wtorek, 19 marca, 2024

Jesionik (cz. Jesenik) to miejscowość w Czechach, położona w niewielkiej odległości od granicy z Polską. Pojechałam zobaczyć to niewielkie miasto, jego część uzdrowiskową oraz przejść się po górach.

Ogólnie

Jesionik składa się z części dolnej oraz położonej nieco wyżej dzielnicy uzdrowiskowej zwanej Lázně Jeseník. Rozwój miasta związany jest z pierwszym na świecie zakładem wodoleczniczym założonym przez Vincenza Priessnitza.

Kim był Vincenz Priessnitz

Vincenz Priessnitz urodził się w 1799 roku w Lázně Jeseník w ubogiej rolniczej rodzinie. Ponieważ do szkoły uczęszczał bardzo krótko, był analfabetą. W wieku 16 lat uległ poważnemu wypadkowi. Spłoszony koń zaprzężony do wozu przewrócił go, a koło złamało mu żebra. Lekarze niewiele potrafili zrobić, a poszkodowany nie miał pieniędzy na leczenie. W tej sytuacji Vincenz spróbował pomóc sobie sam. Legenda mówi, że zaobserwował sarnę moczącą zranioną nogę w strumieniu. Postanowił zastosować podobną „kurację”. Na ranę przykładał opatrunek nasączony zimną wodą. Żebra zrosły się szybko, a Vincenz postanowił pomagać innym.

W 1826 roku przybyli pierwsi kuracjusze do specjalnie dla nich urządzonego domu kuracyjnego, w którym stosował terapie wodne. Trzy lata później został oskarżony o znachorstwo, lecz rozprawa sądowa zakończyła się uniewinnieniem Priessnitza. Uznano, że jego metody opierały się wyłącznie na stosowaniu wody, bez współdziałania ziół lub innych leków.

Ilustracja
Domena publiczna, Link

*zdjęcie: wikipedia

W 1830 roku Vincenz Priessnitz otrzymał oficjalne pozwolenie na prowadzenie zakładu kuracyjnego. Wkrótce zainstalował olbrzymią wannę (basen?) o średnicy 10 metrów, wewnątrz której znajdowała się mała fontanna. Od tego momentu z roku na rok przybywało kuracjuszy, a uzdrowisko rozbudowywano.

Priessnitz zalecał zimne okłady a także diety oparte na wodzie, mleku i zimnych niedoprawionych potrawach oraz spacery i gimnastykę. Był też zwolennikiem hartowania organizmu poprzez lodowate prysznice.

Pierwszy prysznic jego konstrukcji był ustawioną na powietrzu rynną, z której źródlana woda spadała na głowy kuracjuszy. To właśnie od nazwiska konstruktora pochodzi słowo prysznic.

Leczył reumatyzm, artretyzm, złamania, zaparcia, choroby układu pokarmowego.

Ponieważ Vincenz Priessnitz był analfabetą, swoje doświadczenie przekazał córce Hedwig, która notowała dyktowane treści. Notatki te znajdują się w Instytucie Historii Medycyny Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Vincenz Priessnitz zmarł w 1851 roku, w wieku 52 lat.

Dom Vincenza Priessnitza na terenie uzdrowiska

Zwiedzanie

Jesionik

W centrum miasteczka Jesionik częściowo zachowała się zabytkowa zabudowa widoczna w rynku i pobliskich uliczkach. Zwraca uwagę centralnie usytuowany ratusz.

W pobliżu znajduje się Twierdza na Wodzie, jedyny zachowany obiekt z systemu fortyfikacji. Obecnie mieści muzeum Ziemi Jesenickiej. Wystawy obejmują zbiory historyczne, botaniczne, geologiczne i archeologiczne.

Muzeum nie zwiedzałam, ale na pewno warto przyjrzeć się z zewnątrz otoczonej fosą budowli.

Rynek i ratusz
Rynek
Twierdza na Wodzie

Lazne Jesenik

Lazne Jesenik są uzdrowiskiem więc w zabudowie dominują sanatoria i hotele w otoczeniu terenów spacerowych oraz lasu. W okolicy możemy wędrować ścieżkami dydaktycznymi lub bardziej wymagającymi szlakami turystycznymi.

Centrum uzdrowiska i Promenada Rippera

Ale zacznijmy od centrum, które wyznacza Park Vincenta Priessnitza czyli główny uzdrowiskowy deptak. Ukwiecony latem, z fontanną, zabytkową altaną, obrotowymi ławkami i górskimi pejzażami jest najczęściej wybieranym miejscem wypoczynku.

Widok z głównego deptaku uzdrowiska
Główny deptak

Przedłużeniem deptaku jest leśna Promenada Rippera. Wygodna aleja ma kształt pętli o długości 1 km. Jej ozdobą są stare wysokie drzewa i pomniki, m. in. Pomnik Polski w postaci ostrosłupa zwieńczonego orłem. Miniemy też kaplicę gdzie pochowano założyciela uzdrowiska i jego żonę Zofię.

Jesionik
Promenada Rippera
Pomnik Polski
Kaplica Priessnitzów

Nad deptakiem góruje oddany w 1910 roku do użytku, najbardziej charakterystyczny budynek uzdrowiska, sanatorium Priessnitza.

Sanatorium Priessnitza

Park Balneologiczny

Przez Park Balneologiczny przepływa potok ze stacjami urządzeń do hydroterapii. Są tu miejsca do moczenia nóg i rąk, bicze wodne, miejsca do ćwiczeń i oczywiście prysznic. Niestety w kwietniu woda korytem nie płynęła, a niektóre stacje były w remoncie.

Park Balneologiczny dostępny jest dla wszystkich odwiedzających, nie tylko kuracjuszy.

Prysznice „pod chmurką”
Miejsce do moczenia nóg (w kwietniu nieczynne)

Trasa szlaku + mapa

Jesionik jest dobrym miejscem aby ruszyć na wędrówkę po tutejszych szlakach. Najbliżej stąd na Studnicny Vrch, Medvedy Kamen, Zlaty Chlum lub Krizovy Vrch.

Ja nie zdobyłam, żadnego ze szczytów, ale wybrałam się szlakami oraz lokalnymi ścieżkami, mijając po drodze wiele źródeł, w tym Źródło Polskie. Trasa miała 6 km długości i trochę podejść więc była w sam raz na intensywniejszy marsz.

Na szlaku
Polskie Źródło (ale chyba wyschło)

Podsumowanie

Jesionik wraz z uzdrowiskową dzielnicą należą do malowniczych miejsc, gdzie można spędzić czas na podziwianiu widoków lub intensywnych wycieczkach górskich. A przy okazji pooddychać czystym powietrzem.

Otaczające miasto góry Jesioniki (Jeseniky) są jednymi z najatrakcyjniejszych w Czechach. Wiele tu wytyczonych szlaków, potoków, wodospadów, punktów widokowych. Najbardziej popularnymi miejscami są rezerwaty Śnieżnika, Pradziada, torfowisko Rejviz oraz Dolina Białej Opawy.

Widok na uzdrowisko

Informacje praktyczne

Dojazd
Jesionik znajduje się 17 km od granicy z Polską. Ten krótki odcinek pokonamy wjeżdżając do Czech od strony Głuchołaz, dalej jadąc drogą nr 44.

Pobyt w Lazne Jesenik

  • Jeśli chcesz przyjechać wypocząć lub wybrać się w góry, wybierz pensjonat lub hotel w dzielnicy Lazne Jesenik. Ja zatrzymałam się w hotelu Slunny dvur, gdzie można wybrać nocleg ze śniadaniem lub ze śniadaniem i obiadokolacją.
  • Jeśli chcesz przyjechać do sanatorium, podaję stronę uzdrowiska www.priesnitz.cz/pl . Strona również po polsku, można coś wybrać z oferty pobytów i zabiegów.

Gdzie na kawę

W trakcie mojego pobytu odwiedziłam tylko jedną kawiarnię i uważam ją za bardzo przyjemne miejsce. To Kavarna Sofie, zlokalizowana obok sanatorium Priessnitz, gdzie nie tylko można zamówić napoje, ciasta i lody, ale też kanapki.

Wnętrze kawiarni

Gdzie dalej

Z Jesionik blisko do Kotliny Kłodzkiej, gdzie znajdziesz całe mnóstwo atrakcyjnych miejsc. Odwiedź jedno z uzdrowisk, np. Polanicę-Zdrój, albo tajemniczy zamek w Gorzanowie lub wybierz się w góry.

W Czechach, w pobliżu granicy z Polską możesz odwiedzić wiele ciekawych miejsc jak np. Opawę z pobliskim pałacem Raduń, Karwinę, czy niesłusznie uważaną za mało interesującą Ostrawę.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Interesujące miejsce odkryłaś. I ciekawe historie są z nią związane. Latem tam musi być naprawdę pięknie. Ja obecnie odkrywam uroku innego uzdrowiska – Ustronia. Też pięknie!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x