Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) nie należy do najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego, ale jest bardzo popularnym celem wycieczek (najwyższy szczyt to Skrzyczne 1257 m n.p.m.). Przez szczyt przebiega granica polsko-czeska, więc docierają tu turyści z obu krajów. Zdobywając Czantorię nie spodziewajmy się rozległej panoramy, ponieważ szczyt otacza las i skutecznie przysłania widoki. Poradzili sobie z tym Czesi budując wieżę widokową o wysokości 29 metrów.

Czantoria

Wielka Czantoria

Kto był w Beskidzie Śląskim, wjechał lub słyszał, że na Czantorię można dostać się Kolejką Linową Czantoria. Mniej osób wie, że można wjechać kolejką Poniwiec Mała Czantoria Ustroń. Z obu górnych stacji kolejek w krótkim czasie dojdziemy na Wielką Czantorię. Poniżej trochę informacji dotyczących kolejek oraz dokładniejszy opis mniej znanej czyli kolejki Poniwiec.

 

Kolejka linowa Czantoria

Wjazd na górę kolejką linową Czantoria o długości 1640 metrów odbywa się 4-osobową kanapą. W ciągu kilkunastu minut z 389 m n.p.m. wznosimy się na 851 m n.p.m. Wysiadamy w miejscu zwanym Polana Stokłosicy, skąd roztacza się malownicza panorama na Ustroń i Beskidy. Na Polanie znajduje się kilka punktów gastronomicznych, stragany z pamiątkami, letni tor saneczkowy oraz sokolarnia. Odległość do szczytu Wielka Czantoria wynosi 1,2 km, pokonamy ją w ciągu 30 min.

Adres: Ustroń, ul. 3-go Maja 130.
Czynne: codziennie w godzinach 8.30 – 17.30
Bilety: sprawdź tutaj

Trasa Czantoria (Polana Stokłosica) – Czantoria Wielka

http://

 

Kolejka linowa Poniwiec Mała Czantoria

Wjazd na górę kolejką linową Poniwiec o długości 800 metrów odbywa się 4-osobową kanapą. W ciągu kilku minut z 612 m n.p.m. wznosimy się na 832 m n.p.m. Wysiadamy w pobliżu Małej Czantorii, skąd możemy podziwiać widoki na Beskidy. Znajduje się tu jeden punkt gastronomiczny oraz czynne w sezonie Plenerowe Kino Letnie. Odległość do szczytu Wielka Czantoria wynosi 1,8 km, pokonamy ją w ciągu 45 min.

Adres: Ustroń, ul. Akacjowa 107 (dojeżdżamy do końca ulicy)
Czynne: codziennie w godzinach 8.30 – 16.30
Bilety: sprawdź tutaj a właściwie nie sprawdzaj, bo w cenniku nie ma cen tylko wyjaśnienia dotyczące zniżek i zasad korzystania z kolejki (jeśli nocujesz w hotelu Poniwiec wjeżdżasz za darmo).

Trasa Poniwiec – Czantoria Wielka

http://

 

Informacje praktyczne

Ponieważ dojście do Wielkiej Czantorii od strony kolejki Poniwiec jest mniej znane, opowiem trochę o tym miejscu. Aby dojechać do dzielnicy Ustronia Poniwiec z drogi nr 941 skręcamy w ulicę Akacjową i jedziemy do końca drogi. Na miejscu oprócz dolnej stacji kolejki jest także hotel z restauracją oraz bar. W okresie letnim dla dzieci przygotowano plac zabaw, a dla dorosłych basen, korty tenisowe i leżaki przy barze. Nocleg w tym miejscu mogę polecić szukającym ciszy i spokoju, należy jednak wziąć pod uwagę, że w pobliżu nie ma sklepów i innych restauracji. Poniwiec to miejsce, gdzie chętnie przyjeżdżają narciarze, w witrynach wypożyczalni narty czekają na biały puch.

Czantoria

Widok z kolejki na Poniwiec

Czantoria

Widok z dachu baru na plac zabaw i hotel

Kolejka linowa wynosi nas 200 metrów wyżej, więc kto zechce, może ten odcinek pokonać piechotą. Jeśli nocujemy w hotelu, z kolejki korzystamy bezpłatnie.

Przy górnej stacji znajduje się bar oraz Plenerowe Kino Letnie. Projekcje odbywają się w weekendowe wieczory na wielkim ekranie ustawionym na zboczu góry, a publiczność zajmuje miejsca na leżakach.

Czantoria

Kolejka Poniwiec

Czantoria

Kino plenerowe

Ruszając w kierunku Wielkiej Czantorii przez połowę trasy z prawej lub lewej strony oglądamy panoramę Beskidów.

Czantoria

Widok ze szlaku Poniwiec – Czantoria

Czantoria

Na szlaku

Czantoria

W oddali górna stacja kolejki Poniwiec

Zanim dotrzemy do celu, mijamy dwa lokale gastronomiczne: polski “Koliba na Czantorii” i czeski “Chata Čantoryje“, gdzie kupiliśmy langosza. Langosz, węgierski placek, nadawał się w sam raz na niewielką przekąskę.

Czantoria

Bary: czeski po lewej, polski w oddali po prawej

Czantoria

Chata Čantoryje

Czantoria

Langosz

 

Wielka Czantoria

Na szczycie Wielkiej Czantorii również znajdują się bary, a także wieża widokowa. Wstęp na wieżę jest płatny: bilet normalny 40,-Kč/7 zł, ulgowy dla dzieci 20,-Kč/3,50 zł. Są jeszcze wersje dla emerytów, rodzinne, grupowe – dokładny cennik sprawdź tutaj.

Oczywiście z grzbietu pasma Czantorii można wyruszyć szlakami w różnych kierunkach, na przykład na Małą Czantorię, zejść do Ustronia lub do Czech albo podążyć w jeszcze odleglejsze miejsca.

Czantoria

Szlak w kierunku Czantorii

Czantoria

Wieża widokowa na Czantorii

 

Co w pobliżu

Z Ustronia możesz się wspięć na inne szczyty, z których bardziej znany to Równica. W razie niepogody polecam zajrzeć do Muzeum Ustrońskiego im. J. Jarockiego, gdzie dowiesz się z jakiego przemysłu słynęło miasto oraz jaki to miało wpływ na rozwój uzdrowiska, co z obecnego punktu widzenia wyglądało dość zabawnie. Będąc w Beskidzie Śląskim nie można pominąć najwyższego szczytu – Skrzycznego.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
3 miesięcy temu

Ciekawa wyprawa. Już sprawdzam moje możliwości – termin, ceny itp. Kto wie… Pozdrawiam Mariolu 🙂

FUKO
3 miesięcy temu

Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

Jula
3 miesięcy temu

Górka niewysoka, ale i tak bardzo fajna wycieczka i piękne widoki.
Pozdrawiam

Urszula
3 miesięcy temu

Ten kierunek mam w planach, więc pewnie skorzystam z Twoich podpowiedzi. Widoki są fantastyczne, warto więc się dla nich wspinać i podziwiać! Pozdrawiam:)))

Magdalena
2 miesięcy temu

Właśnie zastanawiam się czy z 5 latką jestem w stanie wejść?

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x