czwartek, 28 marca, 2024

Trójstyk czyli miejsce, gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji zobaczysz w Jaworzynce w województwie śląskim.

Obejrzenie Trójstyku połącz z niedługą pieszą trasą (pętla) biegnącą po stronie polskiej i czeskiej. Po drodze zobaczysz fantastyczne widoki i malowniczą czeską wioskę z kilkoma drewnianymi budynkami.

W dole styk granic

Trójstyk – co zobaczysz

Wieś Jaworzynka położona jest w Beskidzie Śląskim. W jej południowej części na tzw. Trzycatku znajduje się styk trzech granic, gdzie ustawiono trzy jednakowe obeliski po każdej ze stron. Wykonane z granitu słupy mają po około dwa metry wysokości. Jednak żaden z nich nie stoi w rzeczywistym punkcie styku granic. Ten właściwy znajduje się w korycie strumienia i jest oznaczony znacznie niższym słupkiem. Można próbować zejść i go odszukać. Ja nie próbowałam bo ślisko i stromo.

Dwa obeliski (polski i czeski) stoją po jednej stronie strumienia, natomiast na stronę Słowacką trzeba przejść po drewnianym mostku.

W czasie kiedy tam byłam nowy most już wybudowano (jakiś czas nie było mostu) ale nie wykonano jeszcze dojść do niego. Mimo to, zachowując ostrożność, można przejść na stronę Słowacką.

Ciekawostka. Nazwa Trzycatek pochodzi od słowa trzycat używanego w lokalnej gwarze (inne informacje podają, że od słowackiego tricet) i oznaczającego trzydzieści. Dawniej prowadził tędy szlak handlowy a od kupców pobierano myto wynoszące trzydziestą część wartości towarów.

Obelisk Polski
Widok na Słowację
Obelisk Słowacki

Trasa piesza: Jaworzynka – Trójstyk – Herczawa – Jaworzynka

Trasę pieszą rozpocznij i zakończ w Jaworzynce-Trzycatku na parkingu koło ronda, gdzie znajduje się również końcowy przystanek autobusowy. Szlak biegnie przez Trójstyk oraz czeską wioskę Herczawa.

Trasa prowadzi żółtym i zielonym szlakiem, cały czas asfaltowymi drogami lecz z lokalnym minimalnym ruchem (częściowo wyłącznie dla mieszkańców). Szlak w niektórych miejscach biegnie wzdłuż granic, więc napotkasz słupki graniczne polskie, czeskie i słowackie.

Najpierw żółtym szlakiem zejdź do Trójstyku, obejrzyj obeliski i przekrocz granicę z Czechami. Kieruj się do wsi Herczawa. Po drodze nie zabraknie malowniczych widoków. Napatrzysz się sporo, ponieważ ten odcinek prowadzi głównie pod górę, więc będziesz przystawać dla złapania oddechu.

Odcinek na granicy czesko-słowackiej
Trasa prowadzi pod górę. Widok na pokonany odcinek
Widok na trasie
W oddali wieś Herczawa

Ja dla dłuższego odpoczynku zatrzymałam się na tarasie baru Pražírnička u Chalupky, który w ofercie miał świetne widoki z tarasu oraz podstawowe napoje i coś tam do zjedzenia. Bar znajduje się na początku wsi Herczawa.

Bar Pražírnička u Chalupky

W wiosce zwróć uwagę na zabudowę, która częściowo jest drewniana: domy, drewniany kościół św. Cyryla i Metodego z 1936 r. W jednej z chałup znajduje się restauracja Hospůdka U Sikory (nie korzystałam). W innej, 100-letniej drewnianej chacie, (dawna szkoła) urządzono muzeum regionalne Hrčavské múzeum. Na stronie internetowej podano, że otwarte po umówieniu telefonicznym.

Drewniany budynek w Herczawie
Muzeum
Drewniany kościół
Ulica we wsi Harczawa

Dalsza trasa również będzie obfitować w widoki. Kiedy dojdziesz ponownie do granicy czesko-polskiej, zmienisz szlak na zielony. Stąd już blisko do Jaworzynki-Trzycatek. Jeszcze tylko zejście ulicami obok nowego kościoła.

Widok ze szlaku
Po prawej Polska
Ulica na szlaku w Jaworzynce

Mapa trasy

Długość trasy: 5,5 km

Informacje ogólne dotyczące Trójstyku

Gdzie parkować, jak dojść

Samochód najlepiej zostawić na bezpłatnym parkingu w Jaworzynce-Trzycatku obok ronda i końcowego przystanku autobusowego lub na terenie Centrum Wypoczynkowo-Sportowego, Jaworzynka 89 (za opłatą).

Aby dojść do Trójstyku należy przejść 800 m żółtym szlakiem, asfaltową drogą. Dojście do obelisków od polskiej strony poprowadzono schodami i ścieżką rowerową.

Stąd możesz wrócić tą samą drogą lub skorzystać z mojej propozycji trasy pieszej przez czeską wioskę Herczawa.

Szlak żółty i dojście do Trójstyku

Co zastaniesz na Trójstyku

  • wiaty turystyczne po każdej stronie,
  • plac zabaw i mini siłownię po stronie Polskiej,
  • bar „U Mě trojmezí” po stronie Czeskiej – napoje ale też m.in. smażony ser z frytkami,
Wiaty i bar „U Mě trojmezí”

Gdzie nocować

W okolicy znajdziesz wiele możliwości noclegu o różnym standardzie. Jeśli jesteś zainteresowany miejscem blisko wyjścia na szlak do Trójstyku, polecam zatrzymać się w Centrum Wypoczynkowo-Sportowym, Jaworzynka 89, gdzie można również skorzystać z całodziennego wyżywienia.

Co w pobliżu

Oczywiście Beskidy z ich atrakcjami jak np. Czantoria czy Równica. A jeśli wolisz do miasta, to może zabytkowy Cieszyn. W Czechach wejdź albo wjedź kolejką na Javorovy Vrch. Natomiast na Słowacji zwiedź Orawę lub zajrzyj do nietypowego miejsca w Kruszetnicy – Muzeum Kawy, którą możesz również na miejscu zakupić.

Wypad do Jaworzynki to dobry pomysł na weekend – zajrzyj pod ten tag, może jeszcze znajdziesz coś interesującego.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 

Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x