wtorek, 19 marca, 2024

Zielona Góra przygotowuje się do przyszłorocznych obchodów 800-lecia. Dowiedziałam się o tym z folderów i materiałów reklamowych. Za datę początków miasta przyjmuje się 1222 r. za panowania księcia Henryka Brodatego. Dawna osada prawdopodobnie ulokowana była u podnóża pagórka zwanego obecnie Wzgórzem Winnym. I od tego właśnie wzgórza oraz Palmiarni na jego szczycie rozpoczniemy zwiedzanie miasta.

Co zobaczyć w Zielonej Górze

Palmiarnia

Miasto oraz jego okolice mocno związane są z tradycją uprawy winorośli. W XIX wieku winnice otaczały Zieloną Górę ze wszystkich stron. Na plantacjach stawiano tzw. domki winiarzy, które służyły do przechowywania zbiorów, beczek i narzędzi. Było ich około 700. Do obecnych czasów przetrwały tylko nieliczne, a jednym z nich jest dom Gremplera wybudowany w 1818 roku na szczycie Winnego Wzgórza. To wokół niego w 1961 r. powstała Palmiarnia. Wewnątrz, wokół szklanych ścian ustawiono donice z palmami oraz otwarto kawiarnię.

W trakcie ostatniej przebudowy zwiększono kubaturę palmiarni, dodano taras widokowy, wodospad, strumyk, ale zasadnicza funkcja Palmiarni pozostała bez zmian. Dalej jest to restauracja i kawiarnia w otoczeniu bujnej, egzotycznej roślinności.

W nawiązaniu do tradycji winiarskich na zboczach Winnego Wzgórza posadzono pokazową winnicę, a właściwie różne gatunki winorośli, które opisano na tabliczkach.

Zielona Góra
Zielona Góra – Palmiarnia
Zielona Góra
Wnętrze Palmiarni
Zielona Góra
Restauracja w Palmiarni
Zielona Góra
Uprawa winorośli na zboczu Winnej Góry

Pomnik Bachusa

Kierujemy się w stronę Starego Miasta, trafiając prosto na ulicę Stefana Żeromskiego i pomnik Bachusa, który rozsiadł się na niskim cokole. Przypatrywałam mu się przez chwilę i mam mieszane odczucia co do wyglądu i „zachowania” jegomościa. Jakoś nie wzbudził mojej sympatii jak i kilka malutkich Bachusików spotkanych na mieście.

Zielona Góra
Zielona Góra – pomnik Bachusa

Stary Rynek

Zielonogórska starówka zabudowana jest głównie budynkami z przełomu XIX i XX wieku a spacer uliczkami sprawia wiele przyjemności. Centralną część zabytkowego centrum zajmuje Stary Rynek. Na jego środku w XV wieku wybudowano ratusz, lecz obecny budynek wygląd zawdzięcza kilkukrotnej rozbudowie, stąd jego nieregularny kształt.

Zielona Góra
Jedna z ulic
Zielona Góra
Zielona Góra. Stary Rynek

Kościoły

Wymienię dwa kościoły, które moim zdaniem warto zobaczyć.

Najważniejszym sakralnym zabytkiem jest Konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej, której początki sięgają XIII wieku. Najstarszymi elementami wystroju są XV-wieczne rzeźby św. Jadwigi i św. Anny Samotrzeć, jednak większość wyposażenia pochodzi z XIX wieku.

Zielona Góra
Konkatedra
Zielona Góra
Wnętrze świątyni

Inną zwracającą uwagę świątynią jest kościół  pw. Matki Bożej Częstochowskiej, wzniesiony w konstrukcji szachulcowej w XVIII wieku. Początkowo był użytkowany przez zbór protestancki, dopiero po II wojnie stał się świątynią katolicką. Niestety był zamknięty i wnętrza nie udało się zobaczyć.

Zielona Góra
Kościół  pw. Matki Bożej Częstochowskie

Fortyfikacje

Zielona Góra w dawnych czasach była otoczona murem obronnym. Jednak miasto nie miało dużego strategicznego znaczenia, więc fortyfikacje nigdy nie sprawdziły się w praktyce. Niewiele z nich zachowało się do obecnych czasów, najłatwiej odnaleźć pozostałość bramy miejskiej zwaną Wieżą Łaziebną (Głodową).

Zielona Góra
W głębi ceglana wieża – pozostałość po murach obronnych

Uliczki, place

Spacerując ulicami starówki warto przyjrzeć się elewacją kamienic oraz ozdobnym detalom. Jedną z ładniejszych uliczek, jest wąska ulica Masarska biegnąca w lekkim łuku.

Ciekawym miejscem jest również Plac Powstańców Wielkopolskich przy którym znajduje się filharmonia. Obok przy fontannie można odpocząć w cieniu drzew .

Zielona Góra
Ulica Masarska
Zielona Góra
Filharmonia przy Placu Powstańców Wielkopolskich
Zielona Góra
Detal na elewacji

Aleja Niepodległości

Szeroka Aleja Niepodległości jest główną ulicą fragmentu wąskiego pasa starówki. Tutaj zabudowa jest inna, niż w przy wytyczonych w średniowieczu uliczkach. Pod koniec XIX wieku, po obu jej stronach bogatsi mieszkańcy wybudowali wille. Stało się to w czasie, kiedy do miasta doprowadzono kolej. I w ten sposób piaszczysta dróżka, stała się reprezentacyjną ulicą łączącą centrum Zielonej Góry z dworcem kolejowym.

Zielona Góra
Willa przy Al. Niepodległości
Zielona Góra
Detal na fasadzie budynku
Zielona Góra
Aleja Niepodległości

Gdzie zjeść

Na starówce znajduje się wiele kawiarni i restauracji nie tylko z polską kuchnią, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak nie możesz pominąć restauracji w Palmiarni. I bez znaczenia czy wejdziesz na obiad czy kawę, warto pobyć w otoczeniu bujnej roślinności. W podobnym klimacie wypijemy kawę w palmiarni w Wałbrzychu i jeszcze pewnie w kilku innych miejscach w Polsce.

W podróży po Polsce towarzyszyła nam moja mama, więc z przyjemnością poszłyśmy do palmiarni na coś słodkiego.

Zielona Góra
Ja z mamą
Zielona Góra
Deser smakował równie dobrze jak wyglądał

Co w pobliżu

Park Książęcy Zatonie wraz z romantycznymi ruinami pałacu.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
2 lat temu

Też byłam z moją Mamą w palmiarni zielonogórskiej. Dawne czasy, ja jestem a Mamy nie ma.

Pozdrawiam piękny duecik 🙂 🙂

Urszula
2 lat temu

Kiedyś wybierałam się do Zielonej Góry, ale wyjazd nie doszedł do skutku, więc z ogromną przyjemnością zwiedziłam atrakcje miasta z Tobą. Widać, że czyste i zadbane. A deser wygląda rzeczywiście smakowicie.
Pozdrawiam Ciebie i Twoja mamę!

Iwona
Iwona
2 lat temu

Gdyby nie duży rozmiar budynków na ulicy Masarskiej, można by powiedzieć, że swoista to polska Złota Uliczka 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x