poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Dolina Prądnika położona jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, a swoją nazwę wzięła od płynącej jej dnem rzeki Prądnik. To wyjątkowo atrakcyjny region z zabytkami i malowniczymi skałami.

Do doliny wybrałam się aby zobaczyć trzy miejsca:
1. Zamek w Pieskowej Skale wraz z Maczugą Herkulesa,
2. Kaplicę „Na Wodzie”,
3. Malowniczą miejscowość Ojców i zamek.

1. Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale polecił wybudować król Kazimierz Wielki. Od XIV do początku XVII w. był siedzibą rodu Szafrańców, którego znanym przedstawicielem był wojewoda krakowski Piotr Szafraniec. Jednak niektórzy członkowie rodziny trudnili się zbójectwem i napadali kupców przejeżdżających Doliną Prądnika. Trakt łączył Kraków ze Śląskiem. W kolejnych wiekach budowla wielokrotnie zmieniała właścicieli, była modernizowana i niszczona. Obecnie Zamek Pieskowa Skała jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.

Przekraczając bramą zamku, najpierw trafiam na duży dziedziniec, zewnętrzny. Po zakupie biletu wchodzę na mniejszy, wewnętrzny dziedziniec otoczony arkadami. We wnętrzach zamku można obejrzeć wystawę prezentującą dzieje zamku, malarstwo oraz sztukę europejską począwszy od średniowiecza. Jednak wszystkie eksponaty pochodzą z wawelskich zbiorów, ponieważ w zamku nic się nie zachowało.

Dodatkową atrakcją, niestety udostępnioną tylko do końca października 2022 r., jest czasowa wystawa rekonstrukcji historycznych ubiorów. Miałam więc okazję zobaczyć suknie od średniowiecza do dwudziestolecia międzywojennego.

Zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale
Brama do Zamku w Pieskowej Skale
Zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale
Dziedziniec zamku
Komnaty w zamku w Pieskowej Skale
Wnętrza zamkowe
Jedna z sal wystawowych

Za dopłatą (2 zł) można wejść do ogrodu włoskiego. Moim zdaniem cena adekwatna do tego co zobaczyłam. Ogród jest przyjemny ale niewielki, a jego geometryczny układ lepiej widoczny jest z bezpłatnego tarasu widokowego.

Z tarasu widokowego zobaczymy nie tylko ogród włoski ale przede wszystkim zamek z innej perspektywy. Wejście na taras prowadzi przez restaurację „Herbową”.

Zwiedzanie zamku
Widok na zamek z tarasu
ogród-zamkowy
Ogród włoski

Maczuga Herkulesa

Skała o nazwie Maczuga Herkulesa jest tak charakterystyczna, że chyba większość osób ją kojarzy przynajmniej ze zdjęć. Znajduje się poniżej zamku.

Aby do niej dojść, należy po wyjściu z zamku iść 50 m na wprost. Po czym skręcić w prawo w gruntową ścieżkę. Po 150 m schodzenia w dół znajdziemy się obok skały. Aby wrócić na parking można iść ścieżką u podnóża zamku. To tylko 400 m i zdecydowanie warto ją przejść. Zobaczysz okolicę, zamek i Maczugę Herkulesa z zupełnie innej perspektywy.

Dolina Prądnika. maczuga-herkulesa
Dolina Prądnika – Maczuga Herkulesa
Dolina Prądnika zwiedzanie
Jeszcze inna perspektywa zamku

Gdzie to jest?
Zamek Pieskowa Skała położony jest we wsi Sułoszowa w jej części zwanej Pieskowa Skała, przy drodze wojewódzkiej nr 773.
Skała Maczuga Herkulesa znajduje się 200 m od zamku.

Godziny otwarcia: wtorek-piątek 9.15-16.00; sobota-niedziela 9.30-17.00.
Bilety: trasa podstawowa – normalny 24 zł, ulgowy 18 zł.
Więcej szczegółów dotyczących godzin otwarcia i tras zwiedzania sprawdź tutaj.

2. Kaplica „Na Wodzie”

Drewniana kaplica „Na Wodzie” powstała w 1901 r. Usytuowana jest nad rzeką Prądnik. Jej osobliwe położenie wiązało się podobno z zarządzeniem cara Mikołaja II zabraniającym budowy obiektów sakralnych na tym terenie. Wcześniej znajdowały się tu łazienki zdrojowe. W sezonie w niedziele odbywają się nabożeństwa o 8.00, 10.00 i 18.00.

Gdzie to jest?
Kaplica „Na Wodzie” znajduje się w Ojcowie, przy drodze łączącej Ojców z Pieskową Skałą.

dolina-prądnika-zwiedzanie
Dolina Prądnika – kaplica „Na Wodzie”

3. Ojców

Zamek

Zamek w Ojcowie wybudowano w XIV w z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Z tych czasów przetrwały tylko fragmenty budowli. W XVI w. zamek doczekał się gruntownej przebudowy, jednak od końca XVIII w. był dewastowany i pomimo podejmowanych prób remontów jego stan się pogarszał.

Obecnie jest to częściowo zrekonstruowana ruina. Zachowały się resztki murów obronnych, zabudowań mieszkalnych, brama wjazdowa oraz wieża.

Godziny otwarcia: skomplikowana rozpiska na miesiące i dni tygodnia, więc zajrzyj tutaj.
Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 9 zł.

Zwiedzanie Doliny Prądnika
Zamek w Ojcowie – Dolina Prądnika

Wioska Ojców

Ojców ze względu na swoje walory klimatyczne w XIX w. stał się uzdrowiskiem. Do dnia dzisiejszego zachowało się nieco drewnianych budynków, niestety w różnym stanie.

Proponuję najpierw iść gwarną ulicą między domami, przy której zlokalizowane są restauracje, kawiarnie i stoiska z pamiątkami. Ale właśnie z tej drogi mamy możliwość zobaczyć charakterystyczną drewnianą zabudowę.

dolina-prądnika-zwiedzanie
Dolina Prądnika – Ojców

Ja doszłam do pstrągarni „Pstrąg Ojcowski”, gdzie można zakupić pstrąga wędzonego lub grillowanego w folii. Pstrąga zjadamy na miejscu lub zabieramy ze sobą, jak kto woli. Ale to nie wszystko. Spory obszar przeznaczono na teren rekreacyjny ze stawem, mini-ścieżką edukacyjną, stołami i leżakami. Pstrągi hoduje się w 7 stawach położonych nieco dalej.

dolina-prądnika-zwiedzanie
Teren pstrągarni, w tle stoły i leżaki
Zwiedzanie Doliny Prądnika
Pstrągarnia

Jeśli pójdziesz dalej, zobaczysz sporo atrakcyjnych miejsc. Ja jednak w tym miejscu zawróciłam, ponieważ wycieczka z założenia była w wersji slow. Zeszłam do wyłączonej z ruchu drogi (wjazd tylko dla mieszkańców i gości pensjonatów) i nią wróciłam na parking.

dolina-prądnika-zwiedzanie
Dolina Prądnika – widok na Ojców

Informacje praktyczne

Gdzie zjeść, gdzie na kawę

Pieskowa Skała
Herbova Restauracja & Kawiarnia zlokalizowana na zamku, wejście z dziedzińca zewnętrznego. Przestronna sala wewnątrz a w sezonie letnim stoliki również na tarasie widokowym.

Restauracja Herbova, w tle schody na taras

Ojców
Pstrąg Ojcowski (Ojców 48) to bar ze sprzedażą pstrągów z własnej hodowli, wspomniany już powyżej.
Restauracja pod Nietoperzem (ul. Ojcowska 15) Nietoperza raczej nie zjemy ale dania kuchni polskiej jak najbardziej. Ciekawie przygotowana karta menu w formie gazety z lat międzywojennych.

Parkingi

Pieskowa Skała
Parking u podnóża zamku. Opłata jednorazowa 15 zł.

Ojców
Parking pod Zamkiem. Płatny w parkomacie 8 zł za godzinę, płatność wyłącznie monetami lub kartą.
Parking Złota Góra oddalony od zamku w Ojcowie o około 1,5 km, trzeba pokonać różnicę wysokości. Płatny w parkomacie 5 zł za godzinę.

Uwaga dotycząca parkowania
W ciepłe weekendy do Doliny Prądnika przyjeżdża ogromna ilość osób i bardzo trudno znaleźć miejsce do zaparkowania auta. Dlatego wybrałam się w tygodniu. Pierwszym punktem zwiedzania był zamek w Pieskowej Skale i tu nie było problemu z parkowaniem.
Kiedy ok. 11.30 dojechałam na Parking pod Zamkiem w Ojcowie, niemal cudem znalazłam wolne miejsce. Parking jest nieduży. Cena bardzo wysoka, płatna z góry a przecież trudno przewidzieć ile czasu zajmie pobyt. Nie jest to przyjazne miejsce dla zmotoryzowanych. Gdyby nie to, że na wycieczkę zabrałam 82-letnią mamę, na pewno poszukałabym innego, bardziej oddalonego parkingu.

I jeszcze jedno. Nie wiem czy wiesz, ale przemierzając Dolinę Prądnika jechaliśmy dnem dawnego morza.

Gdzie dalej

Dolina Prądnika jest częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej, warto więc poznać także inne miejsca tego regionu. Mogą to być popularne ruiny zamków, ale też mniej znane np. Skały Rzędkowickie, czy Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MartaS
1 rok temu

Pochodzę z Częstochowy, więc to”moje” tereny, które ekspolorowałam niejeden raz. Od ponad 10 lat nie mieszkam w Polsce, ale chciałabm kiedyś zabrać dzieci i pokazać im ten piękny zakątek Polski. Dziękuję za ten wpis. Wzruszyłam się oglądając i czytając o moich ulubionych miejscach.

Urszula
1 rok temu

Cenne porady! Widok zamku robi wrażenie już z daleka, tak jak Maczuga Herkulesa. Podziwiałam je kiedyś. To piękne okolice, rzeczywiście!
Nabrałam apetytu na pstrąga, ale na nietoperka nie bardzo, choć nazwa fajna:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x