piątek, 14 czerwca, 2024
O mnie

Witaj na moim blogu. Mam na imię Mariola i zapraszam Cię do świata moich podróży bez pośpiechu. Wyruszmy razem na spacer po miastach i miasteczkach, górach i równinach, parkach i ogrodach, odkryjmy nieznane miejsca. 

Cieszę się, że tu jesteś, pewnie planujesz podróż. Nieważne – realną czy wirtualną. Też tak robię. Szukam nieznanych mi miejsc, porad, inspiracji, podziwiam te, do których nigdy nie dotrę. 

Dlaczego założyłam blog?

Kiedyś ograniczałam się wyłącznie do przeglądania blogów innych osób. Ale te piszą głównie młodzi ludzie, którzy zwykle pędzą przez kraje starając się zobaczyć jak najwięcej i jak najtaniej. I bardzo dobrze, tylko że przychodzi pewien moment, kiedy zamiast kolejnej polecanej atrakcji, człowiek woli posiedzieć na brzegu morza gapiąc się w horyzont. I tak też jest fajnie. Z takim nastawieniem zwiedzam świat bez ciśnienia i żalu, że gdzieś nie dotarłam. Cieszę się miejscem.

Po jakimś czasie przyszła myśl o założeniu własnego bloga, który nazwałam „Seniorka z plecakiem”. Znajdziesz w nim miejsca znane ale też rzadziej odwiedzane, czasem są to lokalne atrakcje, o których nie wiedzą nawet okoliczni mieszkańcy. Jest też wiele pomysłów na lekkie wędrówki i spacery. Wszystko dostosowane do niespiesznego zwiedzania, tak aby był czas na chłonięcie atmosfery czy wypicie kawy.

Wspomnę jeszcze, że każdy wyjazd organizuję sama, czasem w ograniczonym zakresie coś wykupuję w biurze podróży, bo jest to korzystniejsze.

Dlaczego „Seniorka z plecakiem”?

„Seniorka” – bo w takim przedziale wiekowym się znajduję, choć do dosyć płynna granica. Natomiast „plecak” kojarzy się ze swobodą i niezależnością w podróży i staram się aby takie były moje wyjazdy. Od razu też rozwiewam wątpliwości, nie dźwigam ciężkiego plecaka. Jest mały. Wystarcza na city break lub krótkie wycieczki, przy dłuższych wyjazdach wspomagam się walizką.

„Seniorka z plecakiem” podróżuje po Polsce, Europie i jeszcze dalej. Wędruje po górach, spaceruje po ogrodach i zawsze znajduje czas na chwilę z Biblią. Czasem odkrywa polskie lokalne atrakcje, które mogą być fajnym miejscem na krótką wycieczkę, weekend lub przerwę w dalszej podróży. Na mapie możesz prześledzić wszystkie opisane na blogu podróże. 

Co jeszcze?

Dobrze się czuję w otoczeniu przyrody, tej dzikiej i tej ujarzmionej przez człowieka. Miasta też lubię, obserwuję życie mieszkańców, smakuję lokalną kuchnię, podziwiam architekturę i sztukę, choć tu moja wiedza jest raczej skromna.
I jeszcze jedno, lubię latać samolotem i koniecznie siedzieć przy oknie.

W czasie wyjazdów za granicę, znacznym ograniczeniem jest dla mnie niewielka znajomość języka angielskiego. Innych języków obcych nie znam, no może trochę jedyny słuszny w czasach mojej młodości – rosyjski. Plusem jest to, że znam cyrylicę używaną w niektórych krajach.
To że docieram tam, gdzie chcę, zależy w znacznym stopniu od dobrego przygotowania się do wyjazdu – sprawdzenia, co i gdzie zwiedzić, jak dojechać. Brak możliwości swobodnej komunikacji z miejscowymi mocno mnie ogranicza, ale mimo wszystko i tak wolę podróżować na własną rękę.

I jeszcze jedno dodam. W czasie każdej, dosłownie każdej dłuższej podróży spotykam osoby mówiące po polsku lub w innym zrozumiałym słowiańskim języku. I to jest miłe.

O moim sposobie na podróże przeczytasz jeszcze w Moje podróżowanie bez pośpiechu czyli co nieco o mnie.

Jeśli jeszcze nie wiesz czy chcesz podróżować bez pośpiechu, przeczytaj wpis Czy wolne podróżowanie jest dla Ciebie.

Zapraszam do czytania wszystkich, którzy zamierzają, podpatrują, planują a może już podróżują bez pośpiechu lub jak kto woli w stylu slow. Miło byłoby usłyszeć co o tym myślisz. Jeśli to Twoje klimaty pozostańmy w kontakcie.

O mnie i blogu napisali/powiedzieli:

  • reportaż zrealizowany przez TVP3 Katowice a wyemitowany w programie „Senior na fali„, dzień 12.05.2024 (rozpoczyna się po 7 minucie) i „Wiek to tylko liczba„, dzień 25.05.2024 (początek 1 min. 25 sek.)
  • o moich podróżach opowiadałam w programie telewizyjnym TVP „Pytanie na śniadanie
  • artykuł o mojej pasji w tygodniku „Życie na gorąco” nr 38 (2022 r.)
  • wywiad dla Radia Chrześcijanin gdzie opowiadałam o podróżach ale też o tym co dla mnie najważniejsze
  • na portalu Polka50plus.pl dzielę się swoimi wspomnieniami z podróży
  • artykuł o podróżowaniu w „Cała Ty
  • wywiad ze mną w Gazecie Olsztyńskiej i tutaj
  • moje spostrzeżenia dotyczące podróżowania seniorów w magazynie „Podróże
  • artykuł o mnie i Krzyśku (mąż) w „Poradniku Domowym

Współpraca

  • współpraca z PKP Intercity w przygotowaniu i realizacji podróży pociągiem na trasie Katowice – Gdańsk Expressem InterCity Premium

                                                        Mariola Jędruch

„Kto nie ma doświadczenia, wie mało, a ten, kto podróżował, wzbogacił swą roztropność”
(Mądrość Syracha 34,10)

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM