niedziela, 25 lutego, 2024

Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) nie należy do najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego, ale jest bardzo popularnym celem wycieczek (najwyższy szczyt to Skrzyczne 1257 m n.p.m.). Przez szczyt przebiega granica polsko-czeska, więc docierają tu turyści z obu krajów. Zdobywając górę nie spodziewajmy się rozległej panoramy, ponieważ szczyt otacza las i skutecznie przysłania widoki. Poradzili sobie z tym Czesi budując wieżę widokową o wysokości 29 metrów.

Kto był w Beskidzie Śląskim, wjechał lub słyszał, że na Czantorię można dostać się Kolejką Linową Czantoria. Mniej osób wie, że można wjechać kolejką Poniwiec Mała Czantoria Ustroń. Z obu górnych stacji kolejek w krótkim czasie dojdziemy na Wielką Czantorię. Poniżej trochę informacji dotyczących kolejek oraz dokładniejszy opis mniej znanej czyli kolejki Poniwiec.

Czantoria
Wielka Czantoria

Kolejka linowa Czantoria

Wjazd na górę kolejką linową Czantoria o długości 1640 metrów odbywa się 4-osobową kanapą. W ciągu kilkunastu minut z 389 m n.p.m. wznosimy się na 851 m n.p.m. Wysiadamy w miejscu zwanym Polana Stokłosicy, skąd roztacza się malownicza panorama na Ustroń i Beskidy. Na Polanie znajduje się kilka punktów gastronomicznych, stragany z pamiątkami, letni tor saneczkowy oraz sokolarnia. Odległość do szczytu Wielka Czantoria wynosi 1,2 km, pokonamy ją w ciągu 30 min.

Adres: Ustroń, ul. 3-go Maja 130.
Czynne: codziennie w godzinach 8.30 – 17.30
Bilety: sprawdź tutaj

Mapa trasy

http://

Kolejka linowa Poniwiec Mała Czantoria

Wjazd na górę kolejką linową Poniwiec o długości 800 metrów odbywa się 4-osobową kanapą. W ciągu kilku minut z 612 m n.p.m. wznosimy się na 832 m n.p.m. Wysiadamy w pobliżu Małej Czantorii, skąd możemy podziwiać widoki na Beskidy. Znajduje się tu jeden punkt gastronomiczny oraz czynne w sezonie Plenerowe Kino Letnie. Odległość do szczytu Wielka Czantoria wynosi 1,8 km, pokonamy ją w ciągu 45 min.

Adres: Ustroń, ul. Akacjowa 107 (dojeżdżamy do końca ulicy)
Czynne: codziennie w godzinach 8.30 – 16.30
Bilety: sprawdź tutaj a właściwie nie sprawdzaj, bo w cenniku nie ma cen tylko wyjaśnienia dotyczące zniżek i zasad korzystania z kolejki (jeśli nocujesz w hotelu Poniwiec wjeżdżasz za darmo).

Mapa trasy

Informacje praktyczne

Ponieważ dojście do Wielkiej Czantorii od strony kolejki Poniwiec jest mniej znane, opowiem trochę o tym miejscu.

Aby dojechać do dzielnicy Ustronia Poniwiec z drogi nr 941 skręcamy w ulicę Akacjową i jedziemy do końca drogi. Na miejscu oprócz dolnej stacji kolejki jest także hotel z restauracją oraz bar. W okresie letnim dla dzieci przygotowano plac zabaw, a dla dorosłych basen, korty tenisowe i leżaki przy barze. Nocleg w tym miejscu mogę polecić szukającym ciszy i spokoju, należy jednak wziąć pod uwagę, że w pobliżu nie ma sklepów i innych restauracji. Poniwiec to miejsce, gdzie chętnie przyjeżdżają narciarze, w witrynach wypożyczalni narty czekają na biały puch.

Czantoria
Widok z kolejki na Poniwiec
Czantoria
Widok z dachu baru na plac zabaw i hotel

Kolejka linowa wynosi nas 200 metrów wyżej, więc kto zechce, może ten odcinek pokonać piechotą. Jeśli nocujemy w hotelu, z kolejki korzystamy bezpłatnie.

Przy górnej stacji znajduje się bar oraz Plenerowe Kino Letnie. Projekcje odbywają się w weekendowe wieczory na wielkim ekranie ustawionym na zboczu góry, a publiczność zajmuje miejsca na leżakach.

Czantoria
Kolejka Poniwiec
Czantoria
Kino plenerowe

Ruszając w kierunku Wielkiej Czantorii przez połowę trasy z prawej lub lewej strony oglądamy panoramę Beskidów.

Czantoria
Widok ze szlaku Poniwiec – Czantoria
Czantoria
Na szlaku
Czantoria
W oddali górna stacja kolejki Poniwiec

Zanim dotrzemy do celu, mijamy dwa lokale gastronomiczne: polski „Koliba na Czantorii” i czeski „Chata Čantoryje”, gdzie kupiliśmy langosza. Langosz, węgierski placek, nadawał się w sam raz na niewielką przekąskę.

Czantoria
Bary: czeski po lewej, polski w oddali po prawej
Czantoria
Chata Čantoryje
Czantoria
Langosz

Wielka Czantoria

Na szczycie Wielkiej Czantorii również znajdują się bary, a także wieża widokowa. Wstęp na wieżę jest płatny: bilet normalny 40,-Kč/7 zł, ulgowy dla dzieci 20,-Kč/3,50 zł. Są jeszcze wersje dla emerytów, rodzinne, grupowe – dokładny cennik sprawdź tutaj.

Oczywiście z grzbietu pasma Czantorii można wyruszyć szlakami w różnych kierunkach, na przykład na Małą Czantorię, zejść do Ustronia lub do Czech albo podążyć w jeszcze odleglejsze miejsca.

Czantoria
Szlak w kierunku Czantorii
Czantoria
Wieża widokowa na Czantorii

Co w pobliżu

Z Ustronia możesz się wspięć na inne szczyty, z których bardziej znany to Równica. W razie niepogody polecam zajrzeć do Muzeum Ustrońskiego im. J. Jarockiego, gdzie dowiesz się z jakiego przemysłu słynęło miasto oraz jaki to miało wpływ na rozwój uzdrowiska, co z obecnego punktu widzenia wyglądało dość zabawnie. Będąc w Beskidzie Śląskim nie można pominąć najwyższego szczytu – Skrzycznego.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
2 lat temu

Ciekawa wyprawa. Już sprawdzam moje możliwości – termin, ceny itp. Kto wie… Pozdrawiam Mariolu 🙂

FUKO
2 lat temu

Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

Jula
2 lat temu

Górka niewysoka, ale i tak bardzo fajna wycieczka i piękne widoki.
Pozdrawiam

Urszula
2 lat temu

Ten kierunek mam w planach, więc pewnie skorzystam z Twoich podpowiedzi. Widoki są fantastyczne, warto więc się dla nich wspinać i podziwiać! Pozdrawiam:)))

Magdalena
2 lat temu

Właśnie zastanawiam się czy z 5 latką jestem w stanie wejść?

sławek
2 lat temu

Wielką Czantorię zawsze atakujemy od strony Poniwca! Inaczej się nie da – nie ma wystarczającej ilości powietrza w Beskidzie Śląskim, żeby wystarczyło nam na podejście od strony Wyciągu Narciarskiego „Czantoria” 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

12
0
Would love your thoughts, please comment.x