poniedziałek, 27 maja, 2024

Krapkowice to miasto powiatowe w województwie opolskim. Rozłożyło się malowniczo nad Odrą i wpływającą do niej Osobłogą, która to swoje źródła ma u naszych południowych sąsiadów, Czechów. Miasto ma bogatą historię, a pierwsze wzmianki sięgają XIII wieku.

Atrakcje Krapkowic

Rynek

Zwiedzanie Krapkowic warto rozpocząć od rynku. Przyjemny plac z fontanną otaczają zadbane kamienice. Najstarsza pochodzi z XVII w. a dzięki ozdobnej fasadzie trudno na nią nie zwrócić uwagi.

Krapkowice - rynek
Krapkowice. Rynek i fontanna
Rynek w Krapkowicach
Najstarsza kamienica w rynku wyróżnia się fasadą

Baszta

Od średniowiecza do początku XIX wieku kiedy to rozpoczęto wyburzanie, miasto było otoczone murem obronnym. Obecnie możemy obejrzeć fragment murów wraz z wieżą Bramy Górnej.

Mury obronne
Fragment murów obronnych

Wieża została zbudowana w II połowie XIV wieku. Jest trzykondygnacyjna z tarasem widokowym. Na parterze działa informacja turystyczna.

Wieża - fragment murów obronnych
Wieża Bramy Górnej
Wystawa
Wystawa prac na jednej z kondygnacji wieży
Widok
Widok z wieży w stronę rynku
Widok
Widok z wieży

Jeśli chcesz wejść na więżę zwróć uwagę na godziny otwarcia, ponieważ w weekendy są bardzo krótkie, co zobaczysz na poniższym zdjęciu. Wolałabym wskazać stronę internetową, aby móc sprawdzić czy godziny nie uległy zmianie, ale takiej nie znalazłam. Na stronie Gminy Krapkowice informacja nie jest precyzyjna.

Godziny otwarcia
Godziny otwarcia wieży

Zamek

Idąc w stronę Odry, mijamy kościół św. Mikołaja (jak to często bywa, zamknięty), którego najstarszy fragment pochodzi z XIV w. oraz zamek.

Kościół i zamek
Fragment kościoła św. Mikołaja i zamku
Zamek
Zamek

Zamek prawdopodobnie istniał już w XIII wieku. Obecna budowla pochodzi z początku XVIII w. kiedy to obiekt został odbudowany po wielkim pożarze, który strawił także znaczną część miasta. Zamku nie można zwiedzać, na jego terenie znajduje się szkoła.

Widok na zamek od strony rzeki

Nad Odrą i Osobłogą

Wzdłuż Odry i Osobłogi ciągnie się wąski pas zieleni. Nie jest zbyt zadbany, ale złote kolory jesieni przykryły niedoskonałości.

Nad Odrą

U ujścia Osobłogi do Odry znajduje się mały port jachtowy. Można tu wypożyczyć łódź albo zwodować własny sprzęt.

Port jachtowy
Marina
Statek
Do portu wpływa stateczek wycieczkowy

Gdzie jeść?

Raczej unikam polecania restauracji ponieważ każdy ma inne upodobania czy wymagania. Ale o tej wspomnę ze względu na menu wychodzące poza schemat schabowego z ziemniakami (choć taka pozycja też się znajdzie), co w mniejszych miastach należy do rzadkości. Idąc wzdłuż Osobłogi dojdziemy do dawnych zabudowań starego młyna. Obecnie mieści się tu hotel „Zamkowy Młyn” i restauracja. Zamówiłam smażoną cukinię z ryżem oraz sezonowy deser z dyni. Było bardzo smacznie i nie szablonowo. 

Dawny młyn obecnie hotel i restauracja
Rzeka
Rzeka Osobłoga

Co dalej

Krapkowice to jedno z tych miejsc które określiłabym mianem lokalna atrakcja.  Można tu spędzić chwilę albo weekend. Co kto woli. Ciekawym miejscem w pobliżu jest pałac i park w w miejscowości Kamień Śląski.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
4 lat temu

Wygląda na całkiem sympatyczne miejsce na jesienny spacer. Tak się cieszę, że znowu jeździcie i piszesz !

Urszula
4 lat temu

Mnie się podobają takie lokalne klimaty, w których można znaleźć często perełki:) Oraz pyszną kuchnię, której pewnie nie spodziewałaś się tam znaleźć:)
Dzięki za fajną wyprawę:) Do usłyszenia:)))

Jula
4 lat temu

Nigdy nie słyszałam o tej miejscowości. Będąc w okolicy, na pewno warto tam się zatrzymać na jakiś spacerek.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x