Drewniane kościoły czy cerkwie spotkamy w wielu krajach Europy. Jednym z rejonów gdzie znajdziemy większe ich skupisko, jest wschodnia Słowacja oraz południowo-wschodnia Polska. Najcenniejsze perełki krainy drewnianych kościołów wpisano na listę UNESCO. Ale są i takie, w których zostało niewiele starego, oryginalnego drewna. Jednak każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok. Najczęściej spotkamy je w centrum malowniczo położonych wiosek.
Trzy drewniane kościoły
W Słowacji zatrzymaliśmy się przy 3 obiektach. Tak po prostu, bo były po drodze. Żadnego nie udało się zobaczyć w środku. Jednak budowle są na tyle interesujące, że nawet z zewnątrz warto na nie spojrzeć. Zwykle są malowniczo położone, otoczone ciszą przerywaną świergotem ptaków.
Trocany
Cerkiew greckokatolicka z 1739 r., użytkowana przez kościół katolicki od lat 50 XX w.
Zatrzymujemy się przy ulicy naprzeciwko kościoła. Teren jest ogrodzony. Otwieram furtkę zamkniętą na haczyk. Na terenie świątyni ustawiono tablicę z informacją również w języku polskim. Takie tablice spotykam później przy innych obiektach.
W przypadku tej świątyni wyraźnie widać różnicę między starym drzewem w obrębie wejścia, a znacznie nowszym na dachu i zasadniczej części kościoła.
Można na chwilę przysiąść przy kościele, w cieniu rozłożystego drzewa.
Krive
Cerkiew greckokatolicka z 1826 r. Tym razem będzie pieszo pod górkę. Z terenu otaczającego świątynię jest ładny widok na okolicę.
Hervartov
Drewniany kościół wpisany na listę UNESCO. Pochodzi z końca XV w. i jest podobno najstarszą drewnianą świątynią na Słowacji.
Kościół znajduje się w centrum wioski przy niewielkim placyku. Okazało się, że warto tu przyjechać nie tylko dla zabytkowej świątyni. Sama wioska jest interesująca.
Zaraz po wjeździe do centrum wioski, zwracają uwagę małe budynki w większości pomalowane na niebiesko – niektóre odnowione, inne zaniedbane. Widziałam ich chyba kilkanaście.
Jaką rolę pełniły? a może dalej pełnią? czy to małe spichlerze?
Budynki posadowiono na murowanym z kamienia fundamencie. Od tyłu znajdowało się wejście do piwniczki (nie w każdym budynku).
Mury zostały wykonane z drewna z otynkowanymi ścianami. Nad niektórymi drzwiami wypisano daty: 1915, 1898. Budynki wyglądały jak mini-domki z tarasami.
W wiosce Hervartov można również zobaczyć zabytkowe budynki mieszkalne.
Wycieczkę uważam za udaną, a drewniane kościoły i budynki mieszkalne położone wśród malowniczych wzgórz uatrakcyjniły wyjazd.
W pobliżu warto wpaść do zabytkowego Bardejowa.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
.