czwartek, 3 października, 2024

Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna Zielona Pętla wiedzie wokół Zalewu Zielona w Kaletach. Miejsce jest dosyć popularne szczególnie w ciepłe weekendowe dni, więc wybrałam się w tygodniu. Przejście trasy sprawiło mi wiele przyjemności – bo malownicze widoki, śpiew ptaków, las i dywany mchów. Trasa łatwa, bez wzniesień, długości 9,3 km.

Na trasie:

  • piaszczyste plaże
  • drewniany wiatrak (w oddali)
  • efekty pracy bobrów
Las i dywan z mchu na trasie

Gdzie jest Zalew Zielona

Zalew Zielona znajduje się w miejscowości Kalety, dzielnica Zielona, powiat tarnogórski, województwo śląskie. To teren Lasów Lublinieckich, jednego z największych leśnych obszarów w Polsce, które są pozostałością Puszczy Śląskiej. O tym terenie leśnym już wspominałam, a nawet przeszłam ścieżkami w okolicy stawu Posmyk.

Skąd wziął się zbiornik wodny Zielona

Zalew Zielona to właściwie dwa akweny, mniejszy i większy, oddzielone groblą.

Historia mniejszego zbiornika sięga średniowiecza. W XIV w. wydobywano tu rudy żelaza. Z czasem powstało wyrobisko, które zamieniono na staw. Do II wojny hodowano karpie, później służył zakładom celulozowo-papierniczym w Kaletach. W latach 60′ XX w. stał się zalewem rekreacyjnym. I tak jest do teraz.

Większy zbiornik zaporowy wybudowano na rzece Mała Panew w latach 1970-1971. Ponieważ znajduje się w większym oddaleniu od zabudowań jest tu spokojniej. Widziałam też kilku wędkarzy.

Przy zalewie znajdują się piaszczyste plaże oraz ośrodki wczasowe składające się głównie z domków letniskowych, jest też pole namiotowe oraz lokale gastronomiczne.

Jeden z barów

Trasa Zielona Pętla

Wokół obu zbiorników wytyczono ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną Zielona Pętla i jest to najkrótsza trasa jaką można obejść oba zbiorniki. Pieszo-rowerową trasę poprowadzono głownie przez las oraz wzdłuż brzegu zalewu.

Parking

Samochód pozostawiłam na dosyć dużym parkingu przy ul. Owocowej (początek trasy na mojej mapce). Na Mapie Google zauważyłam jeszcze Parking przy ul. Ofiar Katynia i drugi, nieco dalej, przy tej samej ulicy pod nazwą Parking leśny-miejsce postoju Lasy Państwowe z ławkami i zadaszoną wiatą.

Miejsca parkingowe po obu stronach drogi (w tygodniu)
Mniejszy zalew

Ciekawostki historyczne

Wyruszam z parkingu przy ul. Owocowej w kierunku zabudowań. Warto tu zwrócić uwagę na dwa miejsca:

> Pałac myśliwski Donnersmarcków. Obiekt został wybudowany w 1861 r. przez hrabiego Guido Henckla von Donnersmarck właściciela fabryki celulozowo-papierniczej o której wspomniałam wcześniej. Pałac połączono drogą z główną rezydencją rodziny w Świerklańcu. Po II wojnie obiekt zdewastowano. Obecnie pałac jest w remoncie i nie ma do niego dostępu, można spojrzeć tylko zza ogrodzenia.

Dawny pałac myśliwski Donnersmarcków

> Drzewo Wolności (dąb) „posadzone w 1945 r. w hołdzie przodkom i ku pamięci potomnych”, a opatrzone współczesną tablicą pamiątkową. Ale historia drzewa jest wcześniejsza, ponieważ pierwszy dąb zasadzono w 1938 r. w trakcie obchodów święta Konstytucji 3 Maja, zakopując pod nim pojemnik z opisem walk powstańczych oraz nazwiskami powstańców. Kiedy rozpoczęła się II wojna jeden z mieszkańców doniósł o tym okupantom, lecz powstańcy zdołali wcześniej wydobyli pojemnik. Donosiciel w odwecie zniszczył drzewo. Obecny, młodszy brat wcześniejszego dębu ma więcej szczęścia i dorósł już do sporych rozmiarów.

Drzewo Wolności

Przebieg trasy

Wystarczy ciekawostek historycznych. Ruszam wzdłuż zalewu, początkowo ul. Stawową. Po skręcie w lewo trasa prowadzi obok piaszczystej plaży i zadaszonych wiat.

Ul. Stawowa
Mniejszy zalew
Wiaty
Plaża nad mniejszym zalewem

Nieco dalej widzę drewniany wiatrak położony na wyspie. Lepszy widok jest z grobli. Podobno kiedyś wiatrak można było wynająć na noc, a wejście do niego prowadziło przez mostek.

Z tego miejsca nie da się iść dalej (ogrodzenie), muszę wrócić do ul. Stawowej lub na skróty przez Ośrodek wypoczynkowy Zielona.

Wiatrak
Mniejszy staw i wiatrak
Ośrodek wypoczynkowy Zielona

Teraz przede mną długi prosty odcinek, który urozmaicam sobie krótkim przejściem po wale zalewu. Dalej już tylko las, aż do rozwidlenia dróg.

Wał przy większym zalewie
Zalew
Większy zalew
Trasa przez las
Goździk kropkowany (chyba)

Skręcam w lewo i docieram do Rozlewiska Mała Panew utworzonego przez pracowite bobry. Tak przynajmniej informuje tablica, bo żadnego nie widziałam. W pobliżu spora wiata wypoczynkowa.

Rozlewiska Mała Panew
Wiata

I znów przez las krótki odcinek, skręt w lewo i zbliżam się do zalewu.

Dalej ścieżka prowadzi po wale zbiornika wodnego, mijam drugą piaszczystą plażę i zamykam pętlę na parkingu.

Las
Nad większym zalewem
Ścieżka po wale zalewu
Piaszczysta plaża nad dużym zalewem

Mapa trasy

Długość trasy: 9,3 km
Czas przejścia: nieco ponad 3 godz.

Zobacz też

O Lublińcu i Lasach Lublinieckich już wspomniałam, ale w pobliżu lasy skrywają jeszcze zatopioną kopalnię w Bibieli. Niedaleko możesz zajrzeć do Rezerwatu Jeleniak Mikuliny.

Jeśli lubisz spokojne miejsca wybierz coś z lokalnych atrakcji lub miasteczek polskich.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Bardzo relaksujący odcinek. Atrakcyjne tereny wypoczynkowe i miejsca widokowe. Nóżki zamoczyłaś, bo widzę, że amatorzy kąpieli też byli?

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM