czwartek, 3 października, 2024

Do Złotego Potoku (powiat częstochowski, gmina Janów) położonego na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej warto przyjechać, aby zobaczyć Pałac Raczyńskich, dworek Krasińskiego oraz przejść się po parku. W dworku znajduje się muzeum poświęcone poecie Zygmuntowi Krasińskiemu. Poeta dwukrotnie przyjeżdżał do majątku rodziców, później zamieszkała tu jego córka Maria Beatrix.

Zwiedzanie

Pałac Raczyńskich

Na miejscu obecnego pałacu już w XIII w. znajdował się dwór obronny przebudowany później na zamek. Jednak zamek nie miał szczęścia do kolejnych właścicieli i powoli zamienił się w ruinę nie nadającą się do zamieszkania. Na początku XIX w. jeden z kolejnych właścicieli wybudował obok zrujnowanego zamku drewniany dworek. W takim stanie posiadłość zakupił w 1851 r. generał Wincenty Krasiński, ojciec poety Zygmunta Krasińskiego. W niedługim czasie zlecił wyburzenie pozostałości zamku a w jego miejsce wybudowanie pałacu. Około 20 lat później w pałacu zamieszkała córka Zygmunta Krasińskiego Maria Beatrix i jej mąż hrabia Aleksander Raczyński. Obecny wygląd pałac zawdzięcza przebudowie na początku XX w.

Pałac Raczyńskich położony jest na niewielkim pagórku, skąd mamy ładny widok na Staw Irydion. Przed wejściem do obiektu stoją dwa lwy trzymające herby Raczyńskich i Czetwertyńskich. Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania. Obiekt z zewnątrz wygląda na odnowiony, ale prawdopodobnie jest nieużytkowany. Przed pałacem stoi nieczynna fontanna.

Pałac Raczyńskich
Pałac Raczyńskich nad zamarzniętym stawem Irydion
Pałac Raczyńskich
Wejścia do pałacu strzegą lwy. W głębi dworek
Widok na staw

Dworek Krasińskiego

Położony obok pałacu drewniany dworek wybudowano na początku XIX w. W 1851 r. wraz z otaczającym terenem zakupił go generał Wincenty Krasiński, ojciec poety Zygmunta Krasińskiego. Zygmunt wraz z żoną i dziećmi spędził tu lato w 1857 r. Wędrowali po okolicy a poeta nadawał nazwy skałom, stawom i źródłom jak np. charakterystyczną skałę nazwał Bramą Twardowskiego. Niestety letni pobyt przerwała śmierć 4-letniej córki Elżbietki. Przyczyną było zapalenie krtani.

Obecnie w dworku mieści się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Wśród pamiątek związanych z poetą zobaczymy pierwsze wydania niektórych utworów, rodzinne portrety.

Nie udało mi się zajrzeć do środka. Na stronie muzeum podano informację, że w sezonie zimowym obiekt czynny jest codziennie od 10.00 – 16.00, jednak na miejscu zastałam kartkę na drzwiach z informacją, że przeprowadzana jest inwentaryzacja. Na kartce podano numer telefonu z zachętą aby dzwonić, ale nie chciałam przeszkadzać w pracach. Mieszkam niedaleko, więc pewnie będzie jeszcze wiele okazji aby zajrzeć do muzeum.

Dworek Krasińskiego
Wejście do dworku
Dworek i pałac

Park

Pałac, dworek i Staw Irydion oracza park z alejkami i okazałymi drzewami. Przez park przepływa rzeka Wiercica. Najładniej jest nad stawem, szczególnie w ciepłe miesiące kiedy można przyglądać się gromadom kaczek.

Park
Park

Jan Kiepura w Złotym Potoku

Na początku XX w. Hrabina Stefania Raczyńska otworzyła ochronkę (przedszkole) dla dzieci. Uczęszczał do niej 4-letni Jan Kiepura, późniejszy słynny tenor. Jego rodzice opuścili Sosnowiec i przez trzy lata w pobliskim Janowie prowadzili piekarnię.

Epizod z życia Jana Kiepury upamiętniono obeliskiem, który znajduje się blisko bramy wjazdowej na teren posiadłości.

Obelisk Jana Kiepury

Informacje praktyczne

Parkowanie. Samochód można zostawić na parkingu po drugiej stronie drogi naprzeciw bramy wjazdowej na teren pałacu.

Zwiedzanie. W drewnianym dworku znajduje się Muzeum Regionalne, godziny otwarcia i cennik sprawdź na stronie www. Aktualnie bilet normalny kosztuje 5,00 zł, ulgowy 3,00 zł.

Co w pobliżu

Ostatni właściciel pałacu w Złotym Potoku zlecił budowę miasta-ogrodu obecnie funkcjonującego pod nazwą Żarki-Letnisko. Co pozostało z przedwojennych lat świetności? Bardzo atrakcyjnym terenem jest pobliski Rezerwat Parkowe. Zobaczysz m.in. kilka stawów, źródła, wapienne skały z najsłynniejszą z nich Bramą Twardowskiego, zajrzysz do Jaskini Niedźwiedziej i udasz się na poszukiwanie pozostałości po zamku Ostrężnik.

Trochę dalej możesz zobaczyć Rzędkowickie Skały albo odwiedź Mstów może uda ci się znaleźć skamieniałą muszlę amonitów.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Ładne miejsce, ciekawe obiekty związane ze znanymi ludźmi. Ja też byłam w miejscu, gdzie mieszkał Zygmunt Krasiński. To jest Opinogóra z Muzeum Romantyzmu. Zajrzyj w wolnej chwili, bo miejsce rewelacyjne! https://kieruneknadzis.blogspot.com/2017/04/romantyczny-spacer-po-opinogorze.html
Pozdrawiam:)))

Ewa
2 lat temu

Byłam, byłam we wrześniu. Chodziłyśmy tymi samymi ścieżkami. Wkrótce opiszę to miejsce także. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Zuzanna
Zuzanna
1 rok temu

Droga Seniorko z Plecakiem w tę piękną relację wkradł się błąd w datacji. Gen. W. Krasiński zakupił te dobra w 1851r. Wakacje w Potoku Zygmunt Krasiński wraz z rodziną spędzali w roku 1857. Gorąco pozdrawiam i polecam Złoty Potok jesienią, jest naprawdę piękny 🙂

Ula
Ula
1 rok temu
Reply to  Mariola

1951 zamiast 1851

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM