wtorek, 17 września, 2024

Chiang Mai jest dobrym miejscem na krótki i dłuższy pobyt. Można zwiedzić miasto albo wybrać się w góry. I właśnie o górach i innych ciekawych miejscach w okolicy będzie ten wpis.

W treści wpisu:

  • górskie potoki i wodospady
  • świątynia którą pochłania dżungla
  • ścieżka w koronach drzew i widoki
Wodospad Mae Sa

Historyczne wydarzenia spowodowały (ucieczki chrześcijan przed prześladowaniami z sąsiednich państw), że na terenie północnej Tajlandii jest nieco więcej chrześcijan niż w innych regionach kraju. Obecnie misje chrześcijańskie prowadzą dziesiątki placówek oświatowych na terenie całej Tajlandii. Do szkół uczęszczają w większości dzieci o wyznaniu buddyjskim. Szkoły cieszą się dobrą opinią. Mimo to Tajlandia jest przede wszystkim buddyjskim krajem. Mając tego świadomość sporym zaskoczeniem dla mnie było, że kierowca wynajętego samochodu jest chrześcijaninem. Dowiedziałam się tego już w trakcie naszej wycieczki.

W trakcie mojego pobytu (styczeń 2024 r.) przelicznik batów tajlandzkich na polskie złotówki wynosił: 1 bat = 0,11 zł;

Okolice Chiang Mai

Krótki trekking i wodospad Huay Kaew

Wodospad Huay Kaew znajduje się na obrzeżach miasta. Dojeżdżam w okolice ZOO, skąd wyruszam na szlak wzdłuż potoku Huay Kaew. Sam wodospad można obejrzeć już po przejściu krótkiego wygodnego odcinka, ale po lewej stronie potoku szlak biegnie dalej. Trochę po schodach, trochę po skałach wspinam się powili w górę. W niektórych miejscach mam widoki na wodospad, niewielkie kaskady oraz okolicę. Dotarłam do miejsca zwanego Pha Ngoeb, gdzie obok wiszącej skały znajdował się nieduży wodospad. Dalej iść się nie dało, wróciłam tą samą trasą.

Wodospad Huay Kaew
Na szlaku
Wodospad z góry
Chiang Mai
Widok na dżunglę
Chiang Mai
Jedna z kaskad
Potok
Widok na potok
Najgroźniejsze „zwierzę” na szlaku

Wat Phra That Doi Suthep – najważniejsza świątynia

Wat Phra That Doi Suthep jest najważniejszą i najczęściej odwiedzaną świątynią w północnej Tajlandii. Położona na zboczu góry, na wysokości 1053 m n.p.m. ze świetnymi widokami na miasto. Do świątyni wiodą schody z 304 stopniami z wijącymi się po bokach wężami. Nie obyło się bez kilku przystanków w drodze do góry. Można też skorzystać z windy za drobną opłatą. Po wejściu oszałamia złoty kolor, którym pokryto większość budowli i posągów.

Wstęp: obcokrajowcy 30 bat; miejscowi za darmo.

Schody prowadzące do świątyni
Teren Wat Phra That Doi Suthep
Zabudowania na terenie świątyni
Budynki na terenie świątyni
Teren świątyni
Widok na Chiang Mai

Świątynia w dżungli – Wat Pha Lat

Świątynia Wat Pha Lat została wybudowana w 1355 roku. Znajduje się na zboczu góry z którego spływa potok tworzący malownicze kaskady. Właściwie to kompleks budowli, który sprawia wrażenie jakby pochłaniała go dżungla. Wśród bujnej zieleni wyłaniają się budowle, posągi mitycznych stworzeń, smoków i słoni. Magiczne miejsce, które podobało mi się najbardziej z kilku odwiedzonych buddyjskich świątyń. I ludzi jakby mniej.

Znalazłam się tu za namową „mojego” kierowcy, bo mając pewien przesyt świątyń, nie bardzo chciało mi się zwiedzać kolejną.

Teren świątyni Wat Pha Lat
Jeden z budynków
Górski potok
Jedna z budowli
Teren świątyni
Wat Pha Lat

Wodospad Mae Sa

Wodospad Mae Sa znajduje się w pobliżu drogi nr 1096. Woda spada kaskadami wśród otaczającej potok zieleni. Jest miejsce aby wykąpać się w chłodnej wodzie ale rano chętnych nie było – zbyt zimno. Wzdłuż potoku biegną wygodne ścieżki.

Wodospad Mae Sa
Kaskada
Widok na kaskady
Górski potok
Dojście do wodospadu

Ogród Botaniczny im. królowej Sirikit

Ogród Botaniczny (Queen Sirikit Botanic Garden) zajmuje bardzo duży obszar i oddalony jest od miasta o 30 km. Na jego teren można wjechać samochodem. Zatrzymujemy się przy The Canopy Walks. Z kładki (długości 400 m) zawieszonej wśród drzew można obserwować splątaną roślinność dżungli. Przeszkadzały mi tylko zbyt wysokie balustrady. W kilku miejscach wybudowano niewielkie platformy ze szklaną podłogą a na jej końcu znajduje się punkt widokowy. Tutaj lub w innych miejscach ogrodu wypatruj kwitnących bananowców.

Kładka wśród koron drzew
The Conopy Walks
Widok z kładki
Kwitnący bananowiec

W głębi ogrodu zgromadzono ogromną ilość kwiatów i roślin, których w większości nie potrafię nazwać. Rosną na zewnątrz oraz chyba w 12 szklarniach. W największej ulokowano ekspozycję lasu tropikalnego oraz wybudowano kilkumetrowy wodospad. Są też niewielkie wystawy etnograficzne dotyczące grup etnicznych zamieszkujących te tereny. Jest jeszcze Muzeum Przyrodnicze, ale tam nie zaglądałam.

Godziny otwarcia: codziennie od 8.30 – 16.30;
Bilety: samochód z kierowcą 150 bat, osoba 100 bat.

Ogród królowej Sirikit. Chiang Mai
Szklarnia
Rośliny owadożerne
Jedna ze szklarni
Kaktusy
Sztuczny wodospad w szklarni
Wystawa etnograficzna
Jedna ze szklarni
Kwiaty wodne
Fontanna

Punkt widokowy a może obiad z widokiem

Samoeng Forest Viewpoint. Jadąc drogą nr 1096 wokół Doi Suthep, chyba najlepszym punktem widokowym, oznaczonym na mapie google jest Samoeng Forest Viewpoint. Mamy stąd widok na góry porośnięte tropikalnym lasem.

Punkt widokowy Samoeng Forest

Obiad z widokiem – czemu nie. Przy górskich drogach można napotkać restauracje, niektóre z widokiem na okolicę. Zwykle jest to zadaszenie zbite z czego się da i drewniane stoliki. W jednej z nich zjadłam najtańszy obiad w trakcie mojego pobytu, talerz ryżu z jarzynami i wieprzowiną + butelka wody kosztował 65 batów (7,40 zł). Gdzie to było? – nie wiem, gdzieś przy drodze. Są też restauracje „bliżej natury”, te ustawiają stoliki w nurcie górskich potoków.

Obiad z widokiem
Songthaews – czerwone taksówki, którymi przemieszczałam się po Chiang Mai i okolicy
W okolicach Chiang Mai

Co dalej

Zajrzyj do poprzedniego wpisu o Chiang Mai, w którym skupiam się na zwiedzaniu miasta.

A może warto odwiedzić inne państwa w tamtym rejonie. Polecieć na Filipiny i na wyspie Bohol zobaczyć czekoladowe wzgórza, w Singapurze pospacerować po Ogrodach przy Zatoce, a w Hongkongu przejechać się piętrowym tramwajem.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
7 miesięcy temu

Mariolu, nieustannie podziwiam Twoje umiejętności logistyczne. Fantastyczna wyprawa. Uściski 🙂

Urszula
7 miesięcy temu

Widzę, że ci się bardzo podobało, bo wrzuciłaś wiele fotek. I dobrze, bo też mogłam rozkoszować się tymi pięknymi widokami dłużej.
Super wyprawa Mariolka.
Fajna ostatnia fotka:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x