wtorek, 17 września, 2024

Z czego słynie Malaga? To tutaj urodził się malarz Pablo Picasso. Ale nie o nim będzie. Mając tylko jeden dzień do dyspozycji można zaledwie przejść się po mieście i zajrzeć w kilka miejsc.

We wpisie:

  • zabytkowe centrum
  • twierdza Alcazaba
  • park i nadmorska promenada
  • gdzie pójść na pokaz flamenco

Informacje ogólne

Malaga położona jest na wybrzeżu zwanym Costa del Sol czyli Wybrzeże Słońca. Łatwo tu dotrzeć, ponieważ z wielu miast Polski mamy bezpośrednie połączenia lotnicze.

Co ciekawego zobaczysz w Maladze

Stare Miasto

Stare Miasto Malagi jest malownicze i warto poświęcić mu trochę czasu. Rozpoczęłyśmy zwiedzanie starówki o dosyć wczesnej porze, kiedy uliczki były prawie puste, a kafejki dopiero się otwierały. Klimatu dodawała lekka mgła ciągnąca od morza.

Za najbardziej reprezentacyjną ulicę uważana jest Calle Marques de Larios z renomowanymi sklepami. Ale warto pospacerować uliczkami bez mapy, „odkrywając” dla siebie kolejne miejsca.

Malaga z lekką mgłą
Stare Miasto
Jedna z uliczek
Malaga

Plaza de la Merced jest jednym z największych placów w Maladze. Podobno na jednej z ławeczek zasiadł sam Pablo Picasso, ale nas przyciągnęły fioletowo kwitnące jakarandy. Było tak pięknie, że zapomniałam o słynnym malarzu.

Plaza de la Merced
Kwitnące jakarandy
Plaza de la Merced

Katedra

Olbrzymia katedra (Santa Iglesia Catedral Basilica de la Encarnacion de Malaga) o wymiarach 117 x 72 m i wysokości 48 m była budowana w latach od 1528 – 1782 r. Jednak z powodu braku funduszy nie została ukończona, brak jej jednej wieży. Pomysł budowy katedry powstał po odbiciu miasta przez Ferdynanda Aragońskiego z rąk muzułmanów. Świątynię wybudowano w miejscu meczetu.

Najcenniejszym elementem katedry są stalle (XVII w.) czyli bogato rzeźbione drewniane ławki ustawione w prezbiterium przy bocznych ścianach. Ponadto imponujące boczne ołtarze, zabytkowe organy i liczne rzeźby.

Oprócz zwiedzania wnętrza świątyni, można wejść na jej dach. Ja się nie zdecydowałam, ale według podanych informacji, wejścia na dach odbywają się co godzinę w towarzystwie przewodnika.

Katedrę można zwiedzać z audio przewodnikiem w języku polskim.

Godziny otwarcia: codziennie, katedra od 10.00 – 18.00; wejście na dach kościoła co godzinę od 11.00-17.00.
Bilety: katedra 8 EUR; katedra + dach 12 EUR.

Katedra
Wnętrze katedry
Katedra
Stalle
Bogato rzeźbione stalle
Organy

Twierdza Alcazaba

Alcazaba to ruiny twierdzy wybudowanej przez Rzymian, później (IX w.) przebudowanej przez Maurów. U jej podnóża zachowały się pozostałości po rzymskim teatrze.

Alcazaba pełniła rolę siedziby władców, najpierw mauretańskich, potem chrześcijańskich.

Jeszcze w latach 30. XX w. na terenie twierdzy przebywało wielu bezdomnych. Dopiero, kiedy Alcazabę uznano za obiekt o dużej wartości historycznej, wiele się zmieniło. Przeprowadzono renowację obiektu, odtworzono ogrody i fontanny. Obecnie dziedzińce toną w zieleni i kwiatach. Zwiedzanie polega głównie na podziwianiu widoków na miasto, morze i port z różnych poziomów murów twierdzy. W górnej części twierdzy prezentowana jest niewielka wystawa archeologiczna.

Godziny otwarcia: codziennie od 9.00 – 20.00 (latem); od 9.00-18.00 (zimą).
Bilety: Alcazaba 3,50 EUR; Alcazaba+Zamek Gibralfaro 5,50 EUR;

Teatr rzymski
Wejście na teren Alcazaby
Jeden z dziedzińców
Dziedziniec z fontanną
Widok na miasto i port z Alcazaby
Twierdza Alcazaba
Mury twierdzy

Zamek Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro)

Jeszcze wyżej położony jest Zamek Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro) wzniesiony w pierwszej połowie XIV w. ale tam nie dotarłyśmy. Według zasięgniętych informacji głównym powodem aby odwiedzić to miejsce są jeszcze rozleglejsze widoki niż z Alcazaby. W zamian spędziłyśmy czas w parku i nad morzem.

Park miejski (Parque de Malaga)

Park miejski (Parque de Malaga) znajduje się na wysokości portu, między promenadą a starówką. Jest to wąski ale długi na ponad 600 m pas zieleni. Park powstał pod koniec XIX w. więc okazałe palmy i inne ciekawe rośliny dają dużo cienia w upalne dni. Wśród drzew wypatruj zielony papug. W ogóle bym ich nie zauważyła, gdyby nie znajoma, zapalona ornitolożka.

Park miejski
Fontanna w parku
Zielona papużka

Promenada i plaża

Na przyjemny spacer udałyśmy się promenadą Palmeral de Las Sorpresas ciągnącą się wzdłuż portu oraz dalej wzdłuż głównej plaży Malagi (Playa de la Malagueta). Po drodze można odpocząć na ławeczce albo zajrzeć do jednej z kawiarni czy barów.

Nadmorska promenada
Główna plaża Malagi
Promenada
Widok na port z promanady

A może wieczorem flamenco

Jednodniowe zwiedzanie Malagi zakończyłyśmy wizytą w lokalu z pokazem flamenco. Wybrałyśmy restaurację Alegria w pobliżu nadmorskiej promenady. Występ trwał godzinę, a przed jego rozpoczęciem można było zamówić co nieco z krótkiego menu.

Gdzie dalej

Z Malagi blisko do Rondy i Granady oraz na słynną Ścieżkę Króla czyli Caminito del Rey. A może tak wybrać się na Wyspy Kanaryjskie, to przecież też Hiszpania.

Świetnymi widokami możesz zachwycać się na greckich Cykladach, np. na Paros lub Santorini. A wiosną, najlepiej pod koniec kwietnia, wybierz się na półwysep Mani, to jeden z „palców” Peloponezu. W tym czasie wyschnięte przez większość roku wzgórza pokrywają łąki żółtych kwiatów.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Malagę do tej pory widziałam tylko raz i to z góry, podczas lotu do Maroka. Ale moim marzeniem jest przyjrzeć jej się z bliska. Pożyjemy…
Kwiaty jakarandy robią robotę, ja bym zapomniała o całym świecie!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x