Skansen Wdzydze a właściwie Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich odwiedziłam we wrześniu. Słoneczny i ciepły dzień sprzyjał spacerowi po „wiosce” jakie już prawie nie istnieją. Muzeum położone jest w powiecie kościerskim, województwie pomorskim nad jeziorem Gołuń, na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
W treści wpisu:
- co zobaczysz na miejscu
- garść informacji praktycznych
Jak to się zaczęło
Teodora miała 39 lat, Izydor był od niej o 14 lat młodszy. Malarka i nauczyciel. Teodora (z d. Fethke) i Izydor Gulgowski wzięli ślub w 1899 r. Siedem lat później kupili XVIII-wieczną chałupę i założyli Kaszubskie Muzeum we Wdzydzach – pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Poza tym aby kultywować miejscowe rzemiosła założyli szkołę plecionkarstwa i haftu. W 1929 r., już po śmierci męża, Teodora sprzedała Skarbowi Państwa zbiory muzeum. Zmarła w 1951 r. i została pochowana obok męża w grobie położonym na terenie Muzeum Kaszubskiego we Wdzydzach. Po więcej szczegółów zajrzyj tutaj.
Zwiedzanie muzeum
Na terenie skansenu znajduje się ponad 50 zabytkowych obiektów. Zebrano budynki charakterystyczne dla Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich z okresu od XVII do XX wieku. Dziedzictwo tego regionu prezentują chałupy, zagrody, dworki, kościoły, z których jeden ma 250 lat, wiatraki.
Zwiedzanie rozpoczyna się w pawilonie przy wejściu. Dalej można podążać zgodnie z numeracją widniejącą na otrzymanej w kasie mapce albo wyznaczyć swoje własne ścieżki. We wnętrzach budynków odtworzono autentyczne wyposażenie prezentujące przedmioty i narzędzia codziennego użytku. Poza tym w sezonie w niektórych budynkach są osoby, które mogą udzielić dodatkowych informacji.
Z nowszych obiektów zwróć uwagę na popularny jeszcze niedawno kiosk RUCHU, obok którego zaparkował „maluch” czyli Fiat 126p.
Od czasu do czasu muzeum organizuje pokazy toczenia glinianych naczyń, wyplatania koszyków czy wypieku chleba. A nawet jeśli nikt chleba nie piecze, to kupisz go na miejscu, cały bochen albo chociaż kromkę ze smalcem.
Poza tym można uczestniczyć w warsztatach o różnej tematyce, np. malowanie na szkle, wytwarzanie kwiatów z papieru.
Godziny otwarcia: sprawdź na stronie www, bo jakiś jest skomplikowany.
Wstęp: bilet normalny 22 zł, ulgowy 16 zł.
Informacje praktyczne
Zwiedzanie muzeum. Od maja do września można zwiedzać samodzielnie z pomocą mapki. Od października do kwietnia zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach. W niektóre dni wstęp bezpłatny. Szczegóły sprawdź na www.muzeum-wdzydze.gda.pl.
Parking znajduje się obok wejścia i jest bezpłatny dla zwiedzających.
Karczma z Rumi znajdująca się w pobliżu wejścia to obszerny budynek, w którym można posilić się regionalnymi daniami i zakupić lokalne produkty.
Stoisko z lokalnymi produktami znajdowało się na terenie skansenu. Można było kupić miody, soki, chleb, krówki, konfitury, a także kromkę chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.
Co dalej
Odwiedź inne skanseny, a mamy ich w Polsce trochę zorganizowanych na naprawdę dobrym poziomie. Na blogu opisałam ten w Zielonej Górze – Ochli oraz w miejscowości Ślemień. U naszych południowych sąsiadów, Słowaków, odwiedziłam ślicznie położony u podnóża Tatr skansen w miejscowości Zuberec.
Ponadto bliżej Wdzydz warto odwiedzić Gdańsk, Żuławy, Krynicę Morską. A jeśli skierujesz się na południe, zatrzymaj się w historycznym Toruniu.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.