niedziela, 14 lipca, 2024

Altana – „zdobyłam” najwyższy szczyt województwa mazowieckiego. Wzgórze znajduje się na liście Korony Polski czyli 16 najwyższych szczytów w poszczególnych województwach.

W treści wpisu:

  • jak dotrzeć na Altanę
  • mapka trasy
Altana - najwyższy szczyt województwa mazowieckiego
Altana

Góra Altana (408 m n.p.m.) nie jest aż tak niskim szczytem w skali kraju. Na liście Korony Polski zajmuje 7 pozycję (lista od najwyższej po najniższą górę), tuż po Łysicy, najwyższym szczycie Gór Świętokrzyskich.

Gdzie szukać wzgórza Altana

Altana znajduje się na terenie Wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich, które zaliczane są do Gór Świętokrzyskich. Zaliczana jest również do Garbu Gielniowskiego. Szczyt znajduje się w powiecie szydłowieckim, 10 km na południowy zachód od Szydłowca, blisko granicy z województwem świętokrzyskim. Leży pomiędzy wsiami: Ciechostowice, Rędocin i Hucisko.

Przebieg trasy

Na szczyt można wejść z kilku punktów. Ja za miejsce startu wybrałam wieś Hucisko. Samochód zostawiam przy kapliczce i przystanku obok których przebiega zielony szlak prowadzący na Altanę.

Kapliczka w centrum wsi

Wejście na Altanę jest banalnie proste i krótkie. Nie wiem czy zdobycie któregoś z nizinnych wzgórz będących na liście Korony Polski może być prostsze. Być może kiedyś się przekonam.

Pieszo ruszam przez las zgodnie ze zielonym szlakiem, który przebiega przez górę. Trasa wiedzie prosto przed siebie i po 20 minutach „zdobywam” Altanę. Przewyższenie to tylko 70 metrów. Ani się tu zmęczyć, ani nachodzić, ale wejście można potraktować jako ciekawostkę lub cel w zdobywaniu szczytów Korony Polski.

Na zielonym szlaku
W drodze na Altanę

Szczyt wzgórza to płaska polana otoczona lasem mieszanym, jodłowo-bukowym. Szczyt oznaczono tabliczką a obok ustawiono stół i ławy. Na Altanie znajduje się metalowa przeciwpożarowa wieża obserwacyjna, na którą nie można wchodzić. Powrót tą samą trasą.

Wieża obserwacyjna
Góra Altana
Oznaczenie Altany

Mapa trasy

Długość trasy: 2,3 km w obie strony
Czas przejścia: 40 minut
w obie strony

Gdzie dalej

Sprawdź jakie góry znalazły się na liście Korony Polski, może już którąś zdobyłaś/zdobyłeś? Jednak jeśli wolisz prawdziwie górskie wędrówki zajrzyj pod #góry, może coś cię zainteresuje.

Oprócz „zdobywania” Altany w pobliżu zajrzyj do Szydłowca lub nieco dalej odwiedź olbrzymie ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
26 dni temu

Fajny spacerek. Powoli pniesz do przodu, może Ci się uda je wszystkie zaliczyć. Powodzenia:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x