poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Dworki, pałacyki. Czasem odremontowane w zadbanym ogrodzie, czasem opuszczone, schowane wśród zarośli. Większość z nich ma to coś, co przyciąga. Taki ulotny czar.

Jadąc lokalnymi drogami województwa łódzkiego w okolicach Radomska odwiedziłam 3 dworki. Niestety dwa z nich były w opłakanym stanie. Najbardziej prawdopodobny los jaki je czeka to stanie się kupą gruzu. A szkoda.

Edit.: Jeden z nich tj. dworek w Żytnie już pięknie wyremontowany i przyjmuje gości – strona dworku w Żytnie.

Dwór w miejscowości Kobiele Wielkie

Dwór w miejscowości Kobiele Wielkie z początku XX w. stoi w otoczeniu modrzewiowego parku. W skład majątku wchodziły: stajnia wyścigowa (przebudowana potem na łaźnię), młyn, wiatrak, kuźnia, majsternia, spichlerz i ślusarnia. Po wojnie w dworze znajdował się ośrodek zdrowia, przedszkole, urząd gminy. Budynek jest w ruinie a do obecnego stanu przyczyniły się również pożary (znalezione w internecie).

Zespół dworski znajduje się tuż za Urzędem Gminy.

Urząd Gminy – w głębi widać fragment dworku.
Dwór w m. Kobiele Wielkie
Dworki. Miejscowość Kobiele Wielkie

Dwór jest w stanie ruiny, ma zawalone stropy, dach. Żal, że kilkadziesiąt lat temu nie dbano o takie zabytkowe obiekty, a czasem je wręcz niszczono. Szkoda mi takich miejsc, choć zdaję sobie sprawę z kosztów i trudności odremontowania zabytkowego budynku. W tym przypadku właściwie odbudowania.

Podobno na budynku był umieszczony rok ukończenia budowy – 1905. Nie widziałam go, może był na zniszczonym szczycie? Ktoś wie?

Dwór w m. Kobiele Wielkie
Widok z boku na dwór
Zdobione schody
Dwór od strony parku
Fragment dworu od strony parku

Kolejny dwór znajduję w miejscowości Żytno, oddalonej o 12 km od m. Kobiele Wielkie.

Dwór w Żytnie

Dwór w Żytnie jest starszy od odwiedzonego wcześniej. Wybudowany został w połowie XIX wieku. Budynek posiadał duży salon z ogromną biblioteką, w którym odbywały się patriotyczne spotkania w okresie przygotowań do Powstania Styczniowego. Po 1945 r. we dworze była szkoła, a część dworskiego parku wycięto pod boisko. W końcu lat 80. szkoła opuściła dwór, gdyż zbutwiałe drewniane stropy groziły zawaleniem (znalezione w internecie).

Na pierwszy rzut oka dwór w Żytnie wydaje się w dosyć dobrym stanie. Dostęp jest swobodny, spotkałam rowerzystów przejeżdżających przez teren obiektu. Podchodząc bliżej zauważam brak okien i drzwi.

Dwór w Żytnie
Dwór w Żytnie

Dwór ma ciekawą fasadę nawiązującą do starożytnych budowli.

Dwór w Żytnie
Front budynku
Dwór w Żytnie
Wejście główne
Dwór w Żytnie
Front budynku
Dwór w Żytnie
Widok z boku na dwór

Niestety dwór z boku i od strony parku wygląda znacznie gorzej. Widać zawalone fragmenty ścian i dachu. Od tyłu próbowano zniszczoną ścianę wypełnić deskami. Trochę dziwi brak zabezpieczenia budynku, częściowo już zawalonego. Właściwie z każdej strony można do niego wejść.

Dwór w Żytnie
Żytno

Dwór w Ciężkowicach

Po przejechaniu 7 km zatrzymuję się przy dworze w Ciężkowicach.

Dwór w Ciężkowicach powstał na przełomie XIX i XX wieku.  Posiada charakterystyczną, ośmioboczną wieżyczkę. Obiekt stoi w otoczeniu parku.

Tutaj niewiele zobaczę. Dwór znajduje się na zamkniętym, ogrodzonym terenie. Wygląda nieźle, ma nowy dach. Natomiast zastanawia brak widocznych śladów użytkowania wjazdu. No chyba, że jest drugi wjazd na teren dworu. Oby właściciel nie dopuścił z zrujnowania tego ciekawego obiektu.

Widok na dwór w Ciężkowicach
Dworki
Dwór w Ciężkowicach

Taki to ulotny dworków czar.

W pobliżu znajdują się jeszcze inne zapomniane pałace i dworki, może je kiedyś odnajdę. Jak zdążę zanim znikną.

W województwie łódzkim spędziliśmy także ciekawy weekend w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie zwiedziliśmy między innymi „Groty Nagórzyckie”, muzeum rzeki Pilicy, pospacerowaliśmy nad jeziorem Sulejowskim. 

Ciekawym, pobliskim miastem jest Piotrków Trybunalski. Miasto niedoceniane, mające ładną starówkę, fragment murów obronnych oraz  zamek, choć ten akurat nie wygląda zbyt „zamkowo”. 

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
7 lat temu

Czy próbowałas sie dowiedziec czyja własnościa były te dworki? Bardzo ciekawy artukuł:)

Marysia
7 lat temu

Oj gdyby go odnowić, byłoby to istne cudeńko.
Szkoda, że u nas niszczeje tyle pięknych zabytków. Chociaż i tak idzie ku lepszemu:)
Bardzo podobają mi się ażurkowe, zdobione schody.
Pozdrawiam:)

Marysia
7 lat temu
Reply to  Marysia

Jako miejsce zamieszkania, wybrałabym dwór w Ciężkowicach – zdecydowanie moje klimaty:)

Arek
7 lat temu

Ooo jakby mi się marzyło coś takiego kupić i mnieć jeszcze kase na generalny remont. Tam mieszkać marzenie ;D A nie jakieś bloku chłop na chłopie:)

Aga z podróży szczypta

jeżeli kiedyś faktycznie zostanie po nich kupa gruzu to przynajmniej uratowałaś je swoją relacją i zdjęciami od zapomnienia. A ich właściciele patrzą z góry i niedowierzają…

Jula
7 lat temu

Mogłyby być takie piękne. Ciekawe, czy ich stan jest skutkiem braku pieniędzy, czy może problemów prawych. Szkoda, że podupadają miejsca, które naprawdę mogłyby przyciągnąć turystów.

PrzemoTeam
PrzemoTeam
6 lat temu

Najnowsze informacje prosto z wczorajszej wycieczki rowerowej. Dwór z Żytnie od 2016 roku jest własnością prywatnej firmy z Warszawy. Na teren dworu wejść już się nie da. Wejście zamknięte. Rozpoczęły się też pierwsze prace remontowe. Podobno ma być tam sala balowa.

Marcin
Marcin
3 lat temu

Dworek w Żytnie doczekał się odrestaurowania

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

14
0
Would love your thoughts, please comment.x