poniedziałek, 3 października, 2022

Co zwiedzić w Czechach?

W tym wpisie zebrałam odwiedzone przeze mnie, ciekawe miejsca w Czechach. Niektóre są znane, o innych mogliście wogóle nie słyszeć. Miejsca, które zwiedziłam pogrupowałam według krajów (województw) oraz zaznaczyłam na poniższej mapie, co powinno ułatwić orientacje o położeniu atrakcji.

Jeszcze do niedawna myślałam, że jeśli zwiedzać Czechy to Praga i jeszcze kilka innych miast. Z czasem odkryłam, że u południowych sąsiadów znajdę mnóstwo wartych odwiedzenia miejsc. Czech wciąż mnie zaskakują i kiedy tylko mam taką sposobność, odkrywam kolejne ciekawostki.

Do zwiedzenia niektórych wystarczy nam 1-2 godziny, ale są i takie, gdzie po całym dniu dreptania mamy ochotę zostać dłużej. Zestawienie będzie uzupełniane na bieżąco.

Karwina

Kiedyś usłyszałam, że starówki czeskie są podobne i po zobaczeniu kilku stają się nudne. Nie wiem, może i nudne, ale mnie się jeszcze nie znudziły. Jeśli Wam również, albo jeszcze żadnej nie widzieliście, przygotowałam zestawienie miejsc z podziałem na kraje czyli czeskie województwa. .

.

Rady:

  • Za parkowanie samochodu często nawet w małych miejscowościach należy uiścić opłatę w parkometrze. Parkowanie samochodu w weekendy zwykle jest bezpłatne, ale koniecznie należy dokładnie sprawdzić na miejscu. W niedzielę nigdy nie płaciłam, ale już w soboty mogą być płatne godziny dopołudniowe. Poniżej przykładowa tabliczka z parkometru w miejscowości Frydek-Mistek. Płatne godziny oraz stawki różnią się w zależności od miasta.
  • Parkometr

    Tabliczka z parkometru w miejscowości Frydek Mistek

  • Masarykovo namesti czyli Plac Masaryka znajduje się w wielu miastach i miasteczkach. Jeśli taki jest, to możecie być pewni, że będzie to główny plac/rynek miasta.

Tomáš Garrigue Masaryk (ur. 1850 – 1937 r.) jest bohaterem narodowym Czech, zwany również ojcem niepodległej Czechosłowacji. Był pierwszym i najdłużej urzędującym prezydentem (od 1920-1935 r.) nowo powstałego państwa. 

Czechy podzielone są na 14 krajów (województw)

Zestawienie odwiedzonych miejsc z podziałem na kraje

1. Praga (Praha)

2. Kraj środkowoczeski (Středočeský kraj)

  • jeszcze nie byłam

3. Kraj liberecki (Liberecký kraj)

4. Kraj hradecki (Královéhradecký kraj)

5. Kraj pardubicki (Pardubický kraj)

  • jeszcze nie byłam

6. Kraj ołomuniecki (Olomoucký kraj)

7. Kraj morawsko-śląski (Moravskoslezský kraj)

8. Kraj zliński (Zlínský kraj)

9. Kraj południowomorawski (Jihomoravský kraj)

  • jeszcze nie byłam

10. Kraj Wysoczyna (Kraj Vysočina)

11. Kraj południowoczeski (Jihočeský kraj)

12. Kraj pilzneński (Plzeňský kraj)

  • jeszcze nie byłam

13. Kraj karlowarski (Karlovarský kraj)

14. Kraj ustecki (Ústecký kraj)

  • jeszcze nie byłam

Poniżej mapa odwiedzonych miejsc:

http://

A może jednak weekend w Polsce lub innym kraju?  „Pomysły na weekend” zawiera moje zrealizowane wycieczki weekendowe. Natomiast w poście „Jak i gdzie wyjeżdżam na weekendy” opisałam kryteria jakimi kieruję się planując krótki wypad.

Nocleg można wyszukać na www.booking.pl.

.

0 0 votes
Article Rating
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
4 lat temu

Potwierdzam, mi też podobają się Czechy. Dodałabym do listy nie tylko miasta i miasteczka, ale i piękne walory przyrodnicze. Polecam bo byłam np. skalne miasta: Adršpašské skály tuż przy granicy s Polską. i Prachovské skály niedaleko Jicina, czy Koněpruské jeskyně niedaleko Pragi.

Barbarossa
Barbarossa
4 lat temu

O tak, Czechy mają bardzo dużo do zaoferowania. My też powoli je odkrywamy. Póki co zwiedziliśmy chyba z 30 miejsc. Nie wszystkie zdążyłam opisać na blogu. Czekają w kolejce.
Pozdrawiam serdecznie.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x