poniedziałek, 3 października, 2022

Góry Towarne zwane też Górami Towarowymi to grupa malowniczych wzniesień na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej położonych blisko wsi Kusięta (blisko Częstochowy). Nazwa związana jest z towarami ukrywanymi w tutejszych jaskiniach przez karawany kupieckie podróżujące z Krakowa na północ. Na szczytach znajdują się wapienne skały charakterystyczne dla Jury. Teren jest lubiany przez wspinaczy a także speleologów penetrujących tutejsze jaskinie. Jedna z nich zwana jest Niedźwiedzią ponieważ znaleziono w niej kości niedźwiedzia jaskiniowego oraz ślady bytowania ludzi pierwotnych.

Przebieg trasy

Z parkingu idziemy w kierunku widocznego wzgórza. Ponieważ wzniesienia nie są zalesione, już z daleka widać skałki, ale po wdrapaniu się na wzgórze mamy świetny widok na okolicę. Możemy stąd zobaczyć zabudowania Częstochowy a także ruiny zamku w Olsztynie.

Góry Towarne
Góry Towarne
Góry Towarne
Malownicze skałki
Góry Towarne
W oddali wieże zamku w Olsztynie
Góry Towarne
Góry Towarne

Dalej schodzimy w dół i wspinamy się na drugie wzgórze. Stąd również mamy ładne widoki na okolicę oraz cel kolejnej wycieczki – Rezerwat Zielona Góra i jeziorko Krasowe. Teren Gór Towarnych świetnie nadaje się na pikniki, z czego korzystało kilka rodzin. Na parking wracamy drogą przez las, robiąc w ten sposób pętlę. 

Góry Towarne
Wapienne skałki
Góry Towarne
Widok na Góry Towarne
Góry Towarne
Podejście na drugie wzgórze
Góry Towarne
Widok w kierunku Rezerwatu Zielona Góra
Góry Towarne
Droga przez las
Góry Towarne
Droga przez las

Mapa trasy

Długość trasy (pętla): 2,5 km

http://

Podsumowanie

Góry Towarne znajdują się 2 km od Olsztyna, popularnej miejscowości za sprawą jednego z największych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Mimo że wzgórza położone są blisko atrakcyjnego miejsca, nie są zbyt popularne wśród turystów. Na miejscu, na dużym parkingu było tylko kilka samochodów i niewiele osób na szlaku. Więc jeśli chcecie mieć skałki (prawie) dla siebie to właśnie tu.

Wiosna
Wiosna

Jak dojechać

W zależności od tego z jakiego kierunku przyjedziemy, na odcinku drogi Olsztyn – Kusięta należy wypatrywać znaku „Góry Towarne”. Jeśli będziemy jechać od strony Olsztyna, po około 2 km od centrum należy skręcić w lewo, by po chwili wjechać na duży nierówny teren, gdzie można zaparkować samochód.

Co w pobliżu

Malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej zachęcają do zwiedzania ruin średniowiecznych zamków oraz wędrówek szlakami wśród wapiennych skałek. Może wybierzesz coś spośród moich propozycji na spacer po Jurze. Jednym z nieodległych miejsc są atrakcje Mstowa

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
0 0 votes
Article Rating
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x