Mariańskie Łaźnie (Mariánské Lázně) to drugie odwiedzone przez nas miasto-uzdrowisko. Wcześniej byliśmy w Franciszkowych Łaźniach.
Początki działalności uzdrowiska sięgają 1779 roku, kiedy to ówczesny lekarz potwierdził korzystne działanie miejscowej wody źródlanej. Wtedy to zaczęły powstawać pierwsze domy lecznicze, a w 1818 roku Mariańskie Łaźnie oficjalnie ogłoszono uzdrowiskiem.
Do wód zaczęli przyjeżdżać artyści i koronowane głowy. Polacy najliczniej odwiedzali miasto w latach międzywojennych. Mariańskie Łaźnie zaliczane są do najpiękniejszych miast uzdrowiskowych Europy.
Do leczenia użytkowanych jest około 50 źródeł, lecz do kuracji pitnych wykorzystuje się sześć.
Kurort zachwyca pięknymi, bogato zdobionymi budynkami hoteli i domów uzdrowiskowych.
W zdrojowym parku zwraca uwagę żeliwna konstrukcja Głównej Kolumnady wybudowanej w 1889 roku.
Jednym z artystów, który dwukrotnie przybył do Mariańskich Łaźni był Fryderyk Chopin. Pierwszy raz był w 1835 r. aby spotkać się z rodzicami, ponieważ jako emigrant nie mógł pojechać do Warszawy będącej pod zaborem rosyjskim. Drugi raz rok później od 28 lipca do 23 sierpnia. Zamieszkał w pensjonacie, do którego przyjechała z rodzicami jego ukochana Maria Wodzińska. Budynek w którym wówczas mieszkał zwany jest obecnie Domem Chopina (Hlavni Třida 47) i mieści Muzeum Chopina.
Aby upamiętnić pobyt słynnego pianisty, corocznie w sierpniu organizowany jest Festiwal Chopinowski.
Z tej też okazji nie mogłam obejrzeć Muzeum Chopina – było nieczynne ze względu na festiwal. Natomiast w parku odszukałam pomnik kompozytora.
Mariańskie Łaźnie to bardzo przyjemne miejsce na dłuższy pobyt lub tylko na jeden dzień.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
W sierpniowy długi weekend zwiedziliśmy:
- Franciszkowe Łaźnie
- Mariańskie Łaźnie
- Cheb
- Rezerwat przyrody SOOS
.
.