Dzielnica Bardejowa, Bardejów-Zdrój (Bardejovske Kupele), to znane uzdrowisko. Głównym jego bogactwem są naturalne wody mineralne.
Wcześniej zwiedziłam miasto Bardejów z wpisaną na listę UNESCO starówką.
Na teren uzdrowiska nie można wjechać samochodem. Na początku dzielnicy znajduje się duży płatny parking i tam zostawiamy auto. Bardejovske Kupele to właściwie wielki park z rozrzuconymi budynkami – zabytkowymi oraz niestety, również z czasów „radosnej twórczości”.
Trochę historii
Pierwsza wzmianka o bardejowskich źródłach pochodzi z 1247 r. W 1505 roku pobierano już opłaty za kąpiel w źródłach. W końcu XVIII wieku uzdrowisko posiadało łazienki kąpielowe z metalowymi wannami..
Oprócz miejscowych, częstymi gośćmi była polska i węgierska szlachta. Przybywały tu również koronowane głowy Europy. W 1683 r. w uzdrowisku przebywała Maria Kazimiera (królowa Marysieńka) oczekując na powrót męża Jana III Sobieskiego z wyprawy wiedeńskiej.
Bardejów-Zdrój w XIX w. był popularnym miejscem, a z kuracji korzystali m.in. austriacki cesarz Józef II, rosyjski car Aleksander I, Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa (znana jako Sisi). W 1903 r., pięć lat po jej śmierci, wystawiono cesarzowej pomnik znajdujący się przed domem zdrojowym „Alżbeta”.
Zwiedzanie
Najbardziej okazałym zabytkowym budynkiem jest hotel „Astoria”, który oglądam przy dźwiękach muzyki dochodzącej z pobliskiego amfiteatru.
Teren jest rozległy, można długo spacerować ulicami i alejkami uzdrowiska.
Uzdrowisko Bardejów-Zdrój to bardzo przyjemne miejsce aby odetchnąć wśród zieleni i, jeśli ktoś lubi, przy muzyce klasycznej granej na świeżym powietrzu.
W okolicy, wydawałoby się, nie ma wiele do zwiedzenia, ja jednak proponuję wybrać się trasą drewnianych kościołów, bo i kościoły ciekawe i krajobrazy malownicze. Kilka znalazło się we wpisie „Wioski i drewniane kościoły – Słowacja”.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
.