wtorek, 17 września, 2024

Śląsk Cieszyński to historyczny region położony wokół Cieszyna, Beskidu Śląskiego oraz rzeki Olzy. O zabytkach Cieszyna, głównych górskich miastach jak Wisła, Ustroń, Szczyrk, Brenna, beskidzkich szlakach czy koniakowskich koronkach słyszało wielu z nas. Tym razem jednak wybraliśmy się w mniej znaną część regionu.

Pojedziemy drogą wojewódzką nr 937 biegnącą wzdłuż granicy z Czechami, zaglądając do trzech miejscowości: Kończyc Wielkich, Kończyc Małych i Zebrzydowic. Po drodze zobaczymy winnicę, zamek, dwa pałace, staw i jezioro.

Odwiedzone miejscowości

Kończyce Wielkie

Drewniany kościół i pomnik hrabiny

Zanim odwiedzimy pałac w Kończycach Wielkich, zatrzymujemy się na parkingu przy drewnianym kościele pw. św. Michała Archanioła (ul. Kościelna 16) z końca XVIII wieku, aby przywitać się z siedzącą na ławeczce „Dobrą Panią” czyli hrabiną Gabrielą von Thun–Hohenstein (1872-1957).

Postać hrabiny mocno jest związana z regionem Śląska Cieszyńskiego. Ostatnia właścicielka pobliskiego pałacu zasłynęła z działalności charytatywnej. Niosła pomoc materialną biednym dzieciom, ułatwiała im dostęp do opieki medycznej i edukacji. Dzięki jej staraniom w Cieszynie rozbudowano szpital i zorganizowano pogotowie ratunkowe. W 1945 roku majątek skonfiskowano, pałac przeznaczając na Dom Dziecka. Natomiast hrabina zamieszkała w Cieszynie początkowo w skromnym mieszkaniu, a u schyłku życia w klasztorze Sióstr Boromeuszek. Na jej pogrzeb w 1957 r. przybyły tłumy.

Śląsk Cieszyński
Hrabina Gabriela von Thun–Hohenstein
hrabiną Gabrielą von Thun–Hohenstein
Śląsk Cieszyński. Drewniany kościół

Ponieważ wnętrza kościoła nie udało się zobaczy ze względu na odbywające się nabożeństwo, udaliśmy się do pałacu. Aby do niego dotrzeć można przejść się 500 m ścieżką lub pojechać samochodem trochę naokoło i zaparkować przy bramie wjazdowej do obiektu.

Pałac

Pałac znajduje się na wzgórzu, więc przekraczając bramę idziemy lekko pod górkę. Obecny wygląd pałacu, w stylu barokowym, zawdzięczamy ostatniej właścicielce, hrabinie Gabrieli von Thun–Hohenstein. Obiekt od kilku lat ma prywatnego właściciela, więc posiadłość możemy obejrzeć z zewnątrz.

Ciekawostką jest, że teren wokół pałacu przeznaczono na winnicę. Z tablicy informacyjnej dowiaduję się, że założono ją w 2020 roku sadząc 2700 krzewów w kilku odmianach. A pierwsze wino spodziewane jest w 2023 roku.

Śląsk Cieszyński
Pałac w Kończycach Wielkich. Śląsk Cieszyński.
Śląsk Cieszyński
Pałac w Kończycach Wielkich
Śląsk Cieszyński
Winnica

Obok pałacu stoi kaplica Opatrzności Bożej z końca XVIII w. Do środka można zajrzeć tylko przez kratę. Ciekawostką są najstarsze w świecie witraże z pleksi zamontowane w 1938 r. Na zdjęciu poniżej widać je w oknach po obu stronach ołtarza. 

Śląsk Cieszyński
Kaplica Opatrzności Bożej i witraże. Śląsk Cieszyński.

Kończyce Małe

Na przełomie XV i XVI wieku zamek w Kończycach Małych był gotycką warownią. Obiekt kilkukrotnie przebudowano, a w XIX wieku zlikwidowano fosę oraz most zwodzony, tworząc w ich miejscu park angielski. Obecnie w zamku znajduje się restauracja i hotel, więc korzystamy z ładnego otoczenia i zatrzymujemy się na kawę. Warto też wejść na piętro i z arkad spojrzeć na dziedziniec.

Do zamku przylega zadbany staw z drewnianą kładką, wokół którego przygotowano tereny spacerowe. Zamek i jego otoczenie odebrałam jako przyjemne miejsce na relaks czy krótką wycieczkę.

Śląsk Cieszyński
Pałac w Kończycach Małych
Śląsk Cieszyński
Park
Śląsk Cieszyński
Zamek
Śląsk Cieszyński
Widok na restaurację
Śląsk Cieszyński
Staw znajdujący się obok zamku
Śląsk Cieszyński
Kładka nad stawem

Zebrzydowice

W średniowieczu w Zebrzydowicach wybudowano gotycki zamek obronny, który z czasem przebudowano na barokowy pałac. Po II wojnie światowej obiekt uległ dewastacji. Zamek odbudowano lecz tylko częściowo zachowano jego poprzedni wygląd. Uroku dodaje mu otoczenie okazałych drzew. Obiekt obecnie pełni funkcję Gminnego Ośrodka Kultury. W budynku znajduje się restauracja… no cóż, wygląd nie zachęcał do skorzystania z oferty, a może źle trafiliśmy. Znacznie przyjemniejsze wydało nam się jezioro Młyńszczok z molo oraz trasa spacerowa wzdłuż jeziora.

Śląsk Cieszyński
Pałac w Zebrzydowicach. Śląsk Cieszyński
Śląsk Cieszyński
Pałac w Zebrzydowicach
Śląsk Cieszyński
Molo
Śląsk Cieszyński
Jezioro Młyńszczok

Mapa odwiedzonych miejsc

Podsumowanie

Trzy opisane miejscowości: Kończyce Wielkie, Kończyce Małe i Zebrzydowice leżą poza głównymi szlakami turystycznymi. Mimo to warto zjechać z głównej drogi i wybrać ten kierunek. Zobaczymy fajne lokalne miejsca.

Co w pobliżu

Z opisanej trasy blisko do ładnego centrum w Skoczowie albo w Beskid Śląski, gdzie pieszo lub samochodem możesz zdobyć Równicę. A ponieważ nasza trasa biegnie w wzdłuż granicy z Czechami to może zajrzyj po sąsiedzku do Karwiny albo wybierz coś z moich propozycji ciekawych miejsc w Czechach.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Przepiękna postać pani hrabiny i przepiękny pałac, w którym mieszkała. Ciekawe te witraże z pleksi! Wcześniej takich nie widziałam! Zamek też urokliwy. Rzeczywiście warto zboczyć z tras, by takie ciekawostki obejrzeć:)))

Elżbieta
Elżbieta
2 lat temu

W Cieszynie byłam przy okazji pobytu w sanatorium w Ustroniu. Byliśmy też w Żywcu, Bielsko Białej, ale do Kończyc i Zebrzydowic nie dotarliśmy. Może dlatego, że to był styczeń. Jest tyle ciekawych miejsc o których nie mamy pojęcia. Dobrze że są takie blogi jak Twój.

Jula
2 lat temu

W ostatnim czasie winnice w Polsce rodzą się jak grzyby po deszczu 😀
Ciekawe miejsca pokazałaś. Zawsze warto zjechać z głównej drogi.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x