niedziela, 14 lipca, 2024

Wybrałam się do Pragi bez planu zwiedzania. No może prawie bez planu. Jakiś czas temu miałam okazję zobaczyć najważniejsze zabytki, miejsca i muzea tego pięknego miasta. Tym razem celem było szwendanie się bez celu, wstąpienie w kilka mniej odwiedzanych miejsc, przyjrzenie się rzeźbom Davida Černego i może jeszcze kilka „pomysłów” na Pragę.

Kim jest David Černý? To współczesny rzeźbiarz (ur. w 1967 r.), jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych czeskich artystów. I jestem pewna, że nawet największy ignorant sztuki nie przejdzie obok twórczości Černego obojętnie. W przestrzeni miejskiej napotykam kilka jego dzieł.

Kilka pomysłów na Pragę

1. Most Karola

Chyba pierwsza rzecz która kojarzy się z Pragą to Most Karola. Przyjdź tutaj rano, im wcześniej tym lepiej. O 8.00 jeszcze jest niewiele osób, ale pół godziny później most zaczyna zapełniać się zwiedzającymi. Ja trafiłam na dodatkową poranną atrakcję – snującą się nad Wełtawą mgłę.

Most Karola o poranku
Poranek na Moście Karola
Most Karola

2. Najwęższa uliczka w Pradze

Jeśli nie masz klaustrofobii wejdź w najwęższą uliczkę Pragi o szerokości około 50 cm. Jest tak wąska, że nie pozwala swobodnie minąć się dwóm osobom. W związku z tym wprowadzono sygnalizację świetlną regulującą ruch pieszych. Właściwie są to schody między budynkami, a dojdziemy nimi do ogródka restauracji Čertovka. Dalej iść się nie da.

Gdzie? Dzielnica Mala Strana. Wypatrywać wejście od placu U Lužického semináře.

Widzisz przerwę między budynkami? To właśnie najwęższa uliczka
Sygnalizacja świetlna w uliczce

3. Rzeźba Davida Černego – Sikający mężczyźni

Zobacz jak dwóch panów sika na mapę Czech. Podobno autor uczcił w ten sposób wejście Czech do Unii Europejskiej, bo jedno i drugie (sikanie i unia) jest przyjemnością. Wyjaśnienie przyjmuję do wiadomości, lecz skojarzenia mam zupełnie inne. Jednak w trakcie mojego pobytu panowie zaprzestali tej czynności z nieznanego mi powodu. Popsuła się instalacja?

Na placyku unosi się zapach pierników z pobliskiej ciastkarni. Nie mogłam sobie odmówić ich skosztowania.

Gdzie? Dzielnica Malá Strana. Ulica Cihelna, obok muzeum Franza Kafki.

Praga bez planu
Rzeźba Davida Černego, w tle pierniczki.
Pierniki z ciastkarni Perníkový panáček

4. Vojanovy sady

Wiosną kiedy kwitną magnolie i drzewa owocowe nie możesz ominąć tego parku. Ozdobą parku Vojanovy sady jest też hodowla pawi. Znajdziesz tu spokój w centrum miasta. Wstęp bezpłatny.

Gdzie? Dzielnica Malá Strana. Wejście od placu U Lužického semináře.

Vojanovy sady
Park Vojanovy sady

5. Kanał Čertovka

Czy wiesz, że Praga ma swoją „wenecję”? Nazwa jest mocno na wyrost, ale tak czasem określa się kanał Čertovka. Początkiem i końcem kanału jest Wełtawa, a jego długość to około 800 m. Tak naprawdę nie da się iść wzdłuż Čertovki ponieważ jest zabudowana po obu stronach. Możesz ją podglądać w niewielu przerwach między budynkami, ale najlepiej wchodź na mostki skąd widać kanał. Zobaczysz malownicze miejsca i dwa obracające się koła młyńskie. Kiedyś na Čertovce było 9 młynów.

Gdzie? Dzielnica Malá Strana. W pobliżu Mostu Karola.

Kanał Čertovka
Praga bez planu
Jeden z mostków nad kanałem
Koło młyńskie

6. Rzeźba Davida Černego – Niemowlęta

Zobacz trójkę ogromnych raczkujących niemowlaków. Ich twarze przypominają automaty wrzutowe na monety. Mają symbolizować niedojrzałą, kierującą się rządzą zysku kulturę (europejską lub inną). Takie jest oficjalne wyjaśnienie rzeźby.

Ja rzeźbę odbieram jako szokującą, wyrażającą cyniczną i wstrząsającą wizję przyszłości. Na twarzach niemowląt widzę kod kreskowy. A co się z tym wiąże, nich każdy dopowie sobie sam.

Gdzie? Dzielnica Malá Strana. Park Kampa.

Niemowlęta znajdziemy w jeszcze innym miejscu. Wspinają się na wieżę telewizyjną w dzielnicy Žižkov.

Rzeźba Davida Černego – Niemowlęta

7. Ogród Vrtbowski

Wejdź do Ogrodu Vrtbowskiego. Tarasowo położony na zboczu wzgórza Petrin uważany jest za najpiękniejszy barokowy ogród w Czechach. Z górnej części ogrodu jest świetny widok na Hradczany. Ogród został umieszczony na liście UNESCO.

Wstęp płatny: normalny 120 CZK, ulgowy 95 CZK.

Gdzie? Dzielnica Malá Strana. Wejście przez bramę z ulicy Karmelitska.

Ogród Vrtbowski
Widok na ogród
Ogród Vrtbowski

8. Nový Svět

Wybierz się do dzielnicy Nový Svět. Z racji tego co zobaczysz na miejscu, nazwa brzmi dość dziwnie i nie wiem skąd się wzięła. Nový Svět wygląda jak maleńkie miasteczko w którym zatrzymał się czas. Zobaczysz kilka spokojnych, krętych uliczek z niewielkimi domkami zbudowanymi jeszcze w średniowieczu. Przy ulicy Černínskiej pozostał drewniany budynek (podobno jedyny w Pradze), obecnie hotel „U Raka”. W poprzednich stuleciach Nový Svět zamieszkany był przez biednych mieszkańców Pragi.

Gdzie? Część dzielnicy Hradczany. Około 800 m na zachód od zamku na Hradczanach.

Nový Svět
Uliczka – Nový Svět

9. Ogród na Wałach

Najważniejsze zabytki na Hradczanach zwiedzone? Jeśli zostało trochę czasu lub tylko spacerujesz po zamkowym wzgórzu wejdź do Ogrodu na Wałach (Zahrada Na Valech). To podłużny zielony teren, który ciągnie się pod zabudową praskiego zamku. Turyści zwiedzający najważniejsze miejsca Pragi zwykle go pomijają. Z ogrodu będziesz mieć jeden z ładniejszych widoków na miasto. Wstęp bezpłatny.

Gdzie? Dzielnica Hradczany. Wzdłuż południowych zabudowań praskiego zamku.

Ogród na Wałach
Widok z ogrodu

10. Pałacowe Ogrody

Pałacowe Ogrody pod praskim zamkiem to właściwie 5 połączonych ogrodów. Razem tworzą kilkupoziomowy zielony teren. Ozdobą ogrodu jest sala terrana, rzeźby i mnóstwo schodów.

Wstęp płatny: normalny 130 CZK, ulgowy 100 CZK. Szczegółowy cennik sprawdź tutaj.

Gdzie? Dzielnica Hradczany. Wejście od ulicy Valdstejnska 14.

Ciekawostka. Kilka kroków od wejścia do Pałacowego Ogrodu znajduje się Polska ambasada (ulica Valdstejnska 8)

Widok na Pałacowe Ogrody i Pragę
Pałacowe Ogrody
Sala terrana

11. Rzeźba Davida Černego – Głowa Franza Kafki

Olbrzymia obrotowa głowa Franza Kafki jest wykonana ze stali pociętej na 42 plastry. Każdy z elementów wykonuje obrót na koniec tworząc głowę Kafki. Pokaz rozpoczyna się każdej pełnej godzinie a elementy głowy obracają się przez 15 minut. Na stronie www.quadrio.cz zobaczysz filmik z obracającą się głową oraz informacje dotyczące instalacji.

Gdzie? Dzielnica Nove Mesto. Ulica Charvátova.

Obrotowa głowa Franza Kafki

12. Ulica Paryska

Najbardziej ekskluzywna ulica handlowa Pragi i Czech? Proszę bardzo – ulica Paryska (Pařížská). Butiki światowych marek, najlepszych czeskich projektantów, sklepy z antykami, biżuterią. Wystawy minimalistyczne a za oszklonymi drzwiami na pierwszym planie ochroniarz. Ulica przyjemna na spacer, dość szeroka, z dwoma szpalerami drzew po obu stronach jezdni.

Gdzie? Dzielnica Stare Mesto. Ulica Paryska rozpoczyna się przy Rynku Staromiejskim, tam gdzie znajduje się słynny zegar astronomiczny (Pražský orloj).

Witryna sklepowa na ulicy Paryskiej
Ulica Paryska

Mapa wymienionych miejsc

Podsumowanie

W Pradze spędziłam dwa pełne dni w kwietniu, kiedy jeszcze było zimno. Ogrody nie rozkwitły kwiatami a na zewnątrz nie dało się dłużej posiedzieć ze względu na chłód. Mimo to wycieczka była bardzo udana, bez biegania po muzeach i zaliczania najważniejszych zabytków.

Zdaję sobie sprawę, że jeszcze wiele ciekawych miejsc można w Pradze zobaczyć, nie tylko w centrum ale i w dalszych dzielnicach. Byłby to np. Vyšehrad, dzielnica Žižkov, Havlíčkovy sady, Pałac Trojski i ogród, wieża telewizyjna i odszukanie innych rzeźb Davida Černego.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Niezwykle przyjemny spacer! Byłam w Pradze dwa razy i dla mnie to najpiękniejsza europejska stolica. Niezwykłe i tajemnicze jest zdjęcie zamglonej Wełtawy. Rzeźby Ćernego zaś kontrowersyjne, widziałam też inne, które mogą szokować. Ale popularność mu przyniosły!
Podoba mi się graficzne opracowanie Twoich postów. Pozdrawiam Cię serdecznie:)))

Urszula
2 lat temu
Reply to  Mariola

Jest postać Golema, nie tak kontrowersyjna, na szczęście!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x