Grodzisko Stradów w przeszłości było prawdopodobnie stolicą państwa Wiślan. Pozostałość po obronnej osadzie jest jedną z największych w Polsce. Okres wczesnego średniowiecza nie został zbyt dobrze poznany. Sami historycy w wielu kwestiach nie mają pewności jeśli chodzi o słowiańskie państwa zamieszkujące tereny Polski przed jej chrztem.
Trochę historii
Grodzisko Stradów wybudowało plemię Wiślan w VIII lub IX wieku. Kompleks osadniczo – obronny składał się z grodu właściwego zwanego Zamczyskiem oraz trzech podgrodzi, a całość zajmowała około 25 hektarów.
Według archeologów zamieszkiwać je mogło 2 do 4 tys. osób. W tamtym czasie grodzisko pełniło ważną rolę administracyjną i militarną. Jednak w połowie XI wieku pożar zniszczył gród, który już nie został odbudowany. Dalsze losy tego terenu nie do końca są znane. Wiadomo na pewno, że od XVIII wieku znajdowały się tu pola uprawne i pastwiska. Do dzisiejszych czasów najlepiej zachowało się Zamczysko otoczone wałami dochodzącymi do 12 metrów wysokości.
Dojazd i zwiedzanie
Grodzisko znajduje się w miejscowości Stradów w południowej części województwa świętokrzyskiego w powiecie kazimierskim. Kiedy dojedziemy do centrum Stradowa, należy kierować się za znakiem „Grodzisko Stradów”. Po przejechaniu 350 metrów wąską asfaltową drogą, zauważymy niewielki parking obok kapliczki. Wejście na teren grodziska znajduje się 150 metrów dalej, ale aby dotrzeć na górę wałów należy pokonać jeszcze około 400 metrów.
Ścieżka na górę wałów miejscami jest wąska a ściany strome, jednak to stąd najlepiej widać grodzisko. Szczyt wałów góruje nad okolicą, więc mamy stąd widok na otaczające pola i wijącą się drogę, która przypomniała mi krajobrazy z Toskanii. Miejsce polubili fotografowie, których spotkaliśmy na miejscu, mimo mało korzystnego światła.
Wstęp na teren grodziska jest bezpłatny, czynne całą dobę.
Co w pobliżu
W pobliżu warto zajrzeć do Działoszyc, kiedyś prężnego ośrodka handlowego, obecnie sennego miasteczka.
Jeśli lubisz odwiedzać mało znane miejsca, zajrzyj pod tag lokalne atrakcje, gdzie znajdziesz ich trochę w innych rejonach kraju.
Natomiast w miejscowości Stradów watro jeszcze zobaczyć drewniany kościół św. Bartłomieja z 1657r. wybudowany przez ówczesnego wojewodę krakowskiego.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.
.