niedziela, 14 lipca, 2024

Podróżując po Andaluzji w Hiszpanii wybrałyśmy się na dwie łatwe górskie trasy: Caminito del Rey i Torcal de Antequera. Obie znajdują się w odległości około 60 km od Malagi.

Na trasie zobaczysz:

  • skały o fantazyjnych kształtach
  • 100-metrowe urwiska
  • kładki zawieszone na skałach
Cominito del Rey

Informacje ogólne

Trasy, które przeszłyśmy:

  1. Cominito del Rey w Parku Narodowym Desfiladero de los Gaitanes
  2. Trasa w Rezerwacie przyrody Torcal de Anteguera.

1. Caminito del Rey

Caminito del Rey lub Ścieżka Króla przebiega przez wąwóz o ponad 100-mertowych skałach. Droga powstała na początku XX w., a jej głównym zadaniem był transport materiałów na budowę okolicznej zapory wodnej. Nazwę „Ścieżka Króla” użyto dopiero w 1921 r., kiedy przebył ją król Alfonso XIII aby dotrzeć na otwarcie zapory. Trasa była trudna do przebycia i wymagała specjalistycznego sprzętu, z czasem również w coraz gorszym stanie. Po 2000 r. podjęto decyzję o jej zamknięciu i budowie nowej ścieżki.

W 2015 r. otwarto Cominito del Rey i wypromowano na jedną z największych atrakcji Hiszpanii. Nie jest to szlak trekkingowy. Nowa trasa jest bezpieczna, a przymocowane do pionowych skał wygodne kładki wyposażono w solidne balustrady.

Tablica informacyjna

Przebieg trasy

Wybierając się na trasę pokonamy pieszo 7,6 km w czasie około 3-4 godzin. Trasa jest łatwa, głównie przebiega w poziomie. Niewiele jest krótkich zejść, podejść i schodów. Poradzi sobie każdy, dla kogo nie straszne przejście kilku kilometrów.

Szlak dzieli się na kilka odcinków. Po dojechaniu autobusem w pobliże początku trasy (przystanek przy restauracji El Kiosko), wejdź do tunelu i dalej idź ścieżką 2,3 km. Ten odcinek jest ogólnodostępny, i nie potrzeba na niego biletów. Pójdziesz przez las, mając po drodze widok na zbiornik wodny.

Dojście do płatnego odcinka

Po dojściu do bramki i i okazaniu biletów (nie spóźnij się na wyznaczoną godzinę) wchodzimy na płatny odcinek o długości 3,3 km. Idziemy schodami, kładkami przymocowanymi do skał i ścieżką. Miejscami widać starą trasę.

Początek płatnej trasy
Caminito del Rey

Po drugiej stronie wąwozu biegnie linia kolejowa częściowo poprowadzona w tunelach. Widoki są coraz ładniejsze, ale te najbardziej spektakularne z mostem zawieszonym między skalnymi ścianami znajdują się pod koniec trasy. Dnem wąwozu płynie rzeka Guadalhorce.

Trasa przez wąwóz
Widok na dolinę
Pociąg po drugiej stronie wąwozu
Pod nową kładką widać pozostałości starej
Most między skalnymi ścianami
Malowniczy widok na rzekę
Caminito del Rey
Zawieszona na ścianie kładka i jednocześnie końcowy etap płatnego odcinka

Opuszczamy odcinek płatny. Teraz pozostaje pokonać trasę ogólnodostępną długości 2,1 km, która dzieli nas od przystanku autobusowego.

Ostatni odcinek biegnie drogą gruntową…
…z ładnymi widokami

Informacje praktyczne

Bilety wstępu na Cominito del Rey

Bilety kup z wyprzedzeniem na stronie https://www.caminitodelrey.info/en/. Najlepiej wybierz tańsze wejście bez przewodnika (nie zgubisz się, jest tylko jedna ścieżka), ale pula biletów ograniczona i rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Rola przewodnika ogranicza się głównie do opowiadania o historii miejsca. Nie musisz, ale proponuję kupić bilet z dojazdem autobusem z parkingu do wejścia na szlak. W ten sposób przejedziesz spory odcinek asfaltowej drogi.

My kupowałyśmy bilety 2 miesiące wcześniej i już nie wszystkie godziny były dostępne. Te co pozostały, to bilety wyłącznie z przewodnikiem, więc droższe.

Jak to ogarnąć logistycznie

Trasa piesza ma długość 7,6 km i nie jest pętlą. Przy wejściu i wyjściu znajdują się przystanki autobusowe, które dojeżdżają do głównego parkingu.

Jeśli Cominito del Rey będziesz zwiedzać indywidualne, to najprawdopodobniej przyjedziesz swoim samochodem (inną opcją jest dojazd pociągiem). Dojedź do dużego ronda, tam jest wielki parking, Informacja Turystyczna, WC oraz autobus, który zawiezie Cię w pobliże ścieżki prowadzącej do Cominito del Rey, a po wyjściu przywiezie z powrotem w okolice ronda.

Wejście na Cominito del Rey

Przy wejściu otrzymujemy kaski oraz audioguide jeśli idziemy z przewodnikiem. Na trasie nie wolno używać kijków trekkingowych. Dzieci poniżej 8 lat nie mogą wejść na trasę, wiek starszych należy potwierdzić dokumentem tożsamości.

Godziny otwarcia: bilety kupuje się na konkretny dzień i godzinę.
Bilety: bez przewodnika 10 EUR, z przewodnikiem 18 EUR.
Pozostałe opłaty: autobus 1,5 EUR za osobę w jedną stronę; parking 2 EUR za dzień.

Gdzie można coś zjeść

Na trasie nie ma możliwości zakupu picia i jedzenia.

Początek trasy. Przy przystanku autobusowym oraz tunelu znajduje się Restauracja „El Kiosko”.
Koniec trasy. Po opuszczeniu szlaku najpierw napotkasz kilka stoisk z fast foodem i pamiątkami. Nieco dalej, blisko przystanku autobusowego znajduje się restauracja „La Garganta”.

2. Torcal de Antequera

Torcal de Antequera jest jednym z najciekawszych rezerwatów przyrody w Hiszpanii. Chroni wapienne skały o fantazyjnych kształtach i jest wpisany na listę UNESCO. Trasa którą przejdziemy znajduje się na wysokości 1200 m n.p.m.

Przebieg trasy

Zanim ruszymy na szlak, odwiedzam Centrum Informacji Turystycznej, gdzie zaproponowano wybrać się na jeden z dwóch szlaków (każdy jest pętlą):

  • zielony – długość 1,5 km, 45 min.
  • żółty – długość 3 km, 2 godz.

Jest jeszcze pomarańczowa trasa długości 3,5 km, czas przejścia 3,5 godz. ale nie jest pętlą i trzeba wrócić po własnych śladach.

Zobacz mapę tras

Tablica informująca o Rezerwacie przyrody Torcal de Antequera

Wybieramy najkrótszą zieloną. Obie trasy (zielona i żółta) częściowo się pokrywają, a oznakowano je drewnianymi palikami z namalowanymi paskami w odpowiednim kolorze. Szlak nie jest trudny, ale kamienisty. Ma kilka zejść i podejść, na których należy uważać na luźne drobne kamienie.

Początek szlaku znajduje się przy parkingu (nie przy IT). Cała trasa prowadzi między skałami, ale są też miejsca bardziej widokowe. Wtedy można podziwiać przedziwne kształty skał z większej perspektywy. Szlak kończy się przy restauracji.

Znakowanie szlaków. Tu fragment o wspólnym przebiegu (żółty i zielony)
Na trasie
Ścieżka między skałami i drzewami
Fantazyjne kształty skał
Torcal de Antequera
Widok na Torcal de Antequera

Taras widokowy Mirador Las Ventanillas

Taras widokowy Mirador Las Ventanillas znajduje się 100 m od Informacji Turystycznej. Warto podejść i zobaczyć panoramę rozpościerającą się na rezerwat i okolicę.

Tablica kierująca na taras widokowy ustawiona w pobliżu IT i restauracji
Taras widokowy
Widok z tarasu

Informacje praktyczne

Już sam dojazd do naszego miejsca docelowego obfituje w fantazyjne skały. Droga kończy się parkingiem oznaczonym na mapach google [P] Torcal de Antequera (paraje natural). To stąd startują wyżej wymienione szlaki.

Obok parkingu znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, sklep z pamiątkami i restauracja.

Godziny otwarcia: wejście na szlaki bez ograniczeń; Informacja Turystyczna i restauracja 10.00-18.45.
Wstęp: na teren rezerwatu bezpłatny; parking bezpłatny.

Droga kończąca się parkingiem
Parking
Restauracja i Informacja Turystyczna

Gdzie dalej

Idąc przez Rezerwat Torcal de Antequera przyszły mi na myśl nasze Góry Stołowe, w jakimś stopniu nieco podobne.

Na pewno warto odwiedzić miasta leżące w pobliżu jak Malaga, Ronda czy Granada z zachwycającą Alhambrą.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Kawałek pięknej Hiszpanii! Caminito często pojawia się na blogach, dlatego już po nim spacerowałam. Może i łatwy szlak, ale nie dla tych co mają lęk wysokości. Bo wysokości robią tu wrażenie!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x