poniedziałek, 27 maja, 2024

Jak już pisałam we wcześniejszych postach, ze względu na słabą kondycję cieszą mnie wszelkie kolejki, dzięki którym mogę wznieść się w górę. W Szklarskiej Porębie znajduje się wyciąg na Szrenicę (1362 m) z czego zamierzamy skorzystać. Powrót pieszo, przez wodospad Kamieńczyka. Wodospad ma 27 m i jest najwyższy po polskiej stronie Karkonoszy. Trasa wydaje się łatwa i poza podejściem do schroniska na Szrenicy (można ominąć zielonym szlakiem), praktycznie prowadzi cały czas w dół.

Dystans: 6,4 km.
Czas przejścia: 1:37 h
Szlaki: czarny, czerwony.

 

Wjazd na Szrenicę odbywa się dwuetapowo, krzesełkami 2-osobowymi. Koszt biletu za dwa odcinki w górę: 37,00 zł/osobę, nie ma zniżek dla emerytów.

Wycią krzesełkowy na Szrenicę

Kiedy zbliżamy się do szczytu, zmienia się krajobraz. Wysoką roślinność zastępuje niska wysokogórska, zbocza porasta między innymi kosodrzewina. 

Zbocza góry – Szrenica

Aby dojść do schroniska Szrenica, należy podejść czarnym szlakiem ostro pod górę. Odcinek krótki, ale dał nam nieźle w kość. Szczyt można ominąć szlakiem zielonym.

Szrenica
Szrenica i schronisko

Na górze tłum, tłum, tłum… Robimy kilka zdjęć i uciekamy z tego miejsca.

Widok ze Szrenicy

Poniżej schroniska kierujemy się na szlak czerwony w stronę Szklarskiej Poręby. Cały czas idziemy drogą wyłożoną płytami betonowymi, kamieniami. I tak do samej Szklarskiej Poręby z wyłączeniem krótkiego odcinka na samym dole. Szło się fatalnie. Nie znoszę w górach chodzić po brukowanych drogach. Próbowaliśmy iść bokiem, po gruncie, ale przez większość trasy się nie dało ze względu na rowy lub gęstą roślinność. Zabrałam ze sobą kijki, lecz nie było dla nich oparcia na takim podłożu, a miejscami zejście było dosyć strome. Kolana nieźle ucierpiały. Może i moja wina, że się nie doinformowałam, ale nawet nie przyszło mi to do głowy, że całą trasę można wybrukować.

Zejście ze Szrenicy szlakiem czerwonym
Szlak do Wodospadu Kamieńczyka
W pobliżu wodospadu

Wodospad Kamieńczyka

Po 3,8 km dotarliśmy do wodospadu Kamieńczyka. I tutaj kolejny niesmak. Wodospad ogrodzono wysoką stalową kratą, więc z góry można go obejrzeć tylko w ten sposób – zza ogrodzenia.

Wodospad Kamieńczyka
Oglądanie wodospadu Kamieńczyka przez ogrodzenie
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka

Czemu ludzie tak psują przyrodę? Chodzi o pieniądze? Do wodospadu można dojść od dołu za dodatkową opłatą. Nie poszliśmy. Była spora kolejka do zejścia a ponadto nadwyrężyłam kolano na brukowanej drodze i nie miałam już chęci na pokonywanie dodatkowych schodów. Dalszy odcinek, poza krótkim kamienistym, prowadził lekko w dół.

No cóż, zdecydowanie przyjemniej było na szlaku do wodospadu Szklarki. Pod nogami grunt, korzenie i kamienie. I tak powinno być.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
5 lat temu

Jak już decyduję się na wyciąg, to zawsze w dół. Podejścia w górach lubię, za to zejścia strasznie dają się we znaki. I faktycznie, zejście do Kamieńczyka jest ciężkie. Miałaś o tyle dobrze, że kamienie nie były mokre i śliskie. Ja dwa razy pokonywałam ten odcinek i zawsze po deszczu 🙁

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x