poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Drewniane kościoły czy cerkwie spotkamy w wielu krajach Europy. Jednym z rejonów gdzie znajdziemy większe ich skupisko, jest wschodnia Słowacja oraz południowo-wschodnia Polska. Najcenniejsze perełki krainy drewnianych kościołów wpisano na listę UNESCO. Ale są i takie, w których zostało niewiele starego, oryginalnego drewna. Jednak każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok. Najczęściej spotkamy je w centrum malowniczo położonych wiosek.

Droga w Słowacji

Trzy drewniane kościoły

W Słowacji zatrzymaliśmy się przy 3 obiektach. Tak po prostu, bo były po drodze. Żadnego nie udało się zobaczyć w środku. Jednak budowle są na tyle interesujące, że nawet z zewnątrz warto na nie spojrzeć. Zwykle są malowniczo położone, otoczone ciszą przerywaną świergotem ptaków.

Trocany

Cerkiew greckokatolicka z 1739 r., użytkowana przez kościół katolicki od lat 50 XX w.

Zatrzymujemy się przy ulicy naprzeciwko kościoła. Teren jest ogrodzony. Otwieram furtkę zamkniętą na haczyk. Na terenie świątyni ustawiono tablicę z informacją również w języku polskim. Takie tablice spotykam później przy innych obiektach.

Drewniane kościoły. Trocany
Trocany
Drewniane kościoły
Trocany

W przypadku tej świątyni wyraźnie widać różnicę między starym drzewem w obrębie wejścia, a znacznie nowszym na dachu i zasadniczej części kościoła.

Drewniane kościoły
Trocany

Można na chwilę przysiąść przy kościele, w cieniu rozłożystego drzewa.

Trocany

Krive

Cerkiew greckokatolicka z 1826 r. Tym razem będzie pieszo pod górkę. Z terenu otaczającego świątynię jest ładny widok na okolicę.

Krive
Drewniane kościoły
Cerkiew w miejscowości Krive

Hervartov

Drewniany kościół wpisany na listę UNESCO. Pochodzi z końca XV w. i jest podobno najstarszą drewnianą świątynią na Słowacji.

Kościół znajduje się w centrum wioski przy niewielkim placyku. Okazało się, że warto tu przyjechać nie tylko dla zabytkowej świątyni. Sama wioska jest interesująca.

Drewniane kościoły
Hervartov
Drewniane kościoły
Hervartov

Zaraz po wjeździe do centrum wioski, zwracają uwagę małe budynki w większości pomalowane na niebiesko – niektóre odnowione, inne zaniedbane. Widziałam ich chyba kilkanaście.

spichlerze?
Hervartov

Jaką rolę pełniły? a może dalej pełnią?  czy to małe spichlerze?

Budynki posadowiono na murowanym z kamienia fundamencie. Od tyłu znajdowało się wejście do piwniczki (nie w każdym budynku).

wejście do piwniczki

Mury zostały wykonane z drewna z otynkowanymi ścianami. Nad niektórymi drzwiami wypisano daty: 1915, 1898. Budynki wyglądały jak mini-domki z tarasami.

spichlerz

W wiosce Hervartov można również zobaczyć zabytkowe budynki mieszkalne.

Hervartov
Hervartov
Widok na wioskę

Wycieczkę uważam za udaną, a drewniane kościoły i budynki mieszkalne położone wśród malowniczych wzgórz uatrakcyjniły wyjazd. 

W pobliżu warto wpaść do zabytkowego Bardejowa

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jula
6 lat temu

W Hervartovie panuje ciekawy klimat. Tak przynajmniej mi się wydaje. Ale chyba czułabym się tam trochę nieswojo.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x