niedziela, 14 lipca, 2024

Czeski Krumlov (Český Krumlov) zachwyca – myślę, że z tym twierdzeniem zgodzi się większość czytelników. Miasto powstało w zakolu Wełtawy, u podnóża potężnego XIII-wiecznego zamku. Rozwijało się bez „zakłóceń” przez pięć wieków i dzięki temu zachowała się unikatowa zabudowa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kiedy sporo lat temu temu przyjechałam tu po raz pierwszy, nie mogłam wyjść z podziwu, jak urokliwa jest miejscowość. W tym roku przyjechałam po raz drugi, nie było elementu zaskoczenia, ale z równie wielką przyjemnością spacerowałam po mieście.

Zamek, Wełtawa i stare miasto
Czeski Krumlov. Zamek, Wełtawa i stare miasto

Osiem miejsc do zobaczenia

Proponuję spacer łączący 8 punktów, wśród których zobaczymy te znane i mniej znane miejsca oraz oazy zieleni dające chwilę wytchnienia od zwiedzania. Spacer można, a nawet należy rozszerzyć o zwiedzanie wnętrz zamkowych a szczególnie unikatowego teatru.

1. Dzielnica Latran

Latran jest zabytkową częścią miasta położoną u stóp zamku. Przy głównej ulicy rozlokowały się restauracje i sklepy z pamiątkami. To stąd prowadzą drogi do zamku.

Czeski Krumlov
Ulica na Latranie
Czeski Krumlov
Czeski Krumlov – uliczka

2. Zamek

Zespół budowli stanowiących zamek usytuowany jest na skale opadającej stromo do Wełtawy. Najstarsza jego część pochodzi z XIII wieku. Przez czerwoną bramę wchodzimy na pierwszy duży dziedziniec, następnie przechodzimy przez kolejne (jest ich 5), oglądając ściany pokryte dekoracją sgraffitową. Unikalną pamiątką jest rokokowy teatr z XVIII w., jeden z nielicznych w którym zachowało się wiele oryginalnych dekoracji, skomplikowany system zapadni, kostiumy. 

Brama wejściowa na pierwszy dziedziniec zamku
Brama wejściowa na pierwszy dziedziniec zamku
Pierwszy dziedziniec z charakterystyczną wieżą
Pierwszy dziedziniec z charakterystyczną wieżą
Ściany zamku pokryte dekoracją sgraffitową
Ściany zamku pokryte dekoracją sgraffitową
Zamek
Czeski Krumlov – zamek

3. Most płaszczowy

Kiedyś był tu most zwodzony. Most płaszczowy po którym obecnie chodzimy powstał w XVIII wieku i jak na tamte czasy był cudem techniki. Obiekt był jednym z pierwszych kilkukondygnacyjnych mostów na świecie. Z obiektu oraz przejścia w kierunku ogrodu mamy fantastyczny widok na miasto i zamek.

Most
Wielokondygnacyjny most
Most płaszczowy
Odkryty poziom mostu
Widok na stare miasto
Widok na Czeski Krumlov

4. Ogród zamkowy

Ogród zamkowy został założony w XVII w. Po przekroczeniu bramy wchodzimy do części urządzonej w stylu francuskim, gdzie główną ozdobą jest kaskadowa fontanna 0raz aleje z kwiatowymi kompozycjami. Jest także część w stylu parku angielskiego z długimi alejami obsadzonymi wysokimi żywopłotami. Park kończy się stawem w dużej części porośniętym nenufarami.

Fontanna w ogrodzie zamkowym
Fontanna w ogrodzie zamkowym
Fontanna
Fontanna
Widok na ogród francuski
Widok na ogród francuski
Staw w parku angielskim
Staw w parku angielskim

5. Ogród klasztorny

Po wyjściu z zamku nie opuszczamy dzielnicy Latran ale kierujemy się do klasztoru minorytów, a właściwie do ogrodu klasztornego. Oczywiście nie jest tak imponujący jak zamkowy, ale nas cieszy każda połać zieleni. Przyjemne miejsce z ławkami i warzywnymi grządkami.

Klasztor minorytów
Klasztor minorytów
Ogród klasztorny
Ogród klasztorny
Uprawy klasztorne
Uprawy klasztorne

6. Stare Miasto

Stare Miasto położone w zakolu rzeki Wełtawy połączone jest trzema mostami z innymi częściami miasta. Jego centrum stanowi otoczony zabytkowymi domami plac Svornosti z kamienną fontanną i kolumną morową. Dużą przyjemność sprawił nam spacer uliczkami, gdzie za każdym rogiem i zakrętem krył się ciekawy widok czy zaułek.

Plac Svornosti, kamienna fontanna i kolumna morowa
Plac Svornosti, kamienna fontanna i kolumna morowa
Widok na zamek
Widok na zamek
Stare miasto z widokiem na zamek
Stare miasto z widokiem na zamek
Stare miasto
Stare miasto
Kościół św. Wita
Kościół św. Wita

7. Park miejski

Park miejski znajduje się nad Wełtawą naprzeciwko kościoła św. Wita. To kawałek zieleni, w którym można nabrać oddechu przed dalszym zwiedzaniem i spojrzeć z innej perspektywy na rzekę i kawałek starówki. Zobaczymy też Pawilon Muzyczny wybudowany w latach 20-tych XX w.

Pawilon Muzyczny
Pawilon Muzyczny
Widok z parku na Wełtawę
Widok z parku na Wełtawę

8. Ogród Różany

Ogród różany z atelier Egona Schiele, kontrowersyjnego malarza tworzącego na początku XX wieku. Miejsce znajduje się na wzniesieniu, gdzie od strony starówki wchodzimy długimi schodami. Po drugiej stronie ogród tarasowo opada w stronę rzeki. Od tej strony znajduje się dom malarza, ciekawie wbudowany w skarpę. 

Egon Schiele po rocznym pobycie w Czeskim Krumlovie opuścił miasto, albo raczej został wyrzucony przez mieszkańców, oburzonych relacjami z nieletnimi modelkami (malował akty). Prawdopodobnie w budynku znajduje się muzeum poświęcone artyście, ale nie sprawdzałam i nie widziałam aby ktoś do niego wchodził. Nas zainteresował ogród, choć róże w większości przekwitły – byliśmy we wrześniu. Ładny stąd widok na rzekę oraz teren spacerowy.

Dom Egona Schiele
Dom Egona Schiele
Widok z Ogrodu Różanego na Wełtawę
Widok z Ogrodu Różanego na Wełtawę
Tarasy ogrodu
Tarasy ogrodu

Podsumowanie

W mieście warto pozaglądać w zaułki i uliczki starówki oraz udać się na spacer wzdłuż meandrów Wełtawy. Czeski Krumlov uważany jest za jedno z najpiękniejszych małych miasteczek w Czechach. Osobiście uważam, że jest najładniejszą małą miejscowością w Czechach choć widziałam wiele ślicznych miasteczek-perełek, ta wciąż wybija się na pierwsze miejsce. A może podpowiecie, które są równie ładne lub ładniejsze? 

Gdzie dalej

Może wybierz się do miejscowości Rozmberk nad Wełtawą, który wygląda prawie jak miniatura Czeskiego Krumlova. Poza tym w Czechach jest mnóstwo urokliwych miejscowości jak Tabor czy niewielkie Bechyne.
A może coś bliżej granicy z Polską – przejechałam odcinek na wysokości woj. opolskiego wyszukując po stronie czeskiej lokalne perełki. Z większych miast polecę Opawę.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 lat temu

Ciekawy opis, który zachęca do odwiedzin.

Podróżniczka
3 lat temu

Ciekawie pokazane i opisane zachęca do udania się w te rejony. Pozdrawiam 🙂

Urszula
3 lat temu

Mnie się też bardzo podoba! I położenie, i zadbane zabytki, i uliczki, i ogrody To sgraffiti na zamku jest przepiękne i chyba raczej rzadko występuje na zewnątrz budowli. Most równie piękny.
Już teraz się nie dziwię, że miasteczko tak często gości na podróżniczych blogach!

Jula
3 lat temu

Coraz bardziej żałuję, że tam nie pojechałam, gdy mieszkałam w Czechach…

Dorota
3 lat temu

Miasteczko z klimatem, lubię takie. Opis i zdjęcia zachęcają do odwiedzin. Pozdrawiam w Nowym Roku

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

10
0
Would love your thoughts, please comment.x