czwartek, 25 kwietnia, 2024

Podczas krótkiego pobytu w Neapolu i okolicy udało nam się zobaczyć najważniejsze zabytki zniszczone 2 tys. lat temu w wyniku erupcji Wezuwiusza, ale na inne atrakcje zostało niewiele czasu.

W Neapolu odwiedziłyśmy Pałac Królewski i Bazylikę San Francesco di Paola, w Pompejach przeszłyśmy się po miasteczku i zwiedziłyśmy Bazylikę Matki Bożej Różańcowej.

Zegar w Pałacu Królewskim

Neapol

W Neapolu wystarczyło czasu na obejrzenie dwóch budowli znajdujących się przy Piazza del Plebiscito: Pałacu Królewskiego i Bazyliki.

Piazza del Plebiscito jest ogromnym placem pozbawionym zieleni, co nie sprawia zbyt przyjemnego wrażenia, a może na odbiór miejsca wpłynęła pochmurna i deszczowa pogoda. Ponadto smutnym widokiem byli bezdomni rozkładający swoje „łóżka” pod kolumnadą Bazyliki.

A jak wyglądały odwiedzone obiekty?

Pałac Królewski w Neapolu

Palazzo Reale di Napoli (Pałac Królewski) wybudowany został na początku XVII w. lecz później wielokrotnie przebudowywany i upiększany. Pałac był jedną z czterech rezydencji królewskich dynastii Burbonów.

Budowla z zewnątrz, oprócz tego, że jest duża, nie wygląda specjalnie interesująco. Dlatego nie spodziewałam się wewnątrz aż takiego przepychu. Już sama klatka schodowa robi niesamowite wrażenie. Dalej mijamy kolejne pokoje, Salę Tronową, Teatr Dworski. Ogromne pomieszczenia, marmury, złocenia ścian, sufitów i innych sprzętów wprawiają w zdumienie. Natomiast w obszernych salach było zaskakująco mało mebli oraz przedmiotów wyposażenia wnętrz, użytkowych. Trochę brakowało w nich „życia” ówczesnych mieszkańców.

Dojazd: metro linia 1, stacja Municipio;
Godziny otwarcia: codziennie 9.00 – 20.00;
Bilet: 10 €;

w Neapolu
Pałac Królewski
Klatka schodowa
Teatr Dworski
Pałac Królewski – teatr
Jeden z pokoi
Sala Tronowa
Zdobienia na suficie
Fragment drzwi
Jedno z pomieszczeń
Zdobienia na suficie
Sala

Bazylika San Francesco do Paola

Bazylika San Francesco di Paola z XIX w. jest wzorowana na rzymskim Panteonie. Wewnątrz kościół jest okrągły z dwiema bocznymi kaplicami. Po obu jej stronach ciągną się półkoliste kolumnady przypominające te na placu św. Piotra w Watykanie.

Dojazd: metro linia 1, stacja Municipio;
Godziny otwarcia: codziennie od 8.30 – 19.30;

Bazylika San Francesco di Paola
Okrągły kościół
Boczna kaplica

Pompeje

Miasteczko

Współczesne Pompeje są niewielką miejscowością. Kojarzą się głównie ze starożytnymi wykopaliskami oraz Bazyliką. Najprzyjemniejszym miejscem jest główny plac Piazza Bartolo Longo, od którego odchodzi kilka uliczek. Nie są specjalnie urokliwe, ale mając czas warto się nimi przejść, a może wstąpić na lokalne spagetti.

Jedna z uliczek w Pompejach

Bazylika

Bazylika Matki Bożej Różańcowej wybudowana została pod koniec XIX w. Jej powstanie jest związane z Bartłomiejem Longo (Bartolo Longo).

Bartolo Longo (1841-1926) – prawnik i działacz religijny. Dzięki niemu wybudowano w Pompejach świątynię, domy wychowawcze dla sierot, szkoły, drukarnię a także powstało wiele miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców. W 1894 roku Bartolo Longo podarował kościół papieżowi Leonowi XIII, który mianował się jego proboszczem (którym od tej pory jest każdy kolejny papież).

W latach 1934-39 Bazylikę rozbudowano zwiększając powierzchnię do 2000 m2. Świątynia jest bogato zdobiona, szczególnie warto zwrócić uwagę na sklepiony sufit z imponującymi malowidłami.

Dla zainteresowanych, szczegółowy opis kościoła znajdziesz tutaj.

W przylegającym do kościoła pomieszczeniu (wejście z kościoła bocznymi drzwiami lub przez kościelny sklep) odtworzono pokój Bartolo Longo. Znajduje się tam biurko, łóżko oraz kilka innych eksponatów.

Adres: Pompeje, Piazza Bartolo Longo;
Godziny otwarcia: codziennie od 6.30 – 19.00 z przerwą od 14.00 – 15.00;

Bazylika Matki Bożej Różańcowej
Wnętrze kościoła
Ozdobne sklepienie
Kopuła
Organy
Odtworzony pokój Bartolo Longo
Publikacje z języku polskim w kościelnym sklepie

Co dalej

Będąc w Neapolu trzeba odwiedzić starożytne Pompeje i jeśli czas pozwoli, to także inne miejsca zniszczone przez erupcję Wezuwiusza. Jeśli fascynujesz się sztuką przez duże S, pojedź do Florencji, tam na każdym kroku spotkasz niezwykłe zabytki.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x