacjent, co do zasady, w pełni ponosi koszty międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski.

Zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których w państwach członkowskich nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne”.

3. Szczepienia 

Kolejka naziemna w Kuala Lumpur w Malezji
Malezja – Kuala Lumpur – kolejka naziemna

    Według oficjalnych informacji obowiązkowe szczepienie jest na żółtą febrę w niektórych krajach Afryki i Ameryki Południowej oraz przeciw zakażeniom meningokokowym przy wyjeździe do Arabii dyjskiej.

Szczepienia na pozostałe choroby są zalecane. Szczepionki są płatne ale obowiązują kilka, kilkanaście lat a niektóre całe życie. Do Poradni Medycyny Podróży należy zgłosić się min. 6 tygodni przed wyjazdem. Ja przed podróżą do Tajlandii zaszczepiłam się  na WZW A i B, tężec, błonicę, dur brzuszny (koszt: kilkaset złotych) i otrzymałam Międzynarodową Książeczkę Szczepień tzw. „żółtą książeczkę”.

Tabelę zalecanych szczepień przed wyjazdem do różnych krajów świata, a także wiele informacji dotyczących chorób tropikalnych, jak zminimalizować ryzyko zachorowań, znajdziemy na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl.


4. Wyjazd z Polski do … jakiegoś kraju

Jak do tej pory opuszczałam kraj na dwa sposoby:

a) własnym samochodem

Stacja benzynowa gdzieś na trasie w Austrii
Austria – stacja benzynowa gdzieś w trasie

    Przygotowania zaczynam od zorientowania się jakie opłaty obowiązują na autostradach i tutaj pomocną stroną jest www.pzmtravel.com.pl gdzie można również zakupić winietę.
Czy warto, musisz rozstrzygnąć sam – ceny są wyższe niż kupno w danym kraju. Czasem jednak zakup w PZM Travel może być dobrym rozwiązaniem np. chcemy przekroczyć granicę w nocy, na lokalnej drodze.

b) samolotem     

    Czyli potrzebny jest bilet. Właściwie wszystkie loty odbyłam na bilety zakupione w mniejszej lub większej promocji. Szukam ich już kilka miesięcy wcześniej.

Lotnisko Katowice/Pyrzowice
Katowice/Pyrzowice – lotnisko

Poszukując biletu najczęściej korzystam z:

www.fly4free.pl
www.esky.pl
www.skyscaner.pl
www.flipo.pl

A najwięcej biletów kupiłam na tanie linie:

https://wizzair.com/pl
https://www.ryanair.pl  

5. Podróż po odwiedzanym kraju 

Pendolino we Włoszech
Bolonia – włoskie pendolino

Właściwie na większe odległości przemieszczałam się tylko pociągami we Włoszech. Koleje włoskie mają bardzo przyjazną stronę www.trenitalia.it. Z tej strony drukowałam rozkłady jazdy, czasem kupowałam bilet.

Wnętrze pociągu regionalnego we Włoszech
Włochy – wnętrze pociągu regionalnego

Zwiedzając Włochy można czasem posłużyć się 6-godzinnym biletem na koleje regionalne. Kupujemy bilet z miasta A do B na pociąg regionalny, ale tylko w obszarze jednego regionu (województwa). Bilet ważny jest 6 godzin od skasowania. Udając się do miasta B można wysiadać na stacjach pośrednich, pozwiedzać i jechać dalej. W ten sposób kilka lat temu zwiedziłam Cinque Terre.

Graz w Austrii
Austria – Graz

Znacznie częściej korzystam z komunikacji miejskiej. Aby znaleźć stronę internetową komunikacji w odwiedzanym mieście wpisuję w wyszukiwarkę: „jak poruszać się po (miasto)” lub „public transport in (miasto)„.  

Wiele informacji na temat poruszania się po miastach, transportu z i na lotnisko a także wiele innych wskazówek można znaleźć na www.fly4free.pl/forum/. Należy szukać wchodząc na interesujący nas kraj. 

6. Noclegi 

Domek na Ko Chang w Tajlandii
Tajlandia – wyspa Ko Chang

Poszukując noclegów często zaczynam od ich wyszukania i porównania cen na:
www.trivago.pl

www.hotelscombined.pl

Rezerwacji dokonuję głównie na stronach:

www.booking.pl   olbrzymia baza i szeroki przekrój noclegów;

www.accorhotels.pl głównie hotele biznesowe, ale również np. hotele sieci Ibis Budget, gdzie w ramach promocji pokój dwuosobowy z łazienką kosztuje 39 zł lub 49 zł; co prawda łazienka jest dość specyficzna, ale jest;

www.hrs.pl – ceny raczej średnie ale są promocje w zakładce „deals”;

www.hotels.pl – z tej strony korzystam najrzadziej.

 

Pensjonat w Oybin na Górnych Łużycach w Niemczech
Niemcy – Górne Łużyce – Oybin

Na koniec jeszcze taka historyjka związana z pobytem w jednym z hoteli.    

W miejscowości Oybin w Niemczech zarezerwowałam na 3 doby pokój w hotelu (zdjęcie powyżej) razem ze śniadaniem i obiadokolacją. Chciałam zwiedzić Górne Łużyce, a ta miejscowość jest dobrym miejscem wypadowym jeśli nie chce się dojeżdżać z Polski. Zresztą sam Oybin jest ciekawy.
Dania na obiadokolację wybierało się spośród kilku zestawów (zupa i drugie danie). Każdego dnia był inny zestaw do wyboru. Właścicielka codziennie, specjalnie dla nas (byliśmy jedynymi Polakami i jednocześnie jedynymi obcokrajowcami) drukowała menu przetłumaczone na polski za pomocą translatora. Dziękujemy miłej Pani. Nie muszę mówić, że była niezła zabawa czytając takie menu, ale przynajmniej rozumieliśmy co zamawiamy.

Piszcie proszę jak Wy przygotowujecie się do wyjazdów.

P.S. dodałam mini-poradnik Co zawsze mam w plecaku. Bez względu czy jest to jednodniowa wycieczka, czy podróż do Azji, wymieniony podstawowy zestaw zawsze znajdę w  plecaku.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

..

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
seniorka z plecakiem

Bardzo dziękuję. Myślę, że strony które wymieniłam "obeznanym w temacie" są znane. Ale jeśli i doświadczeni podróżnicy choć odrobinę skorzystają na moich poradach to będę bardzo dumna. /smile/

Mo.
8 lat temu

Bardzo fajny i rzetelny post, przygotowany staarannie. Jest pomocą nie tylko dla tych, którzy w podróżowaniu stawiają pierwsze kroki, ale też dla obeznanych w temacie – zawsze chętnie czytam porady i opinie innych osób.

seniorka z plecakiem

Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że blog się spodobał. Zapraszam do kolejnych odwiedzin i życzę wspaniałych podróży.

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Pani blog jest naprawdę dobry 🙂 Znalazłam go szukając relacji z wycieczek do Wiednia i bardzo mi się tu podoba. Ta informacja o 6-godzinnym bilecie na koleje włoskie jest dla mnie szczególnie przydatna. Kibicuję Pani i czekam na relacje z kolejnych wojaży. Sara.

seniorka z plecakiem

Też korzystałam kilkukrotnie z "Eurocampu". Wynajmowałam głównie mobil home ale pod ich namiotami też nocowałam. Masz rację że ceny przed i po sezonie nie są wysokie.

Giga
8 lat temu

ja też wcześniej jeździłam pod namiot, ale lata lecą i jestem już bardziej wygodna i nie mam już nawet sił składać i rozkładać go. Teraz jeżdżę przeważnie na campingi EUROCAMP i tam wynajmuję mobil home. Zamawia je wcześniej mój mąż i to wcale dużo nie kosztuje. Bywa też, że jeżdżę do wynajętych kwater. Są to wyjazdy indywidualne. Zawsze się ubezpieczam. Ciekawy jest Twój post i może pomóc tym, co zaczynają swoje podróżowanie. Pozdrawiam.

Dorota
7 lat temu

Czytając Pani bloga w zdecydowaną większość wypowiedzi mogłabym w zupełności dokleić na swoim blogu, z którym dopiero raczkuję. Za kilka miesięcy też będę seniorką. Podobnie jak Pani zaczynałam od noclegów pod namiotem, teraz preferuję hotele lub mieszkania prywatne. Przy organizacji wyjazdu na własną rękę zaczęłam korzystać z Airbnb. Nie unikam jednak wycieczek zorganizowanych. A poza tym, post bardzo rzeczowy, konkrety, bez zbędnych ozdobników. Będę tu zaglądała. Pozdrawiam.

Mmalena
6 lat temu

Fajny blog. Choć wydaje mi się, że do seniorki to jeszcze Ci brakuje 😉 Mega mi się podoba i tak sobie pomyślałam jak trafiłam na Twój adres – o cholera kiedyś i ja będę seniorką z plecakiem 😉
A odnosnie meritum – stworzyłam ostatnio mały poradnik jak samemu ogarnąć wyjazd do Azji: http://okiemmaleny.pl/azja-przygotowanie-podrozy-i-pakowanie/ myślę, że wiele punktów stycznych jest z Twoim poradnikiem.
Pozdrawiam i życzę wielu super wpisów i pięknych podróży. Tak trzymać. 🙂

Aruba
1 rok temu

bardzo ciekawy, konkretny post <3

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

12
0
Would love your thoughts, please comment.x