niedziela, 14 lipca, 2024

Jezioro Paprocany w Tychach jest jednym z bardziej popularnych miejsc rekreacyjnych w województwie śląskim.

Dzisiejsza wycieczka to spacer wokół jeziora. Po drodze mijać będę ładne widoki, pluskające się kaczki, kawiarnie, drewniane pomosty a zakończę obiadem w Zameczku Myśliwskim Promnice, tym w którym księżna Daisy von Pless (do rodziny należał też pałac w Pszczynie i zamek Książ) lubiła spędzać czas.

Ogólnie o jeziorze

Jezioro Paprocany (zwane też Jeziorem Paprocańskim) powstało w 1796 r. na potrzeby Huty Paprockiej i służyło do chłodzenia obudowy, napędzania dmuchaw i młota. Huta już dawno nie funkcjonuje, a w jej zabudowaniach otwarto restaurację.

Około 30 lat temu zbiornik wodny zrekultywowano. Obecnie teren wokół jeziora służy spacerowiczom, rowerzystom i biegaczom. Są tu wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże, place zabaw dla dzieci, również wodny, lokale gastronomiczne. W jego wodach występuje wiele gatunków ryb, stąd popularny jest także wśród wędkarzy.

Północna część jeziora przylegająca do zabudowań miasta Tychy jest bardziej zagospodarowana. Część oddalona od miasta to głównie ścieżki wśród zieleni.

Jezioro Paprocańskie

Co zobaczymy podczas spaceru

Spacer rozpoczynam z parkingu przy Zameczku Myśliwskim Promnice, który znajduje się na drugim końcu jeziora w odniesieniu do Tychów.

Pałac myśliwski został wybudowany w XIX w. przez księcia Henryka XI Hochberga z myślą o polowaniach urządzanych w lasach pszczyńskich. Niegdyś Hochbergowie byli jednym z najmożniejszych rodów na Śląsku. Oprócz wielu zakładów przemysłowych i kopalń byli właścicielami pałacu w Pszczynie oraz zamku Książ w Wałbrzychu. Przed budynkiem ustawiono figurę św. Huberta z jeleniem.

Zameczek Myśliwski Promnice

Ponieważ restauracja w zameczku była jeszcze nieczynna, ruszam ścieżkami wzdłuż jeziora, początkowo mniej zagospodarowanym terenem. Towarzyszą mi malownicze widoki na jezioro. Mimo zimnego wiatru mijam sporo spacerowiczów. Jak widać sobotnia słoneczna pogoda zachęciła wiele osób do wyjścia z domu.

Jezioro Paprocany
Widok na jezioro Paprocany
Jezioro Paprocany
Ścieżka nad jeziorem

Po zbliżeniu się do miasta, teren staje się bardziej zagospodarowany. Pojawiają się place zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu wodnego, w większości nieczynne o tej porze roku punkty gastronomiczne. Otwarta jest jedna, oblegana kawiarnia ze świetnym widokiem na jezioro i stolikami wewnątrz i na zewnątrz.

Na tym odcinku, nad brzegiem jeziora wykonano drewnianą promenadę oraz pomosty. Gdyby nie zimny wiatr, można by dłużej pobyć na deptaku i znaleźć „swoje” miejsce na drewnianych podestach, ławkach a nawet siatkowych leżakach.

Teren rekreacyjny nad jeziorem
Drewniane pomosty
Drewniana promenada i niebieska siatka do leżenia
Promenada nad jeziorem

Przede mną ostatni odcinek. Po przejściu ostatnich 2 km wchodzę przez otwartą furtkę na teren Zameczku Promnice. Po takim spacerze warto coś zjeść, a przy okazji przyjrzeć się wnętrzom obiektu.

Nad jeziorem
Zameczek Promnice
Hol i spiralne schody prowadzące na piętro
Sala restauracyjna

Mapa trasy pieszej

Spacer wokół Jeziora Paprocańskiego. Długość trasy 6,4 km.

Informacje praktyczne

Samochód zaparkować można na terenie Zameczku Myśliwskiego Promnice. Łatwo tu dojechać z drogi nr 1, jest oznaczony zjazd. Przy wjeździe na teren Promnic znajdują się bramki, otwarte w trakcie mojego pobytu. Być może w sezonie bramki będą opuszczone a parking płatny.

Miejsca na pozostawienie samochodu można również poszukać w Tychach, w pobliżu Jeziora Paprocańskiego.

Zameczek Myśliwski Promnice od kilku lat jest częścią muzeum Zamkowego w Pszczynie. Wcześniej przez niedługi czas był hotelem. Obecnie czynna jest wyłącznie restauracja.

Piętro, gdzie znajdowały się pokoje hotelowe podobno jest w remoncie. Nawet jeśli nie będziemy korzystać z restauracji warto wejść do holu i zobaczyć zachowane oryginalne wyposażenie, spiralne schody prowadzące na piętro oraz kilkanaście czarno-białych zdjęć.

Restauracja Książęca Promnice otwarta jest w weekendy, od piątku do niedzieli, w godzinach 11.00-20.00. Aktualne informacje oraz menu sprawdź na stronie www.

Co dalej

Jeśli lubisz spacery z atrakcjami i ciekawostkami zerknij na 10 moich propozycji. W pobliżu możesz też pojechać do Ogrodów Kapias.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 

Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
2 lat temu

Chociaż w Tychach byłam, to nad jeziorem Paprocańskim nie. Byłam natomiast w Pszczynie i zwiedzałam pałac Hochbergów. Wtedy to zwróciłam uwagę na dwa obrazy wiszące obok siebie: pałacyk myśliwski w Promnicach nad Jeziorem Paprocany i Zamek Książ, w którym byłam. Byłam bardzo ciekawa pałacyku myśliwskiego, a tu proszę widzę go u Ciebie z bliska. Ciekawa okolica pełna niesłychanych historii i losów ludzi tam żyjących w czasach pszczyńskiego księcia Hansa Heinricha XV von Hochberg i jego żony Daisy.
Gdybyś miała trochę czasu zajrzyj
http://ewa-naprzeciwszczciu.blogspot.com/2019/11/pszczyna-pera-gornego-slaska-przepych.html#comment-form

Urszula
2 lat temu

Niezwykle pomysłowo i ciekawie zagospodarowane miejsca rekreacyjne wokół jeziora. Tam spacer będzie przyjemnością chyba o każdej porze roku. O zameczku w Promnicach często czytam na blogach, ale nie dziwię się, bo jego architektura jest bajkowa. No i ta cudna klatka schodowa. Dzięki kochana:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x