wtorek, 19 marca, 2024

Reszel bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Miasto, a właściwie gminne miasteczko położone jest w granicach historycznej Warmii. Posiada urokliwą, świetnie zachowaną małą starówkę, zamek oraz gotyckie mosty. Przez miejscowość, okalając staromiejską zabudowę, w głębokim jarze przepływa niewielka rzeka Sajna.

Troszkę historii Reszla

Jak historia podaje, ponad 2 tys. lat temu wzgórze zasiedliło plemię Prabałtów. Z czasem osada stała się grodem obronnym plemienia Bartów. W XIII w. teren podbili Krzyżacy i od tego czasu następuje rozkwit miasta jako osady handlowej. Już w XIV w. Reszel jest jednym z najzamożniejszych miast Warmii. Dobra passa trwa kilka wieków, aż do wojny ze Szwecją w XVII w., która zahamowała rozwój gospodarczy.

Jednak w kolejnych latach znów nastąpiło ożywienie gospodarcze. W 1772 r. po rozbiorze Polski, Reszel znalazł się na terenie Prus, co w niektórych dziedzinach było zmiana opłacalną, nastąpił dalszy rozwój handlu. Klęskę miastu przyniosły dwa pożary, które wybuchły na początku XIX w. Spłonęła wtedy cała zabudowa.

Reszel odbudowano, ale już nigdy nie wrócił do dawnej świetności. Dzięki odbudowie możemy obecnie oglądać dobrze zachowaną XIX-wieczną starówkę.

Reszel
Widok na starówkę z wieży zamkowej

Zwiedzanie

Zamek

Ulokowany na niewielkim wzgórzu zamek biskupów warmińskich zbudowano w latach 1350 – 1401. Przebudowywany, rabowany i remontowany, był warownią obronno-mieszkalną, rezydencją myśliwską, więzieniem, magazynem, siedzibą zboru i kościołem ewangelickim, szkołą. Wielokrotnie przyjeżdżał tu Mikołaj Kopernik.

Obecnie w zamku znajduje się hotel, restauracja, Galeria Sztuki Współczesnej i muzeum. Zgrabna bryła zamku malowniczo prezentuje się lekko wyniesiona ponad miasto. Wejście prowadzi przez bramę, gdzie w wyższych kondygnacjach zauważymy pozostałe otwory do lania smoły i wrzątku oraz rzucania kamieni na atakujących warownię.

Wchodzimy na dziedziniec z zabytkową studnią pośrodku. Można tu spędzić chwilę czasu przyglądając się zabudowie.

Sale wystawowe muzeum przygotowano w baszcie oraz podziemiach. Na eksponaty składają się uzbrojenie średniowiecznych rycerzy, maszyny oblężnicze oraz duża ilość narzędzi tortur. Ze szczytu baszty mamy świetny widok na miasteczko i okolicę. Obchodzimy też zamek wokoło, gdzie znajdują się pozostałości murów obronnych.

Zamek czynny – szczegóły sprawdź na stronie Zamek Reszel
Codziennie od 9.00 – 18.00.

Bilety

Bilety kupujemy w budce przed zamkiem, przy płatnym parkingu.

  • zwiedzanie zamku – normalny 12 zł
  • zwiedzanie zamku – ulgowy 8 zł (uczniowie do 18 lat, nie ma ulg dla seniorów)
  • wstęp do Galerii Sztuki – 6 zł
Reszel
Zamek
Reszel
Brama prowadząca na dziedziniec
Reszel
Dziedziniec zamku
Reszel
Jeden z eksponatów
Reszel
Zamek

Kościół św. Piotra i Pawła

Kościół wybudowano w tym samym czasie co zamek, czyli w XIV w., jednak kilkukrotne pożary zniszczyły jego wyposażenie. Obecne wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XIX wieku. Po wejściu do kościoła wzrok przyciąga wspaniałe gwieździste sklepienie. Uwagę zwraca także nietypowa, zabudowana chrzcielnica.

W ramach drobnej opłaty można wejść na wieżę kościelną. Ponieważ „zdobyłam” już wieżę zamkową, zrezygnowałam z kościelnej. A może jednak należało wejść na kościelną?

Reszel
Widok na kościół św. Piotra i Pawła oraz starą plebanię
Reszel
Wnętrze kościoła
Reszel
Chrzcielnica

Stara plebania

Obok kościoła św. Piotra i Pawła znajduje się stara plebania, najstarszy budynek mieszkalny w mieście, zbudowany prawdopodobnie w 1444 r.

Staromiejska zabudowa

Starówka Reszla nie jest duża, ale zachowana w prawie nienaruszonym stanie. Przyjemnie pospacerować wśród rzędów budynków z czerwonymi dachami. Kamienice oraz ratusz wybudowany centralnie na rynku, nadają miastu klimat tamtych czasów.

Kilka kroków od rynku, przy ulicy Spichlerzowej zobaczymy pochodzący z XVIII w. spichlerz o konstrukcji ryglowej. Na rynku zauważymy również zrekonstruowaną średniowieczną studnię.

Reszel
Ratusz
Reszel
Rynek i zrekonstruowana studnia
Reszel
Jedna z uliczek
Reszel
Spichlerz

Gotyckie mosty

Gotycki, czyli murowany z cegły most nad Sajną ma 35 m długości, ten w ciągu ul. Mazurskiej. Obiekt wybudowano w XIV w., lecz w wyniku przebudów i remontów jego wygląd się nieco zmienił. Podobno w półkolistych arkadach znajdowało się więzienie. Nazywany jest Mostem Rybackim, ponieważ dawniej prowadził do nieistniejącej już Bramy Rybackiej.

Jeżeli pójdziemy dalej na północ odnajdziemy drugi most gotycki, lecz znacznie mniejszy.

Reszel
Most Rybacki

Podsumowanie

Reszel jest bardzo ładnym i interesującym miasteczkiem. Byłam pozytywnie zaskoczona ilością atrakcji na tak małej powierzchni, a ze względu na ograniczony czas i tak nie zobaczyłam wszystkiego, np. Parku Miejskiego położonego w wąwozie rzeki Sajny. Miasto uważam za moje tegoroczne odkrycie, podobnie jak Gorzanów w Kotlinie Kłodzkiej. Myślę, że z przyjemnością spędziłabym tu 2-3 dni, a nie tylko kilka godzin.

Informacje praktyczne

Miasto położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie kętrzyńskim, na terenie historycznej Warmii. Reszel znajduje się w trójkącie miast: Bartoszyce, Kętrzyn, Mrągowo.

Gdzie parkować. Pod samym zamkiem parking jest płatny w budce obok, tam również kupimy bilety na zamkowe wystawy. Tuż obok jest drugi parking bezpłatny.

Gdzie jeść

Ponieważ przyjechaliśmy na chwilę, nie miałam okazji skorzystać z oferty gastronomicznej. Jednak w obrębie starego miasta widziałam kilka restauracji. Zwróciłam jednak uwagę, że część z nich była już nieczynna, a niektóre powoli się zamykały. Zagadnięty właściciel jednej z nich stwierdził, że koniec sezonu (wrzesień) i on też zamyka od poniedziałku.

Co w pobliżu

Odwiedź pobliskie malowniczo położone Mrągowo i oczywiście Olsztyn, stolica województwa. Po drodze zahacz o urokliwe, niewielkie Barczewo.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Też jestem pozytywnie zaskoczona wyglądem tego miasteczka. Oprócz zabytków panuje tutaj fajny klimat. I jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiło do międzynarodowego stowarzyszenia CITTASLOW promującego lokalne tradycje i naturalność małych miasteczek. Małe, a piękne!

Urszula
2 lat temu
Reply to  Mariola

Wszystkiego się nie da w krótkim wpisie, gdy atrakcji wiele!

Loyal
2 lat temu

Dziś znalazł mnie Twój blo co mnie cieszy Ale tu dużo super dokładnych opisów..będę zaglądać..kocham zwiedzanie:) Pozdrawiam

hegemon
2 lat temu

Reszel to było moje odkrycie przed laty. Świetny wyjazd rowerowy na Warmię i nocleg w PTSM w szkole. Trochę boję się tam wracać, aby nie popsuć sobie wspaniałych wspomnień…

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

7
0
Would love your thoughts, please comment.x