wtorek, 19 marca, 2024

Rezerwat „Żubrowisko” położony jest w Jankowicach w województwie śląskim, na terenie Puszczy Pszczyńskiej. Rezerwat ogrodzono i nie ma do niego dostępu, ale na skraju puszczy wydzielono teren, gdzie mamy możliwość przyjrzenia się naszym największym zwierzętom. 

Ogólnie o żubrach

Podstawowe dane. Żubr, samiec osiąga wagę do 920 kg, a jego wysokość dochodzi do 188 cm. Samice są mniejsze, ich waga może osiągnąć 640 kg. Mimo, że są tak potężne potrafią biec z prędkością 40 km/godz. Mają dobry węch, potrafią wyczuć człowieka, zanim go zobaczą. Nie żyją zbyt długo: samice zwykle 25 lat, samce 20 lat.

Rezerwat Żubrowisko
Rezerwat „Żubrowisko” Jankowice

Skąd żubry w Jankowicach koło Pszczyny?

Ciekawa historia wiąże się z powstaniem stada. W 1865 roku ówczesny książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg otrzymał od cara Aleksandra II cztery żubry, w zamian za dwadzieścia jeleni. W kolejnych latach stado się rozrastało, przetrwało (z problemami) pierwszą i drugą wojnę. Obecnie liczy około 35 osobników.

Żubrowisko
Żubry

Zwiedzanie

Na teren rezerwatu wchodzimy przez drewnianą bramą. Za nią krótka ścieżka prowadzi nas do wiaty, skąd dobrze widać odkryty teren z kilkoma żubrami. Można też podejść bliżej ogrodzenia, i jeśli żubr zechce nas przywitać, mamy możliwość przyjrzeć mu się z bliska. Dla nas mniejsze żubry dały pokaz walki na rogi i tarzania się po ziemi.

Pozostałą część rezerwatu zajmuje ogrodzony teren puszczy, wokół którego wytyczono ścieżkę dydaktyczną o długości około 1,7 km. 

Żubrowisko
Rezerwat „Żubrowisko”
Tarzanie po ziemi
Żubrowisko

Czynne

Na teren Rezerwatu „Żubrowisko” można wejść codziennie od 10:00 do 16:00/20:00 w zależności od dnia tygodnia i sezonu.

Dojazd

Z drogi krajowej nr 1 skręcamy w Pszczynie w drogę wojewódzką nr 931, kierunek Bieruń. Do celu mamy 4,5 km prostej drogi. Po minięciu Jankowic po lewej stronie pojawi się znak „Rezerwat Żubrowisko Jankowice”, po prawej znajduje się „Karczma Wiejska”. Skręcamy w lewo na obszerny bezpłatny parking. Tu znajduje się tablica informacyjna z mapą rezerwatu oraz drewniana brama prowadząca na teren „Żubrowiska”.

Kierunek „Żubrowisko”

Choć w Polsce w wielu miejscach są placówki zajmujące się ochroną tych zwierząt, mnie jak dotąd nie udało się zobaczyć żubrów z tak niewielkiej odległości jak w Jankowicach. W ubiegłym roku zwiedzając zamek w Gołuchowie odwiedziłam też zagrodę żubrów, ale tam nie miały ochoty podejść bliżej ogrodzenia.

Co w pobliżu

W pobliżu warto odwiedzić Ogrody Kapias, moim zdaniem najpiękniejsze w Polsce, albo bardzo ładną starówkę, zamek i bulwary nad Sołą w Oświęcimiu.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Ja oglądałam te ogromne zwierzęta właśnie w Gołuchowie. Jest ich tam tylko kilka i nie są raczej bardzo towarzyskie. Ale zawsze robią wrażenie.
Fajny spacer i okolica przyjemna!
Pozdrawiam:)))

Stokrotka
2 lat temu

Żubry oglądałam dwukrotnie w Puszczy Białowieskiej. Stały nieruchomo i nie zwracały na mnie uwagi. Ale robiły niesamowite wrażenie.
Przyznaję, że nie wiedziałam że są także żubry w pobliżu Pszczyny.
Dziękuję i pozdrawiam.

Jula
2 lat temu

A ja nigdy żubra na własne oczy nie widziałam. Byłam kiedyś w pobliżu zagrody żubrów na Wolinie, ale zrezygnowaliśmy z tej atrakcji.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x