Lubliniec raczej nie kojarzy się z miejscem, do którego warto wybrać się na wycieczkę. Zaryzykowaliśmy i nie żałujemy. Najpierw zobaczymy atrakcje Lublińca, następnie wyjedziemy poza miasto i przejdziemy się po lesie.

A dlaczego ja o tym lesie? Ponieważ miasto znajduje się w otoczeniu Lasów Lublinieckich, jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce, ciągnącego się przez północną część województwa śląskiego i opolskiego.

 

Lubliniec

Lubliniec jest jednym z najstarszych miast Śląska, prawa miejskie otrzymał w 1300 roku. Miasto powstało na szlaku z Wrocławia do Krakowa.

Zabytkowe centrum

Starówka jest bardzo mała. Głównie to rynek otoczony XIX i XX-wiecznymi kamienicami. Ukwiecony plac z fontanną sprawia przyjemne wrażenie, natomiast wychodzące z rynku uliczki już tylko częściowo otacza zabytkowa zabudowa.

Lubliniec

Rynek. W tle wieża kościoła św. Mikołaja

Lubliniec

Jedna z uliczek wychodzących z rynku

Elementem fontanny na rynku jest dziewczynka – to 5-letnia Edyta Stein patronka Lublińca, której poświęcono Muzeum Pro Memoria Edith Stein. Edyta urodziła się we Wrocławiu, ale w dzieciństwie przyjeżdżała do Lublińca w odwiedziny do dziadków. Pochodziła z niemieckiej rodziny żydowskiej, była doktorem filozofii. W wieku 42 lat wstąpiła do zakonu karmelitanek jako Teresa Benedykta od Krzyża. Zginęła w czasie II wojny światowej w obozie w Oświęcimiu.

Lubliniec

Edyta Stein jako mała dziewczynka

Lubliniec

Uliczka z muzeum poświęconym Edycie Stein

Tuż za rynkiem warto zajrzeć do kościoła parafialnego św. Mikołaja z XVI wieku.

Lubliniec

Wnętrze kościoła

 

Zamek

Zamek znajduje się w odległości 500 metrów od rynku. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy powstała warownia obronna książąt opolskich. W XVII w. zawitał tu król Polski, Władysław IV Waza. Obecny wygląd budynku niewiele ma wspólnego z obronnym zamkiem, bardziej przypomina pałac. Po zmianie właściciela i remoncie urządzono w nim hotel i restaurację.

Lubliniec

Lubliniecki zamek

 

Bulwary nad Lublinicą

Między rynkiem a zamkiem przepływa rzeka Lublinica. I właśnie wzdłuż rzeki powstał zagospodarowany zielony teren w centrum miasta. Jak się to mówi “szału nie ma”, ale trochę alejek wśród okazałych drzew jest. A także mały staw, plac zabaw dla dzieci, tężnia (w trakcie naszego pobytu nie działająca) i ekologiczne WC.

Lubliniec

Staw

Lubliniec

WC

Lubliniec

Tężnia

 

Spacer po Lasach Lublinieckich

Lubliniec ma swoje miejsce wypadów letniskowych. To staw Posmyk, oddalony 8 km na południe od miasta. Na miejscu zatrzymać się można w kilku ośrodkach wczasowych oraz kwaterach prywatnych. Znajduje się tu także wiele prywatnych domków letniskowych. Patrząc jednak na otoczenie, trudno nie zauważyć, że w wielu miejscach czas zatrzymał się w PRL-u.

Lasy Lublinieckie to głównie sosny, co mnie cieszy, bo jakoś tak mam, że wolę lasy iglaste od liściastych. Możemy tu przemierzać wiele ścieżek i szlaków. Teren jest bardzo atrakcyjny dla rowerzystów, ze względu na długie odcinki leśne. My obeszliśmy pieszo staw Posmyk, zahaczając o znacznie mniejszy staw Kokotek II. Trasa jest pętlą i prowadzi nieoznaczonymi ścieżkami. Ze względu na duże leśne obszary, zabierzcie ze sobą telefon z mapą, GPS, aby w razie wątpliwości nie zabłądzić.

Lubliniec

Droga przez las

Lubliniec

W tle staw Kokotek II

Lubliniec

Staw Kokotek II

Lubliniec

Las

Lubliniec

Staw Posmyk

 

Długość trasy:  7,4 km

 http://

 

Informacje praktyczne

Gdzie nocować, gdzie jeść

Lubliniec. W Lublińcu można przenocować w zamku, w którym znajduje się hotel i dostępna dla każdego restauracja. Można tu coś zjeść albo tylko przyjść na kawę. Natomiast w rynku i jego pobliżu znajdziemy kilka lokali gastronomicznych na różnym poziomie cenowym, więc każdy znajdzie coś według własnych preferencji. Moją uwagę zwrócił punkt “Lody na Rynku” (działa sezonowo), sprzedający własne lody bez konserwantów oraz ciasta. Właściwie to tylko okienko i kilka stolików na zewnątrz. Ale usiąść w takim otoczeniu jak na zdjęciu poniżej to sama przyjemność.

Lubliniec

Lody na Rynku w towarzystwie zacnej galerii

Lubliniec

Kawa w zamkowym ogrodzie

 

Staw Posmyk. Nasz wyjazd był dość spontaniczny, ale postanowiliśmy nie wracać do domu tego samego dnia, tylko przenocować w otoczeniu przyrody. I tak na szybko zatrzymaliśmy się w “Oblackiej Przystani” nad stawem Posmyk. Ponieważ ośrodek zarezerwowały grupy, więc wybór pokoi był niewielki, a właściwie został tylko z łóżkami piętrowymi, ale łazienkę miał. Za to widok na jezioro był wyborny.

Lubliniec

Widok na staw Posmyk z “Oblackiej Przystani”

Lubliniec

Nasz apartament

 

Co w pobliżu

Nie zwiedziłam jeszcze jednej atrakcji Lublińca, drewnianego kościółka św. Anny, ale w trakcie innej wycieczki zobaczyłam kilka pobliskich drewnianych świątyń. W pobliżu warto też zobaczyć pałac w Brynku. A jeśli lubisz zaglądać do małych miejscowości, może znajdziesz coś pod tagiem miasteczka.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

 

 

 

5 1 vote
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , , , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 miesięcy temu

Bywam w Lublińcu średnio dwa razy do roku, ale pomnik małej Edyty i fajna lodziarnia na rynku to coś nowego. Natomiast nowy park już zaliczyłam i jak piszesz – szału nie ma. Ale zabałaganiony teren, który tam był wcześniej, ogarnęli nieźle!

Urszula
2 miesięcy temu
Reply to  Mariola

To się zgadza! W Lublińcu jest coraz ładniej, obserwuję to od dwudziestu lat:)))

FUKO
2 miesięcy temu

Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x