piątek, 14 czerwca, 2024

Grodzisko Stradów w przeszłości było prawdopodobnie stolicą państwa Wiślan. Pozostałość po obronnej osadzie jest jedną z największych w Polsce. Okres wczesnego średniowiecza nie został zbyt dobrze poznany. Sami historycy w wielu kwestiach nie mają pewności jeśli chodzi o słowiańskie państwa zamieszkujące tereny Polski przed jej chrztem.

Trochę historii

Grodzisko Stradów wybudowało plemię Wiślan w VIII lub IX wieku. Kompleks osadniczo – obronny składał się z grodu właściwego zwanego Zamczyskiem oraz trzech podgrodzi, a całość zajmowała około 25 hektarów.

Według archeologów zamieszkiwać je mogło 2 do 4 tys. osób. W tamtym czasie grodzisko pełniło ważną rolę administracyjną i militarną. Jednak w połowie XI wieku pożar zniszczył gród, który już nie został odbudowany. Dalsze losy tego terenu nie do końca są znane. Wiadomo na pewno, że od XVIII wieku znajdowały się tu pola uprawne i pastwiska. Do dzisiejszych czasów najlepiej zachowało się Zamczysko otoczone wałami dochodzącymi do 12 metrów wysokości.

Dojazd i zwiedzanie

Grodzisko znajduje się w miejscowości Stradów w południowej części województwa świętokrzyskiego w powiecie kazimierskim. Kiedy dojedziemy do centrum Stradowa, należy kierować się za znakiem „Grodzisko Stradów”. Po przejechaniu 350 metrów wąską asfaltową drogą, zauważymy niewielki parking obok kapliczki. Wejście na teren grodziska znajduje się 150 metrów dalej, ale aby dotrzeć na górę wałów należy pokonać jeszcze około 400 metrów.

Dojście do grodziska
Dojście z parkingu do grodziska
Początek ścieżki
Ścieżka do grodziska
Grodzisko Stradów
Dojście do grodziska

Ścieżka na górę wałów miejscami jest wąska a ściany strome, jednak to stąd najlepiej widać grodzisko. Szczyt wałów góruje nad okolicą, więc mamy stąd widok na otaczające pola i wijącą się drogę, która przypomniała mi krajobrazy z Toskanii. Miejsce polubili fotografowie, których spotkaliśmy na miejscu, mimo mało korzystnego światła.

Grodzisko Stradów
Ścieżka na szczyt grodziska
Grodzisko Stradów
Wały grodziska
Grodzisko Stradów
Wały grodziska
Grodzisko Stradów
Widok na pola
Grodzisko Stradów
Malowniczo wijąca się droga
Widok na okolicę
Widok na okolicę

Wstęp na teren grodziska jest bezpłatny, czynne całą dobę.

Co w pobliżu

W pobliżu warto zajrzeć do Działoszyc, kiedyś prężnego ośrodka handlowego, obecnie sennego miasteczka. 

Jeśli lubisz odwiedzać mało znane miejsca, zajrzyj pod tag lokalne atrakcje, gdzie znajdziesz ich trochę w innych rejonach kraju.

Natomiast w miejscowości Stradów watro jeszcze zobaczyć drewniany kościół św. Bartłomieja z 1657r. wybudowany przez ówczesnego wojewodę krakowskiego.

Drewniany kościół w Stradowie
Drewniany kościół w Stradowie

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 

.

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
3 lat temu

Poszukałaś miejsca z niezwykłą przeszłością, w którym zaczyna działać moja wyobraźnia, jak tam mogło być. A jakie Ci nasi przodkowie mieli widoki! Ta wstążka drogi wśród zieleni i biało kwitnących drzew jest niesamowita!!!

Urszula
3 lat temu
Reply to  Mariola

Miejsce jest fotogeniczne, bo wczoraj widziałam na Ig (jakubperlikowski) z tego samego miejsca zrobione, tylko o innej porze dnia. Jest pięknie!

Jula
3 lat temu

Ciekawe miejsce. Niby nic tam nie ma, ale przy odrobinie wyobraźni można zobaczyć bardzo wiele. A nawet jeśli kiepsko z wyobraźnią, to warto chociażby dla samych widoków. Jeszcze gdyby tylko słonko na chwilę wyjrzało zza chmur…

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x