piątek, 14 czerwca, 2024

Góry Towarne zwane też Górami Towarowymi to grupa malowniczych wzniesień na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej położonych blisko wsi Kusięta (blisko Częstochowy).

Nazwa Góry Towarne związana jest z towarami ukrywanymi w tutejszych jaskiniach przez karawany kupieckie podróżujące z Krakowa na północ. Na szczytach znajdują się wapienne skały charakterystyczne dla Jury.

Teren jest lubiany przez wspinaczy a także speleologów penetrujących tutejsze jaskinie. Jedna z nich zwana jest Niedźwiedzią ponieważ znaleziono w niej kości niedźwiedzia jaskiniowego oraz ślady bytowania ludzi.

Przebieg trasy przez Góry Towarne

Z parkingu idziemy w kierunku widocznego wzgórza. Ponieważ wzniesienia nie są zalesione, już z daleka widać skałki, ale po wdrapaniu się na wzgórze mamy świetny widok na okolicę. Możemy stąd zobaczyć zabudowania Częstochowy a także ruiny zamku w Olsztynie.

Góry Towarne
Góry Towarne
Góry Towarne
Malownicze skałki
Góry Towarne
W oddali wieże zamku w Olsztynie
Góry Towarne
Góry Towarne

Dalej schodzimy w dół i wspinamy się na drugie wzgórze. Stąd również mamy ładne widoki na okolicę oraz cel kolejnej wycieczki – Rezerwat Zielona Góra i jeziorko Krasowe. Teren Gór Towarnych świetnie nadaje się na pikniki, z czego korzystało kilka rodzin.

Na parking wracamy drogą przez las, robiąc w ten sposób pętlę. 

Góry Towarne
Wapienne skałki
Góry Towarne
Widok na Góry Towarne
Góry Towarne
Podejście na drugie wzgórze
Góry Towarne
Widok w kierunku Rezerwatu Zielona Góra
Góry Towarne
Droga przez las
Góry Towarne
Droga przez las

Mapa trasy przez Góry Towarne

Długość trasy: 2,5 km

Jak dojechać

W zależności od tego z jakiego kierunku przyjedziemy, na odcinku drogi Olsztyn – Kusięta należy wypatrywać znaku „Góry Towarne”. Jeśli będziemy jechać od strony Olsztyna, po około 2 km od centrum należy skręcić w lewo, by po chwili wjechać na duży nierówny teren, gdzie można zaparkować samochód.

Podsumowanie

Góry Towarne znajdują się 2 km od Olsztyna, popularnej miejscowości za sprawą jednego z największych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Mimo, że wzgórza położone są blisko atrakcyjnego miejsca, nie są zbyt popularne wśród turystów. Na miejscu, na dużym parkingu było tylko kilka samochodów i niewiele osób na szlaku. Więc jeśli chcecie mieć skałki (prawie) dla siebie to właśnie tu.

Wiosna
Wiosna

Co w pobliżu

Malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej zachęcają do zwiedzania ruin średniowiecznych zamków oraz wędrówek szlakami wśród wapiennych skałek. Może wybierzesz coś spośród moich propozycji na spacer po Jurze. Jednym z nieodległych miejsc są atrakcje Mstowa

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
10 miesięcy temu

Obiecuje, że polecę babci tego bloga! Pozdrawiam 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x