Dolina Racławki znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, około 30 km od Krakowa. Ma 7 km długości i jest położona między miejscowościami Dubie a Racławice. Dnem doliny o stromych zboczach płynie potok Racławka, miejscami można zobaczyć odsłonięte wapienne skały.
Na trasie:
- kładki nad szemrzącą Racławką
- wąwozy
- wapienne skały

Na punkt startowy wybrałam Parking dolina Racławki znajdujący się na północnym skraju Dubia przy drodze do miejscowości Żary. Jak informuje tablica ustawiona na parkingu, z tego miejsca wyznaczono trzy ścieżki dydaktyczne (niebieską, czerwoną i żółtą), które częściowo pokrywają się z jurajskimi szlakami.
- Ścieżka niebieska wiedzie wzdłuż Racławki. To najłatwiejsza i najbardziej malownicza trasa.
- Ścieżka czerwona przebiega obok Kopalni Odkrywkowej “Dubie”. Jest bardziej wymagająca ze względu na przewyższenia.
- Ścieżkę żółtą poprowadzono przez Wąwóz Żarski oraz krótki odcinek wzdłuż potoku Szklarki. Tu również są spore przewyższenia.
Przeszłam każdą z nich i uważam, że niekwestionowanym liderem jest ta wzdłuż Racławki. Dwie pozostałe można potraktować jako trening kondycyjny. W tekście opisałam wszystkie trzy ścieżki.

Ścieżki dydaktyczne w Dolinie Racławki
Niebieska ścieżka wzdłuż Racławki
Oznaczona niebieskim kolorem ścieżka prowadzi wzdłuż potoku Racławka. Częściowo pokrywa się ze szlakami zielonym (krótki odcinek) i żółtym. W trakcie spaceru po obu stronach towarzyszą mi wysokie skarpy, a od czasu do czasu pojawiają się odkryte skały.



Po przejściu 2 km szlaki skręcają w prawo w Wąwóz Stradlina. Do tego momentu trasa biegła po prawie płaskim terenie. Wchodząc w wąwóz idę pod górę aby zatoczyć pętlę i z powrotem zejść (niebieska ścieżka) nad Racławkę. Jeśli komuś zbyt trudno, może pominąć przejście Wąwozu Stradlina. Droga powrotna wiedzie tą samą trasą.





Mapka trasy niebieskiej
Długość trasy: 7,2 km.
Czas przejścia: 2 godz. 20 min.
Czerwona ścieżka przez Dębnik
Czerwona ścieżka na krótkim odcinku biegnie wzdłuż potoku Racławki, po czym (po 500 m) skręca w lewo pod górę i łączy się z żółtym szlakiem. Podejście jest dosyć strome i długie, bo do samej wsi Dębnik. Już w wiosce, po prawej stronie, mijam nieczynny kamieniołom.

W Dębniku warto zatrzymać się przy nowej kaplicy, która ma nietypową konstrukcję. Jej boczne ściany wykonano ze szkła. Natomiast jako ołtarz główny wykorzystano kapliczkę, która od dawna stała w wiosce.


Od tego miejsca rozpoczynam zejście w dół Wąwozem Zbrza w kierunku parkingu w Dubiu. Tuż przed miejscowością mijam czynny kamieniołom – Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu “Dubie”. Cała trasa, z wyjątkiem przejścia przez Dębnik prowadzi przez las.




Mapka trasy czerwonej
Długość trasy: 4,6 km.
Czas przejścia: 1 godz. 50 min.
Żółta ścieżka przez Wąwóz Żarski
Aby przejść żółtą ścieżkę, najpierw wychodzę na drogę prowadzącą w kierunku Żar. Po przejściu 600 metrów ścieżka skręca w prawo i wiedzie Wąwozem Żarskim. Gdzieś po drodze mijam jaskinię Żarską.



Dalej schodzę do drogi prowadzącej do Szklar, wzdłuż której płynie potok Szklarka. Krótki odcinek asfaltową drogą i znów w prawo w las. Górą mijam pstrągarnię, następnie mogiłę z 1944 r. i schodzę do Dubia. Stąd już “parę kroków” do parkingu gdzie pozostawiłam samochód.



Mapka trasy żółtej
Długość trasy: 5,2 km.
Czas przejścia: 2 godz. 10 min.
Gdzie dalej
Koniecznie odwiedź inne Dolinki Krakowskie a także atrakcje Doliny Prądnika. Zdobądź Trzy Korony w Pieninach i zrelaksuj się nad Jeziorem Czorsztyńskim. A dalej już blisko na Słowacki Spisz.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.