czwartek, 30 maja, 2024

Dzielnica Bardejowa, Bardejów-Zdrój (Bardejovske Kupele), to znane uzdrowisko. Głównym jego bogactwem są naturalne wody mineralne.

Wcześniej zwiedziłam miasto Bardejów z wpisaną na listę UNESCO starówką.

Ujęcie wód mineralnych

Na teren uzdrowiska nie można wjechać samochodem. Na początku dzielnicy znajduje się duży płatny parking i tam zostawiamy auto. Bardejovske Kupele to właściwie wielki park z rozrzuconymi budynkami – zabytkowymi oraz niestety, również z czasów „radosnej twórczości”.

Bardejów-Zdrój
Zabytkowy budynek na terenie uzdrowiska

Trochę historii

Pierwsza wzmianka o bardejowskich źródłach pochodzi z 1247 r. W 1505 roku pobierano już opłaty za kąpiel w źródłach. W końcu XVIII wieku uzdrowisko posiadało łazienki kąpielowe z metalowymi wannami..

Oprócz miejscowych, częstymi gośćmi była polska i węgierska szlachta. Przybywały tu również koronowane głowy Europy. W 1683 r. w uzdrowisku przebywała Maria Kazimiera (królowa Marysieńka) oczekując na powrót męża Jana III Sobieskiego z wyprawy wiedeńskiej.

Bardejów-Zdrój w XIX w. był popularnym miejscem, a z kuracji korzystali m.in. austriacki cesarz Józef II, rosyjski car Aleksander I, Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa (znana jako Sisi). W 1903 r., pięć lat po jej śmierci, wystawiono cesarzowej pomnik znajdujący się przed domem zdrojowym „Alżbeta”.

Pomnik cesarzowej Sisi

Zwiedzanie

Najbardziej okazałym zabytkowym budynkiem jest hotel „Astoria”, który oglądam przy dźwiękach muzyki dochodzącej z pobliskiego amfiteatru.

Hotel „Astoria”
Hotel „Astoria”
a orkiestra gra

Teren jest rozległy, można długo spacerować ulicami i alejkami uzdrowiska. 

Bardejovske Kupele
Ulica w uzdrowisku
Alejki
Ulica w uzdrowisku
W uzdrowisku znajduje się także zaplecze gastronomiczno – sklepowo – usługowe.  Aż chciałoby się powiedzieć – przebudujcie jak najprędzej ten paskudny budynek.
restauracje, bary, sklepy

Uzdrowisko Bardejów-Zdrój to bardzo przyjemne miejsce aby odetchnąć wśród zieleni i, jeśli ktoś lubi, przy muzyce klasycznej granej na świeżym powietrzu.

W okolicy, wydawałoby się, nie ma wiele do zwiedzenia, ja jednak proponuję wybrać się trasą drewnianych kościołów, bo i kościoły ciekawe i krajobrazy malownicze. Kilka znalazło się we wpisie „Wioski i drewniane kościoły – Słowacja”.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
6 lat temu

Nigdy tu nie byłam. Patrząc na zamieszczone zdjęcia, czuje się klimat uzdrowiska i widać, że to dobry punkt na odpoczynek.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x