Stare Jabłonki to wieś położona nad jeziorem Szeląg Mały na Mazurach, w pobliżu Ostródy. Jak wskazuje nazwa, jabłonie były tu chętnie uprawiane. Dawno temu. Po wojnie zwyczaj sadzenia jabłonek został zapomniany. Wieś jest ośrodkiem letniskowym położonym w pięknym otoczeniu starych lasów.
Z tego wpisu dowiesz się co interesującego zobaczysz na spacerze po lesie, jak wybrać się w rejs do Ostródy a także gdzie poleniuchować.
Co robić w Starych Jabłonkach?
Wybierz się na spacer po lesie
Skarbem miejscowości są lasy, a szczególnie rosnące w nim ponad 200-letnie Sosny Taborskie. Ich drewno było cenione jako materiał szkutniczy – są wysokie z małą ilością sęków. Największe skupisko Sosny Taborskiej objęto rezerwatem znajdującym się w odległości około 20 km od Starych Jabłonek.
Ale i w otaczających wioskę lasach również je napotkamy. Jedna z nich rośnie pośrodku zadaszonego łącznika (kładki) łączącej dwa budynki hotelu „Anders”.
Wybraliśmy się na spacer po lesie, którego trasa jest pętlą i częściowo pokrywała się ze ścieżką dydaktyczną. Wejście do lasu znajdowało się obok bramy wjazdowej na teren hotelu „Anders”. Po krótkim marszu skręciliśmy za drogowskazem z napisem: Leśna Ścieżka Dydaktyczna Tędy proszę.
Po drodze wypatrywaliśmy wiekowych sosen a także trochę młodszych (120-160 lat) dębów, buków i innych drzew.
Ciekawostka: Jeziora Szeląg Mały i Szeląg Wielki były dawniej jednym jeziorem. Pod koniec XIX wieku usypano sztuczną groblę po której poprowadzono linię kolejową. W celu zapewnienia komunikacji między akwenami wybudowano tunel.
Po dojściu do asfaltowej drogi warto zajrzeć do tunelu łączącego jeziora Szeląg Mały i Szeląg Wielki. Schodki są mało widoczne, zauważymy je podchodząc bliżej obiektu. Wewnątrz tunelu przymocowano kładkę umożliwiającą przejście na drugą stronę grobli, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy łódź przepływającą przez wąski tunel.
Wracamy i kontynuujemy spacer asfaltową drogą. Mijamy schron bojowy z II wojny światowej, który w soboty w sezonie można zwiedzić. Po drodze warto zwrócić uwagę na ceglany budynek dworca kolejowego. Jeszcze tylko krótki odcinek i docieramy do punktu wyjścia.
Mapka trasy
Długość trasy: 2,5 km.
Popłyń do Ostródy
Na trasie Ostróda – Stare Jabłonki w wybrane dni tygodnia (w trakcie mojego pobytu był to wtorek, czwartek i sobota) pływa statek. Czas rejsu: około 2,5 godziny.
Trasa jest urozmaicona widokowo, ponieważ przepłyniemy przez cztery jeziora, dwa kanały, jeden tunel oraz dwie śluzy (nie pominęłam czegoś?). Rejsy realizuje Żegluga Ostródzko-Elbląska w Ostródzie.
Jak skorzystać z rejsu mieszkając w Starych Jabłonkach?
1. Wypłyń z OSTRÓDY
Rano pojedź pociągiem do Ostródy aby o 10.00 wsiąść na statek. Bilet kup naprzeciw przystani w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Mickiewicza 9a w Ostródzie. Ale lepiej zarezerwuj miejsca wcześniej lub kup bilet przez internet – nie wiesz czy wszystkich miejsc nie wykupiła liczna grupa. Do Starych Jabłonek dopłyniesz około 12.30.
2. Wypłyń ze STARYCH JABŁONEK
O 12.30 bądź na przystani w Starych Jabłonkach. Przystań znajduje się na terenie hotelu „Anders”, obok plaży. Bilet musisz kupić przez internet, ponieważ w Starych Jabłonkach nie ma kasy, nie kupisz go również u obsługi statku. Ewentualnie zadzwoń do kasy pod numer 89 670 92 17 lub 89 670 92 25 i zapytaj o szczegóły. Do Ostródy dopłyniesz około 15.30. Z powrotem do Starych Jabłonek wróć pociągiem.
Cennik, plan rejsów oraz zakup biletów na stronie www.zegluga.com.pl.
Rozkład jazdy pociągów na trasie Stare Jabłonki/Ostróda lub odwrotnie sprawdź na rozkład-pkp.pl. Powinno być 7-9 połączeń w ciągu dnia.
NIC nie rób
W takim miejscu jak Stare Jabłonki trzeba poświęcić choć jeden dzień na „nicnierobienie”. Bo jest tak pięknie, że wystarczy usiąść nad jeziorem i posłuchać odgłosów ptaków, pójść na obiad lub kawę do restauracji z widokiem na jezioro, usiąść przy fontannie lub poszukać krzewu rajskiej jabłoni. To wszystko jest dostępne na terenie hotelu „Anders”, nie tylko dla gości hotelowych.
Gdzie jeść
W Starych Jabłonkach jest tylko jeden bar, a właściwie smażalnia ryb. Kiedy byliśmy we wrześniu w tygodniu bar był nieczynny. Podobno otwierany jest w weekendy (nie wiem jak pracuje w sezonie wakacyjnym). Pozostało więc stołować się w miejscu noclegu lub szukać lokali w okolicy.
Gdzie nocować
Zatrzymaliśmy się w hotelu „Anders”, który mogę polecić. Hotel położony jest na dużym terenie, posiada pomost z leżakami, plażę, wypożyczalnię sprzętu wodnego, ścieżki spacerowe. Możesz przenocować w pokoju hotelowym, domku albo we własnym kamperze, dla których przygotowano specjalne miejsca. Tutaj też, obok plaży, przybija statek pływający na trasie Ostróda/Stare Jabłonki.
Jednak w tej letniskowej wsi jest sporo możliwości noclegowych, co możesz sprawdzić na www.booking.com.
Podsumowanie
Stare Jabłonki są pięknie położone i świetnie nadają się na wypoczynek oraz spacery, wycieczki rowerowe czy spływy kajakowe. Ścieżek i szlaków w okolicy jest sporo, możesz np. obejść wokoło jezioro Szeląg Mały. W pobliżu znajdziemy również wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, jak choćby pobliską Ostródę.
Gdzie dalej
Pojedź do Olsztyna, stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, jednego z najbardziej zielonych polskich miast. Zajrzyj też do niewielkiego Barczewa i Reszla. A w Szymbarku zobacz ruiny wielkiego zamku.
Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.