Śląsk Cieszyński to historyczny region położony wokół Cieszyna, Beskidu Śląskiego oraz rzeki Olzy. O zabytkach Cieszyna, głównych górskich miastach jak Wisła, Ustroń, Szczyrk, Brenna, beskidzkich szlakach czy koniakowskich koronkach słyszało wielu z nas. Tym razem jednak wybraliśmy się w mniej znaną część regionu. Pojedziemy drogą wojewódzką nr 937 biegnącą wzdłuż granicy z Czechami, zaglądając do trzech miejscowości: Kończyc Wielkich, Kończyc Małych i Zebrzydowic. Po drodze zobaczymy winnicę, zamek, dwa pałace, staw i jezioro.

 

Kończyce Wielkie

Zanim odwiedzimy pałac w Kończycach Wielkich, zatrzymujemy się na parkingu przy drewnianym kościele pw. św. Michała Archanioła (ul. Kościelna 16) z końca XVIII wieku, aby przywitać się z siedzącą na ławeczce “Dobrą Panią” czyli hrabiną Gabrielą von Thun–Hohenstein (1872-1957). Ostatnia właścicielka pobliskiego pałacu zasłynęła z działalności charytatywnej. Niosła pomoc materialną biednym dzieciom, ułatwiała im dostęp do opieki medycznej i edukacji. Dzięki jej staraniom w Cieszynie rozbudowano szpital i zorganizowano pogotowie ratunkowe. W 1945 roku majątek skonfiskowano, pałac przeznaczając na Dom Dziecka. Natomiast hrabina zamieszkała w Cieszynie początkowo w skromnym mieszkaniu, a u schyłku życia w klasztorze Sióstr Boromeuszek. Na jej pogrzeb w 1957 r. przybyły tłumy.

Śląsk Cieszyński

Hrabina Gabriela von Thun–Hohenstein

hrabiną Gabrielą von Thun–Hohenstein

Drewniany kościół

Ale wracajmy do zwiedzania. Ponieważ wnętrza kościoła nie udało się zobaczy ze względu na odbywające się nabożeństwo, udaliśmy się do pałacu. Aby do niego dotrzeć można przejść się 500 m ścieżką lub pojechać samochodem trochę naokoło i zaparkować przy bramie wjazdowej do pałacu.

Pałac znajduje się na wzgórzu, więc przekraczając bramę idziemy lekko pod górkę. Obecny wygląd pałacu, w stylu barokowym, zawdzięczamy ostatniej właścicielce, hrabinie Gabrieli von Thun–Hohenstein. Obiekt od kilku lat ma prywatnego właściciela, więc posiadłość możemy obejrzeć z zewnątrz.

Ciekawostką jest, że teren wokół pałacu przeznaczono na winnicę. Z tablicy informacyjnej dowiaduję się, że założono ją w 2020 roku sadząc 2700 krzewów w kilku odmianach. A pierwsze wino spodziewane jest w 2023 roku.

Śląsk Cieszyński

Pałac w Kończycach Wielkich

Śląsk Cieszyński

Pałac w Kończycach Wielkich

Śląsk Cieszyński

Winnica

Obok pałacu stoi kaplica Opatrzności Bożej z końca XVIII w. Do środka można zajrzeć tylko przez kratę. Ciekawostką są najstarsze w świecie witraże z pleksi zamontowane w 1938 r. Na zdjęciu poniżej widać je w oknach po obu stronach ołtarza. 

Śląsk Cieszyński

Kaplica Opatrzności Bożej i witraże

 

Kończyce Małe

Na przełomie XV i XVI wieku zamek w Kończycach Małych był gotycką warownią. Obiekt kilkukrotnie przebudowano, a w XIX wieku zlikwidowano fosę oraz most zwodzony, tworząc w ich miejscu park angielski. Obecnie w zamku znajduje się restauracja i hotel, więc korzystamy z ładnego otoczenia i zatrzymujemy się na kawę. Warto też wejść na piętro i z arkad spojrzeć na dziedziniec.

Do zamku przylega zadbany staw z drewnianą kładką, wokół którego przygotowano tereny spacerowe. Zamek i jego otoczenie odebrałam jako przyjemne miejsce na relaks czy krótką wycieczkę.

Śląsk Cieszyński

Pałac w Kończycach Małych

Śląsk Cieszyński

Park

Śląsk Cieszyński

Zamek

Śląsk Cieszyński

Widok na restaurację

Śląsk Cieszyński

Staw znajdujący się obok zamku

Śląsk Cieszyński

Kładka nad stawem

 

Zebrzydowice

W średniowieczu w Zebrzydowicach wybudowano gotycki zamek obronny, który z czasem przebudowano na barokowy pałac. Po II wojnie światowej obiekt uległ dewastacji. Zamek odbudowano lecz tylko częściowo zachowano jego poprzedni wygląd. Uroku dodaje mu otoczenie okazałych drzew. Obiekt obecnie pełni funkcję Gminnego Ośrodka Kultury. W budynku znajduje się restauracja… no cóż, wygląd nie zachęcał do skorzystania z oferty, a może źle trafiliśmy. Znacznie przyjemniejsze wydało nam się jezioro Młyńszczok z molo oraz trasa spacerowa wzdłuż jeziora.

Śląsk Cieszyński

Pałac w Zebrzydowicach

Śląsk Cieszyński

Pałac w Zebrzydowicach

Śląsk Cieszyński

Molo

Śląsk Cieszyński

Jezioro Młyńszczok

 

Podsumowanie

Trzy opisane miejsca leżą poza głównymi szlakami turystycznymi. Mimo to polecam zjechać z drogi ekspresowej czy krajowej i wybrać ten kierunek. Zobaczymy fajne lokalne miejsca.

 

Co w pobliżu

Z opisanej trasy blisko do ładnego centrum w Skoczowie albo w Beskid Śląski, gdzie pieszo lub samochodem możesz zdobyć Równicę. A ponieważ nasza trasa biegnie w wzdłuż granicy z Czechami to może zajrzyj po sąsiedzku do Karwiny albo wybierz coś z moich propozycji ciekawych miejsc w Czechach.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 miesiąc temu

Przepiękna postać pani hrabiny i przepiękny pałac, w którym mieszkała. Ciekawe te witraże z pleksi! Wcześniej takich nie widziałam! Zamek też urokliwy. Rzeczywiście warto zboczyć z tras, by takie ciekawostki obejrzeć:)))

Elżbieta
Elżbieta
1 miesiąc temu

W Cieszynie byłam przy okazji pobytu w sanatorium w Ustroniu. Byliśmy też w Żywcu, Bielsko Białej, ale do Kończyc i Zebrzydowic nie dotarliśmy. Może dlatego, że to był styczeń. Jest tyle ciekawych miejsc o których nie mamy pojęcia. Dobrze że są takie blogi jak Twój.

Jula
1 miesiąc temu

W ostatnim czasie winnice w Polsce rodzą się jak grzyby po deszczu 😀
Ciekawe miejsca pokazałaś. Zawsze warto zjechać z głównej drogi.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x