Kraków na niepogodę, pluchę i zimno. Proponuję zwiedzić dwa muzea, mniej znane i rzadziej odwiedzane – Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Muzeum Archeologiczne znajduje się w obrębie Starego Miasta Kraków przy ul. Senackiej 3. Powstało w 1850 r. jako Muzeum Starożytności. Jest to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Zasadnicza część zbiorów, to eksponaty wydobyte w trakcie badań archeologicznych, ale są również darowane przez osoby prywatne. Muzeum znajduje się na terenie niedużego ogrodu.
Poniższe zdjęcie przedstawia salę muzealną z XIX wieku. Pod oknem widać posąg Światowida z IX w. wydobyty z rzeki Zbrucz. Posąg od 1851 r. znajduje się w zbiorach muzeum. Obecnie wystawiony jako jedyny eksponat w niedużym pomieszczeniu.
Jedne z najcenniejszych eksponatów pochodzą ze starożytnego Peru oraz starożytnego Egiptu. A także przedmioty z odkrytego grobu z IV w. p.n.e. znajdującego się na terenie Ukrainy.
Jeśli ktoś chciałby dalej zgłębiać temat, to polecam blog Beaty Podkop.com, która w ciekawy i przejrzysty sposób prowadzi czytelnika przez tajniki archeologii i starożytności.
Godziny otwarcia:
styczeń-czerwiec; wrzesień-grudzień:
…poniedziałek, środa, piątek 9.00-15.00; wtorek-czwartek 9.00-18.00; niedziela 11.00-16.00;
lipiec-sierpień:
…poniedziałek-piątek 10.00-17.00; niedziela 10.00-16.00;
W sobotę Muzeum Archeologiczne jest nieczynne.
Cennik:
bilet normalny na wystawy stałe 10 zł
bilet ulgowy na wystawy stałe 6 zł
wstęp do ogrodu 2 zł
W niedzielę wstęp do muzeum i ogrodu bezpłatny.
Ceny biletów na wystawy czasowe, karnety, sprawdź tutaj.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Muzeum Etnograficzne znajduje się na krakowskim Kazimierzu, na placu Wolnica w dawnym ratuszu. Budynek, w którym mieści się muzeum wybudowano w XVII wieku na fundamentach wcześniejszego obiektu. Obecna dzielnica Krakowa, Kazimierz, od XIV do przełomu XVIII/XIX w. miała status miasta nadany przez króla Kazimierza Wielkiego. Stąd ratusz i nazwa obecnej krakowskiej dzielnicy – Kazimierz. Muzeum Etnograficzne wprowadziło się do obiektu w 1947 r.
W muzeum zgromadzono przedmioty z różnych regionów etnograficznych Polski związane z folklorem, sztuką i życiem codziennym. Obejrzymy między innymi rekonstrukcję izb, warsztatu garncarskiego, stroje ludowe, przedmioty codziennego użytku oraz wiele innych.
Godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 10.00-19.00; poniedziałek nieczynne;
Cennik:
bilet normalny na wystawy stałe 13 zł
bilet ulgowy na wystawy stałe 7 zł
W niedzielę wstęp bezpłatny.
Polecam także odwiedzenie w Krakowie Collegium Maius albo muzeum Jana Matejki opowiadające o jego twórczości i życiu prywatnym lub inne, które znajdziesz w zakładce małopolskie.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.