Mam na imię Mariola i jestem seniorką, choć jeszcze nie emerytką. Moją pasją są podróże, z których przywożę mnóstwo zdjęć. I tym dzielę się na blogu. 

Cieszę się, że tu jesteś, pewnie planujesz podróż. Nieważne – realną czy wirtualną. Też tak robię. Szukam porad, inspiracji, odkrywam nieznane mi miejsca, planuję, podziwiam te, do których nigdy nie dotrę. 

Moje podróże realizuję we własnym, wolniejszym tempie, stosownie do wieku i kondycji. Koszty wyjazdów określiłabym jako przeciętne, bez luksusów ale też bez szukania oszczędności na każdym kroku. Organizuję je sama, czasem w ograniczonym zakresie coś wykupuję w biurze podróży, bo jest np. taniej. Najdokładniej pod względem trasy i poniesionych kosztów opisałam ostatni wyjazd do Tajlandii w „Tajlandia bez słoni, tygrysów i długich szyi. Koszty i inne informacje„.

„Seniorka z plecakiem” podróżuje po Polsce, Europie i jeszcze dalej. Wędruje po górach, spaceruje po ogrodach, znajduje czas na chwilę z Biblią i zawsze zabiera ze sobą męża.

Dlaczego założyłam blog?

1) ponieważ podróże to moja pasja – od zawsze,
2) bo o podróżach piszą w większości młodzi ludzie, którzy zwykle pędzą przez kraje starając się zobaczyć jak najwięcej, jak najtaniej; i bardzo dobrze, tylko że przychodzi pewien wiek, kiedy zamiast kolejnej polecanej atrakcji, człek woli posiedzieć na brzegu jeziora gapiąc się w horyzont,
3) aby podzielić się swoimi zrealizowanymi pomysłami, być może komuś przyda się ta wiedza do przygotowania własnej podróży.

Co lubię:

1) podróżować samochodem – wiele lat temu, kiedy nikt jeszcze nie pisał blogów dojechaliśmy na Przylądek Świętego Wincentego w Portugalii,
2) latać samolotem i koniecznie siedzieć przy oknie, chociaż tym muszę dzielić się z Krzyśkiem, moim mężem,
3) smakować lokalną kuchnię,
4) spędzać czas w otoczeniu przyrody, tej dzikiej i tej ujarzmionej przez człowieka,
5) wędrować po górach, lecz w tym przypadku wycieczki są coraz krótsze i coraz łatwiejsze,
6) obserwować i chłonąć miejsce, nawet kosztem odwiedzenia must see danego regionu.

W czasie wyjazdów za granicę, znacznym ograniczeniem dla nas jest niewielka znajomość języka angielskiego. Innych języków obcych nie znamy. To że docieramy tam, gdzie chcemy, zależy w znacznym stopniu od dobrego przygotowania się do wyjazdu – sprawdzenia, co i gdzie zwiedzić, jak dojechać. Brak możliwości swobodnej komunikacji z miejscowymi bardzo nas ogranicza, ale mimo wszystko i tak wolę podróżować na własną rękę. Dlatego zawsze przed wyjazdem przeglądam fora i blogi podróżnicze, które są kopalnią wiedzy. Chciałabym pokazać, co można zobaczyć z nikłą znajomością języka obcego.

I jeszcze jedno dodam. W czasie każdej, dosłownie każdej dłuższej podróży spotykamy osoby mówiące po polsku lub w innym zrozumiałym słowiańskim języku. I to jest miłe.

O moim sposobie na podróże przeczytasz też w Moje podróżowanie bez pośpiechu czyli co nieco o mnie.

Najpopularniejsze posty z ostatnich trzech miesięcy:

Zapraszam do czytania wszystkich, którzy zamierzają, podpatrują, planują a może już podróżują bez pośpiechu.

Materiały, które ukazały się o mnie i blogu:

Współpraca

  • współpraca z PKP Intercity w przygotowaniu i realizacji podróży pociągiem na trasie Katowice – Gdańsk Expressem InterCity Premium

Mariola

„Kto nie ma doświadczenia, wie mało, a ten, kto podróżował, wzbogacił swą roztropność” (Mądrość Syracha 34,10)

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.