środa, 29 maja, 2024

Rezerwat Przyrody Pazurek położony jest w pobliżu wsi Pazurek na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej (w krakowskiej części Jury). Znajduje w powiecie olkuskim, niedaleko Pustyni Błędowskiej.

Przejdę się wyznaczoną ścieżką spacerowo-dydaktyczną. Najciekawszym miejscem na szlaku jest grupa ostańców zwanych Zubowe Skały.

Rezerwat Przyrody Pazurek
Rezerwat Przyrody Pazurek

Ścieżka dydaktyczna przez Rezerwat Pazurek

Nazwa rezerwatu pochodzi od spiczastych kształtów skał (pazurków). Tak naprawdę na trasie skałek nie ma zbyt dużo, bardziej jest to spacer po pagórkowatym lesie bukowo-jaworowym, w porze jesienno-zimowej usłanym grubą warstwą opadłych liści.

Parking

Startuję z parkingu oznaczonego na mapach Google „Rezerwat Pazurek Parking leśny” znajdującego się przy drodze nr 783. Parking jest duży, są też zadaszone stoły piknikowe.

Parking

Przebieg ścieżki

Aby udać się na szlak należy przejść na drugą stronę drogi nr 783. Najpierw pokonuję trasę (dojście) długości 600 m.

Od tego momentu rozpoczyna się oznaczona biało-czerwonym kwadratem ścieżka (pętla) prowadząca przez rezerwat. Skręcam w prawo, czyli w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, ale zgodnym z przystankami. Dla zainteresowanych ustawiono 12 tablic edukacyjnych z informacjami o tutejszej przyrodzie.

Ścieżka spacerowo-dydaktyczna i jej oznaczenie

Już po przejściu niedużej odległości mijam największą atrakcję czyli Zubowe Skały. Trasa malowniczo prowadzi pomiędzy ostańcami.

Rezerwat Przyrody Pazurek
Malownicze ostańce
Zubowe Skały

Ze wzgórza schodzę schodkami, dalej kierując się szeroką leśną trasą. Ścieżka wznosi się i opada, a od czasu do czasu mijam już mniej wyeksponowane wapienne skały.

Cała trasa jest łatwa, chociaż przejście przez Zubowe Skały wymaga większej uwagi. Osoby z problemami ruchowymi mogą Zubowe Skały ominąć dołem. Dalsze trasa, kończąca się na parkingu, to głównie spacer przez bukowy las.

Skałki na trasie
Zadaszona wiata przy szlaku
Leśna ścieżka

Mapa trasy przez Rezerwat Pazurek

Długość trasy: 5,8 km
Czas przejścia trasy: 2 godz.

Gdzie dalej

Jeśli zbyt mało się nachodziłeś, w odległości 6 km (jeśli chcesz zaparkować auto przy wyjściu na szlak, bo piechotą bliżej) w miejscowości Jaroszowiec przygotowano ścieżkę dydaktyczną przez Rezerwat Góra Stołowa.

W pobliżu znajduje się Pustynia Błędowska oraz ruiny zamków w Rabsztynie i Bydlinie.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Urokliwie, spokojnie i kojąco. Nawet zimą jest ładnie. Choć mogłoby być ładniej, gdyby była śniegowa pierzynka. Na pewno się zrelaksowałaś!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x