Arboretum Wirty położone jest nad jeziorem Borzechowskim Wielkim. Odwiedziłam go we wrześniu, a podobno najlepiej arboreta zwiedzać wiosną. Ale i tak mi się podobało, a w bonusie otrzymałam świetny widok na jezioro.
Arboretum Wirty przy Nadleśnictwie Kaliska położone jest w powiecie starogardzkim, województwo pomorskie, trzynaście kilometrów na południowy-zachód od Starogardu Gdańskiego.
Krótko o historii arboretum
Arboretum Wirty założył w 1875 r. nadleśniczy Adam Putricha. Jest ono najstarszym ogrodem dendrologicznym na terenie Polsce. Początkowo założono 29 powierzchni doświadczalnych a wyniki obserwacji publikowano w fachowych pismach. Nadleśnictwo współpracowało z ogrodami botanicznymi w Berlinie i Eberswalde. Ogród przez cały ten czas się rozwija, przybywa roślin mimo zniszczeń spowodowanych wojnami, mroźnymi zimami i huraganem. W 2005 r. Arboretum uzyskało status Ogrodu Botanicznego.
Co zastaniesz na miejscu
Obszar Arboretum Wirty podzielono na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka. Zgromadzono ponad 830 gatunków i odmian drzew i krzewów. Nadleśnictwo może pochwalić się sporą kolekcją azalii i różaneczników. Ponadto zobaczymy tu jodły, świerki, cisy, dęby, graby, daglezje. A tak na marginesie, daglezje są najwyższymi drzewami w Polsce. W arboretum rosną przyrodnicze ciekawostki, jak tulipanowiec amerykański, orzech pośredni, cyprysik groszkowy. To tylko maleńki fragment tego co obejrzymy na miejscu.
Ogród dendrologiczny jest świetnym miejscem na spacer. Nawet jeśli nie potrafimy nazwać roślin, to na pewno każdy zwróci uwagę na ich różnorodność, rzadkie czy egzotyczne okazy. Pomocne są tabliczki z opisem roślin.
Zwiedzać można wędrując ścieżkami według własnego uznania lub wybrać jedną z wyznaczonych tras. Trasy oznaczono czterema kolorami: żółta – ścieżka widokowa, niebieska – trasa parkowa, czerwona – azaliowy szlak i czarna – śladami Schwappacha. Jest jeszcze ścieżka pieszo-rowerowa, kładki przez bagna. Poza tym Nadleśnictwo zaprasza do urządzania na łące pikników, więc można spędzić tu sporo czasu.
Informacje praktyczne. Parking jest darmowy. Płaci się za wstęp do Arboretum. Zakup biletów w automacie przed wejściem.
Godziny otwarcia: codziennie 9.00 – 16.00/20.00 w zależności od sezonu.
Wstęp: bilet normalny 15 zł, ulgowy 7 zł;
Szczegóły sprawdź n stronie www.
Gdzie dalej
Ogromne daglezje, a właściwie daglezjową aleję zobaczysz w Arboretum w Karnieszewicach niedaleko Koszalina. Wspaniałą kolekcję roślin pooglądasz w Arboretum w Wojsławicach, ale to już na południu Polski. W okolicy osady Wirty, no może tej dalszej okolicy, koniecznie zajrzyj do Pelplina, odwiedź Grudziądz i zwiedź krzyżacki zamek w Malborku, albo jakiś inny. Ciekawym miejscem jest też skansen we Wdzydzach.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.